S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Ředitel Coca-Coly koupil obrovský balík akcií. Měli bychom také?

Michal Šnobl
13. 11. 2022
5 min read

Jeden z ředitelů Coca-Coly v nedávné době koupil velký balík akcií KO na volném trhu. Tyto nákupy zasvěcených osob mohou poskytnout cenné obchodní signály. Insideři prodávají akcie společnosti z mnoha důvodů. Ale kupují akcie pouze z jednoho důvodu – očekávají, že porostou.

The Coca-Cola Company 

Nákupy ředitele Coca-Coly

Data ukazují, že 28. října koupil člen představenstva Herb Allen 33 200 akcií Coca-Cola $KO-0.2%  pro svou společnost Allen & Company za cenu 60,18 USD za akcii. Tento obchod ho stál kolem 2,0 milionů dolarů a jeho celkový přímý a nepřímý podíl se zvýšíl na 261 664 akciích.

Allen od roku 2002 působí jako prezident Allen & Company, soukromé investiční bankovní společnosti se sídlem v New Yorku. Před Allen & Company zastával pozice ve společnostech T. Rowe Price a Botts & Co. Ltd. Co zde vyniká je, že tento obchod posílil podíl Allen & Company na Coca-Cole přibližně o 50 %. To naznačuje, že Allen je docela přesvědčen, že akcie půjdou nahoru.

Zvýšený celoroční výhled

Coca-Cola nedávno zveřejnila solidní výsledky za 3. čtvrtletí .

Za toto období vzrostly čisté výnosy meziročně o 10 % na 11,1 miliardy USD (oproti prognóze analytiků 10,52 miliardy USD), přičemž organické výnosy (non-GAAP) vzrostly o 16 %. Mezitím upravený non-GAAP zisk na akcii vzrostl o 7 % na 0,69 USD, pohodlně před konsensuální prognózou 0,64 USD. Srovnatelná provozní marže (non-GAAP) byla 29,5 % oproti 30,0 % v předchozím roce.

Naše podnikání je odolné v dynamickém provozním a makroekonomickém prostředí. Investujeme do našeho silného portfolia značek, což je základní kámen naší schopnosti poskytovat našim akcionářům dlouhodobou hodnotu,“ řekl James Quincey, předseda představenstva a generální ředitel.

Na základě tohoto výkonu společnost zvýšila své odhady tržeb a zisku pro rok 2022. Nyní očekává růst tržeb o 14–15 % oproti dřívějším 12–13 % a růst EPS o 6–7 % oproti předchozím odhadům 5–6 %.

Přesvědčivý dividendový výnos  

Coca-Cola nabízí výnosovým investorům 2,87 % dividendový výnos, což je mnohem více než 1,64 % výnos indexu S&P 500. Společnost by také měla v následujících letech zajistit solidní růst dividend. Je to proto, že výplatní poměr dividend Coca-Coly bude v roce 2022 přibližně 71 %, což ponechává prostředky na růst podnikání a snižování dluhu. Proto zle očekávat, že dividenda společnosti poroste v souladu s tím, jak se budou její zisky pohybovat vpřed.

Hodnocení analytiků

Prognóza byla sestavena na základě 14 analytiků z Wall Street nabízejících 12měsíční cenové cíle pro Coca-Colu za poslední 3 měsíce. Průměrný cenový cíl je 66,29 USD s vysokou prognózou 76,00 USD a nízkou prognózou 59,00 USD. Průměrný cenový cíl představuje 8,11% změnu oproti poslední ceně 61,32 USD.

Prognóza akcií Coca-Coly a cenový cíl

Vysoké ocenění akcií KO

Prémiové ocenění společnosti Coca-Cola je do značné míry podpořeno její špičkovou ziskovostí v odvětví. Forwardový poměr ceny k zisku (P/E) Coca-Coly ve výši 24,31 je o 31,07 % výše, než forwardový poměr P/E v tomto odvětví. Vzhledem k tomu, že společnost neustále roste a je dividendovým králem, pravděpodobně si zaslouží vyšší násobek ocenění od trhu.

Přesto se však domnívám, že jsou akcie KO drahé. Coca-Cola jako společnost s hodnotovým měřítkem do značné míry vyčerpala svůj organický růstový potenciál, produktová řada je již velmi široká a podle různých odhadů je její podíl na americkém trhu nealkoholických nápojů vyšší než 40 %. Předpokládáme, že situace v ostatních regionech je podobná, takže pro společnost bude poměrně obtížné růst nad tržní tempo. Z tohoto pohledu je poměr ceny k zisku téměř 27 skutečně hodně vysoký a nezohledňuje případný slabší ekonomický výhled. Proto se i přes relativně defenzivní postavení a diverzifikovanou tržní expozici domnívám, že jsou akcie Coca-Coly v současnosti příliš drahé.

Závěr

Coca-Cola patří mezi podniky, které pravděpodobně nikoho rychle neobohatí. Cena akcií Coca-Coly není na této úrovni v žádném případě výhodná, nicméně tak kvalitní podnik, který je navíc mimořádně dobře řízen, se pravděpodobně nebude v dohledné době obchodovat se slevou. Obavy z inflace jsou také do značné míry přehnané, protože Coca-Cola patří k podnikům se základními spotřebními produkty, které mají nejlepší předpoklady vyrovnat se s rostoucími náklady na suroviny.

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.