S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

4 powody, dla których w 2022 roku będziesz zarabiać znacznie mniej lub nie będziesz zarabiać wcale

Oczywiście wielu inwestorów myśli dziś odpowiedzialnie o przyszłości, dlatego też na WallStreetBets pojawił się ciekawy wątek, który rozbija główne powody, które powinny doprowadzić do tego, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy wielu drobnych inwestorów doświadczy mocnego zderzenia z ziemią. Zgadzam się z tymi powodami, a ponieważ nie chcę, aby to spotkało kogokolwiek z lokalnej społeczności, pozwolę sobie wymienić tutaj te 4 powody. A więc zaczynamy.

Inflacja jest na najwyższym poziomie od 13 lat.

Wbrew temu, co niektórzy z was mogą myśleć, nie możemy wiecznie drukować pieniędzy. Prasa drukarska nie może być cały czas brrrr. Z drukarką bawimy się od marca 2020 roku, ale efekty zaczynają być widoczne. Żywność, benzyna, nieruchomości, akcje, waluty cyfrowe, dopłaty do pensji, zasiłki dla bezrobotnych - społeczeństwo jest zalane gotówką.

Dosłownie się w nim pławimy. Jasne, jest fajnie, kiedy $SPY+0.0% idzie w górę o 31,6% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale to prowadzi do inflacji, a inflacja jest zła. Dlaczego? Ponieważ wysoka inflacja wywiera presję na rząd, aby w miarę wzrostu kosztów utrzymania zwiększał wartość emerytur, zasiłków dla bezrobotnych i innych świadczeń socjalnych.

Oczekiwania inflacyjne -> żądania płacowe -> rosnące koszty pracy -> niższe zyski przedsiębiorstw. Więc nasz wybawca Powell będzie musiał się tym zająć w pewnym momencie. W rzeczywistości już to ogłosił, co prowadzi do mojej drugiej kwestii.

2. Fed ogłosił, że w listopadzie rozpocznie tapering

"Tapering" oznacza stopniowe spowalnianie zakupów papierów wartościowych i obligacji. Mówiąc wprost - prasa drukarska będzie zwalniać. Większość z was nigdy nie widziała giełdy bez prasy drukarskiej. Uważasz, że 31,6% rocznie dla $SPY+0.0% jest normalne. Nie wiesz, że $SPY+0.0% jest płaski od 13 lat (0% między marcem 2000 a styczniem 2013).

Całkiem spora część ludzi całkowicie ignoruje wiadomości. W styczniu 2020 roku ludzie nie czytali wiadomości. Uważali, że korona to problem chiński. Nie czytali oni wiadomości w marcu 2020 r. Kupowali oni put'y, kiedy J Powell (Fed) publicznie powiedział, że zamierza włączyć prasę drukarską. Nawet jeśli ją przeczytali, nie mieli pojęcia, co to znaczy.

Trzymali swoje putty i patrzyli jak się rozpuszczają, gdy drukarka robiła swoje. Teraz jesteśmy w podobnej sytuacji. J Powell ogłosił, że spowalnia drukarkę, ludzie nie wiedzą, co to oznacza, wciąż trzymają opcje kupna i próbują kupić więcej, bo "akcje zawsze idą w górę".

3. stopy procentowe będą musiały wzrosnąć

Jednym ze sposobów na ograniczenie inflacji jest podniesienie stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe oznaczają, że trudniej będzie pożyczać pieniądze. Mniej pożyczek, prowadzi do mniejszej płynności przy zakupie domów i akcji. Mniej zakupów, niższe ceny. Nie nawołuję do krachu, ale spadek o 10-20% wystarczy, by większość ludzi zaprzestała swoich bezsensownych strategii, jeśli w ogóle można je nazwać strategiami...

4. Chiny spowalniają

Wiem, że Evergrande zapłacił swoje rachunki w tym miesiącu, ale zrobił to, czekając do ostatniego dnia, aby ogłosić upadłość. To nie jest normalne. Jeśli mieli takie problemy w tym miesiącu, kto zagwarantuje, że będą w stanie zapłacić im w przyszłym miesiącu? Co więcej, przeciętny obywatel Chin zdał sobie sprawę, że nieruchomości nie zawsze idą w górę.

Ta zmiana w myśleniu spowoduje lekki strach, co doprowadzi do zmniejszenia popytu na nieruchomości, co w końcu pokaże, kto jest nadmiernie zadłużony. (Podpowiedź: to Evergrande) Być może zastanawiasz się, jak spowolnienie w chińskim rynku nieruchomości wpłynie na inwestorów na całym świecie i na rynki akcji w Ameryce? Amerykańskie korporacje generują znaczne zyski, sprzedając towary Chińczykom. Jeśli Chińczycy nie byliby zadowoleni z tego, że ich domy i mieszkania zyskują na wartości, ostatnią rzeczą, o której by myśleli, byłoby kupowanie nowych iPhone'ów, kupowanie Tesli i kupowanie surowców do budowy kolejnych nieruchomości.

Jesteśmy bardziej połączeni niż myślisz. Kiedy coś dzieje się w Chinach, ma to wpływ na wszystkich. Nie wierzysz mi? Wróć do stycznia 2020 r. Co zrobić, aby wyjść z tego wszystkiego z jak najmniejszą stratą? Zwolnij trochę. Odpręż się. Pomyśl.

Nie mówię Ci, żebyś brał krótką stopę procentową na rynku. Tylko nie daj się zaskoczyć, kiedy duzi chłopcy spieniężają swoje pozycje i idą do domu. Nie chcesz być ostatnim, który wychodzi z kasyna. To wszystko...

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet