S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Zainwestuj 100 000 CZK w te 3 akcje, a za 20 lat będziesz w wacie.

Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś młodym inwestorem, masz na swoim koncie 100 000 koron i planujesz zainwestować je w długim terminie z rozsądnym wzrostem wartości, tak abyś mógł wykorzystać pieniądze dla siebie lub przyszłego projektu. Gdybyś 20 lat temu zainwestował 100 000 koron w fundusz indeksowy, Twoje pieniądze wzrosłyby czterokrotnie. Oczywiście, przeszłość nie jest gwarancją przyszłości, ale te trzy akcje mogą być bardzo zbliżone do podobnej długoterminowej stopy zwrotu.

Źródło: canva.com

1. Alteryx $AYX+0.1%

Alteryx tworzy produkty data science i machine learning dla przedsiębiorstw z wielu branż. Z pomocą oprogramowania do automatyzacji, analitycy danych mogą generować znacznie bardziej wydajne spostrzeżenia. Narzędzia te zmniejszają również potrzebę posiadania umiejętności kodowania, a zwiększona wydajność może pomóc w zarządzaniu pracą przy mniejszej liczbie pracowników.

To sprawia, że $AYX+0.1% jest interesującym, nieco ukrytym graczem w trendzie big data. Jest to firma o średniej kapitalizacji, co pozostawia jej dużo miejsca na rozwój w miarę jak analityka danych staje się coraz bardziej powszechna w biznesie. Stawia jednak czoła konkurencji, w tym takim gigantom jak Microsoft $MSFT+0.4% i Oracle $ORCL+1.9%.

Jednak Alteryx twierdzi również, że wielu z jego potencjalnych klientów nadal korzysta z nieefektywnych systemów, które wymagają ręcznej aktualizacji współdzielonych arkuszy kalkulacyjnych, pozostawiając dużą liczbę potencjalnych klientów z niezaspokojonymi potrzebami. Z czasem, coraz więcej spółek będzie wdrażać zautomatyzowane rozwiązania, aby utrzymać swoją konkurencyjność, a $AYX+0.1% powinien na tym skorzystać.

Analitycy oczekują, że $AYX+0.1% będzie rósł 20% rocznie w ciągu najbliższych kilku lat, choć w ostatnich latach pobijał oczekiwania konsensusu i rósł w tempie ponad 50% rocznie. Mimo to, wskaźnik cena do zysku Alteryx jest poniżej 10, co jest niską wartością jak na akcje technologiczne o dużym potencjale wzrostu. Inwestorzy byli rozczarowani perspektywami spółki, a odejścia kilku kluczowych członków zarządu nie pomogły. Akcje szybko rozwijających się spółek technologicznych były w tym roku niestabilne, a każda zła wiadomość o ich perspektywach może spowodować spadek cen akcji.

Alteryx ma bardzo szanowany pakiet produktów, ograniczoną konkurencję i wiele możliwości rozwoju, a akcje są notowane po rozsądnej cenie, która pozostawia miejsce na aprecjację. Te składniki wydają się być receptą na rodzimy rynek.

2. Blackline $BL+3.5%

Blackline to średniej wielkości firma z branży fintech, która nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, jak niektórzy z jej rówieśników, ale wciąż drzemie w niej duży potencjał. Oferuje oprogramowanie księgowe w chmurze z automatyzacją procesów, wglądem w dane i narzędziami do współpracy, które umożliwiają dużym organizacjom efektywne zarządzanie finansami. $BL+3.5% integruje się również z wieloma popularnymi systemami danych dla przedsiębiorstw, ułatwiając klientom przyjęcie oprogramowania.

Wartość usługi Blackline jest dość oczywista, zwłaszcza jeśli znasz księgowych lub analityków finansowych, którzy uczestniczą w comiesięcznym zamknięciu. Jest to gorączkowe, czasochłonne i stresujące.

