S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Pilne ostrzeżenie od znanego miliardera i menedżera. Dlaczego jest przekonany, że rynki wkrótce padną na kolana?

Jaczek Vodiczka
14. 11. 2022
3 min read

Stanley Druckenmiller od dawna jest krytykiem działań Fed. Teraz jednak przekonuje, że zachowanie banku centralnego może oznaczać totalną rynkową apokalipsę.

Stanley Druckenmiller jest coraz bardziej sceptyczny

Miliarder inwestor Stanley Druckenmiller uważa, że wysiłki Rezerwy Federalnej zmierzające do szybkiego wyeliminowania nadmiaru wydatków, które stworzyła przez dekady luźnej polityki monetarnej, nie skończą się dobrze dla amerykańskiej gospodarki.

"Przewidujemy naprawdę twarde lądowanie do końca 2023 roku" - powiedział Druckenmiller. "Będę oszołomiony, jeśli nie będziemy mieli recesji w '23 roku. Nie znam terminu, ale na pewno do końca '23roku. I nawet niezdziwię się, jeśli będzie to recesja, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. "

To straszna rzecz do powiedzenia pochodząca od faceta, który miał średni roczny zwrot w wysokości 30% od 1986-2010. Jest nawet uważany za najlepszego z "nieznanych inwestorów na Wall Street".

https://www.youtube.com/watch?v=BtMNls7O3FY

Druckenmiller uważa, że nadzwyczajne luzowanie ilościowe i zerowe stopy procentowe z ostatniej dekady stworzyły bańkę na rynkach aktywów. "Wszystkie te czynniki, które napędzały rynek byka, nie tylko zatrzymały się, ale każdy z nich zaczął się właściwie całkowicie odwracać" - powiedział Druckenmiller. "Mamy ogromny problem z problemami".

Rzeczywiście, stopy procentowe w największej gospodarce świata od dłuższego czasu są wyjątkowo niskie. Źródło

Fed jest obecnie w trakcie najbardziej agresywnego tempa zacieśniania od lat 80. Bank centralny kilka razy z rzędu podniósł stopy o trzy czwarte punktu procentowego i obiecał dalsze podwyżki, aby pokonać inflację, wywołując dużą wyprzedaż ryzykownych aktywów. Indeks S&P 500 tonie w krwi inwestorów.

https://www.youtube.com/watch?v=PB-D4KDifJM

Inwestor powiedział, że Fed popełnił błąd w polityce, kiedy wymyślił "śmieszną teorię przemijania" myśląc, że inflacja jest napędzana przez czynniki łańcucha dostaw i popytu, które są w dużej mierze związane z pandemią.

"Kiedy popełniasz błąd, musisz przyznać, że się pomyliłeś i przejść do siedzenia przez dziewięć lub 10 miesięcy i kupowania obligacji o wartości 120 mld dolarów" - powiedział Druckenmiller. "Myślę, że konsekwencje tego będą nas prześladować przez długi czas".

Indeks tonie coraz głębiej

Druckenmiller prowadził kiedyś fundusz Quantum George'a Sorosa i zasłynął tym, że w 1992 roku postawił 10 miliardów dolarów przeciwko brytyjskiemu funtowi. Później nadzorował 12 miliardów dolarów jako prezes Duquesne Capital Management, zanim zamknął swoją firmę w 2010 roku.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.