S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Na tych akcjach masz gwarancję, że zarobisz dużo pieniędzy, mówi znany inwestor miliarder

Jaczek Vodiczka
13. 11. 2022
5 min read

Legendarny i raczej rezolutny inwestor Leon Cooperman jest sceptycznie nastawiony do obecnej sytuacji. Mimo to wierzy w kilka tytułów, które jego zdaniem powinny wyróżniać się w tych trudnych czasach.

Leon Cooperman uważa, że mimo złej sytuacji istnieją atrakcyjne możliwości

Leon Cooperman to amerykański miliarder, właściciel funduszu hedgingowego, który znany jest z założenia funduszu hedgingowego Omega Advisors. Ten fundusz miał siedzibę w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, a pan Cooperman zamknął go w 2018 roku. Teraz inwestor zarządza swoim majątkiem poprzez family office, prywatną firmę, która zajmuje się nadzorowaniem osobistej wartości netto zamożnych osób i rodzin.

Należy zaznaczyć, że Cooperman to naprawdę nie byle kto. Jego aktywne zarządzanie pozwoliło osiągnąć bardzo dobre wyniki. Fundusz od początku istnienia zyskał 12,4% w skali roku.

W wywiadzie udzielonym telewizji CNBC w czerwcu 2022 roku Cooperman podzielił się swoimi poglądami na temat obecnego zamieszania na rynkach akcji. Nakreślił, że jego zdaniem obecna sytuacja jest następstwem wzrostu popularności niektórych z największych produktów spekulacyjnych w historii, takich jak spółki akwizycyjne specjalnego przeznaczenia (SPAC) i różne kryptowaluty. Miliarder podzielił się swoim poglądem, że hossa raczej nie powróci w najbliższym czasie. Zwroty z rynku akcji będą według niego "skromne" w najbliższej przyszłości. W ostrych słowach odniósł się też do Cathie Wood. Powiedział, że konsekwencje poprzednich lat, w których kwitły spekulacyjne tytuły, meme stocks i nielogicznie wyceniane spółki, jeszcze długo będą nękać rynek, a zwłaszcza inwestorów takich jak Wood.

https://www.youtube.com/watch?v=xDmpJYJP40c

Ale jednocześnie, nawet w obecnej sytuacji, wierzy w tytuły, które powinny pokonać zawirowania i kiepskie warunki rynkowe. Wszystko to, oczywiście, posiada również w swoim portfelu. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Na początek nie będzie to żadnym zaskoczeniem. Microsoft $MSFT-0.2% jest jedną z największych firm technologicznych na świecie. Początkowo była znana z systemu operacyjnego Windows, ale obecnie zdywersyfikowała swoją działalność, aby zaangażować się w gorące rynki i branże, takie jak elektronika konsumencka, cloud computing i gry - więcej na ten temat można przeczytać na przykład tutaj: Gra Arbitrażowa: akcje Activision Blizzard oferują teraz nawet 32% zniżki. Buffett inwestuje, czy my też powinniśmy?

Microsoft kontynuował swoje zróżnicowane podejście do biznesu tego lata, ogłaszając, że jest częścią partnerstwa, które skupi się na rozwoju zrównoważonych paliw lotniczych. Takie podejście będzie polegało na wykorzystaniu dwutlenku węgla i energii odnawialnej do produkcji paliwa. Założyciel Microsoftu Bill Gates znany jest z tego, że stara się pomagać w każdy możliwy sposób. Chodzi tu zwłaszcza o dziedziny ekologii i zrównoważonego rozwoju. Ten ruch jest tego dowodem. Cooperman prawdopodobnie nie przygląda się zbytnio ekologicznym poczynaniom Microsoftu, ale najwyraźniej podobają mu się liczby. Posiada tu udziały o wartości 82 mln dolarów.

Jeśli jest to wskazówka dotycząca całego sektora, to Cooperman prawdopodobnie nie zaskoczy spostrzegawczego inwestora w żaden istotny sposób. Energia jest nadal numerem jeden Coopermana, ale zauważył, że zaczyna się denerwować, ponieważ wszyscy wydają się teraz lubić akcje energetyczne... za dużo. Mimo to widzi możliwości w spółkach takich jak Paramount Resources $PRMRF.

Zielony wykres jest w tym roku stosunkowo rzadki. Ale dla firmy energetycznej to nic zaskakującego

Nawet jeśli akcje są w górę dużo (jak większość nazw energii), to nadal wygląda tanie dla niego, powiedział. Firma jest w stanie wyprodukować baryłkę ropy za około 31 dolarów, a sprzedaje baryłki za ponad 80 dolarów. Co więcej, produkcja rośnie w dwucyfrowym tempie.

Cooperman oczekuje również, że spółka podniesie dywidendę o 20-30 proc. i ogłosi buyback podczas najbliższego raportu o wynikach. "Nie znajduję w tym nic złego" - powiedział Cooperman. Musi jeszcze znaleźć 😂

Cigna Corporation $CI-0.2% jest jednym z najstarszych amerykańskich dostawców opieki zdrowotnej, świadczeń i ubezpieczeń . Firma została założona tuż po rewolucji amerykańskiej w 1792 roku i obecnie ma siedzibę w Bloomfield w stanie Connecticut.

Biuro rodzinne Leona Coopermana posiada 103 mln dolarów udziałów w Cigna Corporation, które pochodzą z posiadania 450 tys. akcji spółki. Co zrozumiałe, jest to sektor, który jest stosunkowo odporny na recesję. W USA ubezpieczenia są na porządku dziennym, ale można śmiało założyć, że ludzie częściej odpuszczają sobie w kryzysie inne rzeczy niż płacenie za ubezpieczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=DZqZIVtejtk

A co z Wami, czy posiadacie któreś z nich?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.