Dowodem na wartość, którą tworzy Blackline jest doskonały wzrost i wskaźniki utrzymania klientów. Na koniec ubiegłego kwartału miał 3 600 klientów, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do ubiegłego roku. Wskaźnik utrzymania przychodów netto na poziomie 106% pokazuje, że klienci nie tylko pozostają z firmą, ale również rozszerzają swoje relacje.

Do tej pory w tym roku przychody $BL+3.5% wzrosły o ponad 21%, dołączając do kilkuletniej passy kolejnych wzrostów przekraczających 20%. Spółka jest na dobrej drodze, by pobić prognozę na 2021 r., a prognozy na przyszły rok mówią o około 20% wzroście przychodów. Nie jest ona stale rentowna, ale ma dodatnie przepływy pieniężne. Do tej pory w tym roku wygenerowała prawie 32 mln USD wolnych przepływów pieniężnych.

$BL+3.5% jest notowany przy wskaźniku ceny do zysku przekraczającym 18, a więc nie jest tani. Prawdopodobnie będzie również musiał zmierzyć się z konkurencją ze strony innych dostawców oprogramowania finansowego dla przedsiębiorstw, zarówno tych o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i mniejszych podmiotów. Produkty Blackline są jednak wyraźnie wartościowe i firma ma jeszcze wiele miejsca na rozwój. Nawet przy agresywnej wycenie, 20-letni horyzont czasowy będzie więcej niż wystarczający, aby zapewnić duże zyski dla tego stosunkowo niewielkiego gracza rynkowego.

3. Splunk $SPLK+0.0%

Splunk, firma zajmująca się przetwarzaniem big data, przez lata miała swoje wzloty i upadki. Tworzy oprogramowanie, które wspiera przedsiębiorstwa w gromadzeniu i analizie danych operacyjnych. Poprawia to wydajność, współpracę i zarządzanie w całej organizacji. Celem firmy $SPLK+0.0% jest poprawa bezpieczeństwa cybernetycznego i rozwoju produktów swoich klientów oraz pomoc w ich ogólnej transformacji cyfrowej.

Jest to atrakcyjna propozycja wartości; większość przedsiębiorstw skorzystałaby z lepszego samokontroli, aby przyspieszyć rozwój produktu, eliminując jednocześnie nieefektywność. Wzrost i utrzymanie klientów są zazwyczaj jasnym wskaźnikiem jakości produktu. Niestety dla $SPLK+0.0%, to nie jest takie proste.

Firma niedawno przeszła na model subskrypcji SaaS, ale to spowodowało odchylenie w raportowanym wzroście przychodów. Zamiast rozpoznawać dużą część przychodów w momencie pierwszej sprzedaży oprogramowania, przychody z subskrypcji SaaS są rejestrowane okresowo w czasie. Spowodowało+0.0% to spadek raportowanych przychodów, ale $SPLK+0.0% faktycznie rosło. Firma szybko rozrosła się z 350 do 500 klientów klasy korporacyjnej. Wykazuje również roczny wzrost przychodów z chmury powtarzalnej na poziomie powyżej 70% i ma 130% wskaźnik retencji netto. Nowi klienci zapisują się do firmy, a dotychczasowi zostają i wydają jeszcze więcej na jej usługi. Spółka ma również w tym roku dodatnie wolne przepływy pieniężne.

Akcje znajdują się znacznie poniżej swoich maksimów z 2020 roku i są notowane przy wskaźniku ceny do zysku wynoszącym 11. $SPLK+0.0% z pewnością będzie musiał stawić czoła konkurencji w ciągu najbliższych kilku lat, ale wydaje się, że wychodzi z udanej transformacji i konkuruje bardzo dobrze w szybko rozwijającej się branży. Spółka ma ogromne możliwości wzrostu w ciągu najbliższych dwóch dekad, więc teraz jest dobry czas, aby wejść do akcji.

*Nie jest to rekomendacja inwestycyjna.

Źródło

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet