S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Ivo Lukačovič: Bitcoin je bublina a nemá žádnou hodnotu

Pavel Botek
14. 11. 2022
6 min read

FTX vyhlásila v USA v pátek bankrot, čehož využili známé osobnosti, aby vyjádřili své skeptické názory k situaci a kryptoměnám jako takovým. Dnes se podíváme na názory několika z nich.

Jak to vidí s budoucností Bitcoinu známá jména?

Ještě před pár dny ubezpečoval CEO burzy FTX.com své uživatele o tom, že je burza v pořádku a veškerý kapitál je v bezpečí. V pátek k nám však přišla zpráva, že FTX vyhlásila v USA bankrot, což byl pro některé šok, jelikož to chvíli vypadalo, že celá situace nakonec neskončí fiaskem. Opak je ale pravdou.

Proč jsou investoři ohledně budoucnosti kryptoměn skeptičtí? Podívejme se na názory uznávaných osobností 👇

Ivo Lukačovič:

Do kryptoměn, Bitcoinu a NFT jsem nikdy neinvestoval. Zde je 8 hlavních důvodů  👇

1/ Malá valuace

Valuace všech BTC na světě je 320b USD. Eth je 152b USD. Je to hodně? Ne je to málo. Pouze Apple má hodnotu 2.38T USD. A co potom všechny veřejně tradované firmy v USA? I veškeré zlato na světě má hodnostu 11T USD. Krypto je stále niche market.

2/ Existence BTC sekty 

Chování držitelů BTC připomíná sektu. Když se daří, otravují veřejný prostor, spamují, trollí, aby získali další ovečky. Když je BTC dole, hned je tu hromada grafů, které potvrzují to, že jejich víra je správná. Ekonomika BTC připomíná hru letadlo.

3/ Enviromentální impact 

Celá planeta se žene do záhuby, hrozí, že kvůli emisím nebudeme jíst maso a nějaká partička vytvoří zcela virtuál koncept, který nepřináší lidstvu žádnou hodnotu a generuje co2 jako nějaká malá země. Za mne je to důkaz lidské chamtivosti.

4/ Hrozba regulace 

To že crypto není regulované je podle mého názoru pouze pro to, že se používá pro platby za drogy a další nelegální věci, a tajné služby mohou pohyb peněz trackovat lépe, než u hotovosti. Můj názor. Nějaká velká regulace (třeba kvůli co2) může přijít kdykoliv.

5/ Nedostatek institucionálních investoru 

Když už do něčeho investujete, chcete aby s vámi byli i velké penzijní fondy, banky a další investice. A víte proč? Protože se nepodělají z prvního dipu a dávají tak danému aktivu jakousi stabilitu.

6/ Fyzická podoba 

Crypto by mělo být virtuální, ale je více fyzické, než například držení akcií, či jiných aktiv. Musíte mít BTC peněženku, klíč který máte někde napsaný. Nebo se svěřit, nějakému BTC providerovi, který může zkrachovat.

7/ Nebezpečí cybersecurity 

Viděl jsem graf, ze kterého vyplývalo, že většina malware na běžné lidi, je za účelem krádeže crypto peněženek. Znáte někoho, komu by hacker ukradl zaknihované akcie na jméno?

8/ Nedostatek dobrých příkladů 

Znám pár lidí, kteří na kryptu prodělali, či ztratili klíč k peněžence  Jediný, kdo si za BTC koupil dum je @fuxoft který ale vystoupil už hodně dávno.

  • O investicích do krypta a NFT jsem v roce 2019 vážně uvažoval. 
  • Poslechl jsem několik hodin podcastu, přečetl jsem mnoho článků. Vše od BTC zastánců. 
  • Chovaní BTC držitelů na sockach, jejich agresivita i nedůvěryhodnost anonymních profilů jenom potvrzují mé argumenty.
-21% za pouhých 9 dní od prvních zmínek ohledně problémů FTX

Problematiku FTX rozebírám také v tomto článku: Nejšílenějších 24 hodin v historii kryptoměn? Krach FTX drtí celý kryptoměnový trh | Bulios

Ivo Lukačovič však není jediným, kdo poukazuje na problémy a možná rizika spojená s investováním do kryptoměn. K tomuto tématu se vyjádřil například také Daniel Gladiš, ale i  Radovan Vávra v jednom z rozhovorů 👇

Radovan Vávra

Jsem si skoro jistej, že v roce 2050 nikdo nebude vědět, co to Bitcoin byl 👇

Czech Metaverse Podcast on Instagram: “Do čeho investujete peníze? #czechmetaversepodcast #nftprojectscz #radovanvavra #investice #kyptomeny #nft #bitcoin”

Daniel Gladiš

Warren Buffett, který je mnohem moudřejší než každý, kdo čte tento tweet, a má víc investičních zkušeností než kterýkoliv žijící člověk, na jaře na VH Berkshire řekl, že pokud se někdo domnívá, že Bitcoin může nahradit dolar, pak je "out of his mind".

Jaký má vůbec názor na kryptoměny Warren Buffett?

Buffett řekl na poslední VH akcionářům, že BTC není produktivní aktivum a neprodukuje nic hmatatelného. Navzdory posunu ve vnímání veřejnosti o Bitcoiny, Buffett by stále nekoupil.

"Jestli to půjde nahoru nebo dolů v příštím roce, nebo za pět nebo 10 let, nevím. Ale jedna věc, kterou jsem si docela jistý, je, že to nic neprodukuje," řekl Buffett. "Má to kouzlo a lidé spojili magii se spoustou věcí."

Buffett rozvedl, proč v Bitcoinu nevidí hodnotu, a porovnal ho s věcmi, které generují jiné typy hodnoty.

"Kdybys řekl... za 1% podíl na veškeré zemědělské půdě ve Spojených státech, zaplaťte naší skupině 25 miliard dolarů, dnes odpoledne vám napíšu šek," řekl Buffett. "Za 25 miliard dolarů nyní vlastním 1% zemědělské půdy. Pokud mi nabídnete 1% všech bytových domů v zemi a chcete dalších 25 miliard dolarů, napíšu vám šek, je to velmi jednoduché. Kdybyste mi řekli, že vlastníte všechny bitcoiny na světě a nabídli byste mi je za 25 dolarů, nevzal bych si je, protože co bych s nimi dělal? Musel bych ti to tak či onak prodat zpátky. Nic to neudělá. Byty budou produkovat nájem a farmy budou produkovat potraviny."

Závěr

Mnozí se budou klasicky ohánět tím, že tomu ten a onen nerozumí a že nechápou potenciál, vizi a ''úkol'' kryptoměn nebo dokonce samotného BTC. Zde se však pozastavím, jelikož si nemyslím, že zrovna zmínění pánové nemají dostatečně nastudováno a pojišťováno, aby nemohli udělat nějaký smysluplný závěr.

  • Co myslíte vy, bude zde Bitcoin v roce 2050? 
  • Jaký máte názor na kryptoměny a nebo samotný Bitcoin?🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.