S&P 500 ^GSPC 5,310.16 +0.13%
Nvidia NVDA $950.18 +2.75%
Tesla TSLA $174.72 -1.54%
Microsoft MSFT $424.50 +1.02%
Alphabet GOOG $178.63 +0.76%
Apple AAPL $191.23 +0.72%
Meta META $468.82 -0.66%
Amazon AMZN $183.80 -0.49%

Wywiad z prawdziwym początkującym: odpowiedzi na najczęstsze pytania początkującego inwestora

Jaczek Vodiczka
12. 11. 2022
6 min read

Co logiczne, porady i wskazówki dla początkujących są zwykle pisane przez doświadczonych inwestorów, co zwykle oznacza, że nie odzwierciedlają one rzeczywistych problemów początkującego. Zadałam jednak prawdziwemu z nich pytania, na które teraz wspólnie odpowiemy!

Jakie są najbardziej nurtujące pytania prawdziwego początkującego?

Nie chcę pisać artykułu o radach dla początkujących z perspektywy kogoś, kto może już pamiętać swoje początki nieco skrzywione. Poprosiłem więc mojego przyjaciela Kubę, aby przesłał mi listę pytań, które i tak zadałby prywatnie. Postaram się odpowiedzieć na te tutaj dla każdego, kto może być w podobnej sytuacji. Tak dla kontekstu - Kuba jest studentem, który zarabia na siebie po pół etatu i pracując w trakcie nauki. Jest więc niemal prototypem osoby, która chce zacząć (lub już trochę zaczęła) z inwestowaniem. Ale teraz do pytań:

  • Czy istnieje właściwa wielkość portfela? Czy lepiej jest dywersyfikować cały czas w nowe akcje, czy mieć stały portfel i go rozwijać?

Nie ma chyba dobrej odpowiedzi na to pytanie. Każdy inwestor inaczej postrzega pojęcie "właściwej dywersyfikacji". Wielu top menedżerów przysięga, że najłatwiej jest im postawić na, powiedzmy, trzy spółki, w które wierzą w 110%, niż wybrać 20-50 o mniejszym potencjale. Należy również pamiętać, że portfel nie składa się (i prawdopodobnie nie powinien się składać) przez większość czasu z samych akcji. Mogą być reprezentowane inne papiery wartościowe, fizyczne metale szlachetne, kryptowaluty, sztuka itp. Ale to chyba na inną dyskusję - więc pozostańmy przy akcjach.

https://www.youtube.com/watch?v=rYnQ-yWbRBs

Co do drugiej części - Dla osoby, która nie chce się interesować inwestowaniem na pełen etat, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ustabilizowanie jakiegoś portfela spółek, którym ufa. Utrzymujesz i zwiększasz pozycje. Oczywiście najlepiej, aby były to firmy i jakości, które nigdy nie będą musiały być sprzedawane. Początkujący, a chyba żaden amator w ogóle, nie powinien mieć portfela spółek, które trzeba śledzić "na co dzień". Oczywiście od czasu do czasu trzeba dokonać pewnych korekt w portfelu. Ale w takim przypadku naprawdę należy się zatrzymać, pomyśleć i odpowiednio przeanalizować, czy nie działamy w niepotrzebnej panice.

  • Jak przeprowadzić podstawową analizę akcji? Co oznaczają wszystkie skróty dla poszczególnych akcji? Ewentualnie, jakie wartości powinny mnie interesować?

To chyba na nieco dłuższą odpowiedź. Podstawowa analiza powinna być przeprowadzona niejako "w głowie". Zastanów się, czy firma może być wielka w, powiedzmy, świecie za 20 lat. Nikt nie ma kryształowej kuli, żeby wiedzieć, w którą stronę pójdzie świat. Ale możemy się domyślać i choć trochę zaufać swojemu osądowi.

Następnie, oczywiście, przychodzi analiza fundamentalna. Liczby, raporty, wyniki, zarządzanie, nastroje na rynku, analiza otoczenia rynkowego i konkurencji. To zajęłoby kilka artykułów - więc będę po prostu link do wideo i możemy ostatecznie zająć się tym w przyszłym artykule.

https://www.youtube.com/watch?v=_ZElGSm0pwE

  • Social Investing. Tak/nie i dlaczego?

Tutaj Kuba nawiązuje do funkcji replikacji portfela oferowanych przez np. eToro. Nie jest zły, ale ma kilka ALE, na które trzeba uważać. Pierwszy problem, jaki dostrzegam, to przede wszystkim to, że tak naprawdę niewiele się wie o tym, jak później działa akcja. To może sprawić, że w głowie początkującego pojawi się większy bałagan niż ten, który wymyślili.

Po drugie, nie kończy się to na prostym kliknięciu w kopię - jak niektórzy myślą. W rzeczywistości kopiowany inwestor często (i słusznie) dodaje do swojego portfela fundusze, które kopiujący musi proporcjonalnie dodać. Innym problemem jest również to, że w tym przypadku często kupujesz ułamkowe akcje, aby utrzymać portfele w tym samym stosunku procentowym. Co wiąże się z kwestią dotyczącą opodatkowania udziałów ułamkowych.

Jak opodatkować udziały ułamkowe? Oto odpowiedź najlepszych ekspertów

Wreszcie, możesz być bardzo aktywnym inwestorem, który dokonuje kilku transakcji dziennie, co może oznaczać bardzo szybkie przekroczenie testu ilościowego.

  • Brokerzy... jak ważne powinno być dla mnie szukanie tego właściwego? Czy są duże różnice na rynku?

To jest absolutnie kluczowe. W końcu to pierwszy krok dla każdego inwestora. Są duże różnice. Czy jest to rzeczywista forma, którą zapewnia broker giełdowy, czy może dodatkowe usługi, narzędzia i opłaty.

Generalnie inwestor powinien stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo. Nie daj się skusić "seksownym" funkcjom i opcjom, z których i tak nie będziesz korzystać. Często omawiamy tutaj brokerów, więc polecam poszukać porównań i przeglądów brokerów. Tego kroku naprawdę nie należy lekceważyć.

Ważne jest też to, co właściwie chce się robić. Chcesz kupić ETF-y, wysyłać co miesiąc stałą kwotę i nic więcej nie robić? A może zamierzasz robić intraday trading, kupować kryptowaluty, handlować na forexie? Wtedy Twój wybór będzie zapewne zasadniczo inny.

Oto linki do kilku artykułów o brokerach, które poruszyliśmy tutaj na Buliosie:

Przegląd platformy inwestycyjnej eToro

Degiro: broker, który oferuje najlepsze warunki inwestowania w ETF-y

Trading 212: Najlepszy broker dla początkujących inwestorów?

Interactive Brokers.

Recenzja XTB: Czy jest to najbardziej fee-advantaged broker na rynku?

Interactive Brokers vs Fio

Ewentualnie porównanie wszystkich brokerów pod względem konkretnych kryteriów. Na przykład ostatnio przyglądałem się formie i wysokości ubezpieczenia depozytów u poszczególnych brokerów.

Czy Twoje inwestycje są bezpieczne? Pełne zestawienie sum ubezpieczenia inwestycji dla wszystkich brokerów

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.