Investoři Tesly se začínají bouřit. Čím zvedl nejbohatší muž planety Elon Musk většinu svých příznivců ze židle?

Kroky Elona Muska otřásají celým trhem i mediálním prostorem. Tentokrát ale pobouřil ty, kteří mají jeho osud ve svých rukou - investory Tesly.

Kolem chování Elona Muska je v poslední době hodně otazníků

Uživatelé Twitteru $TWTR si hodně stěžovali na první kroky Elona Muska po převzetí kontroly nad sociální sítí. Tyto stížnosti se ale zdají být naprosto nepodstatné oproti tomu, co přišlo po tom. A to zejména to, co přišlo pro investory Tesly $TSLA+0.5%

Zatímco se Spojené státyse tento týden soustředily na volební výsledky, šéf společnosti Tesla Elon Musk se snažil proklouznout zveřejněním dlouho očekávaných prodejů svých akcií. Prozradil, že během předchozích tří obchodních seancí prodal akcie Tesly v hodnotě téměř 4 miliard dolarů. Musk se během 24 hodin od zveřejnění informací veřejně nevyjádřil k prodeji akcií ani ke svým záměrům prodat další, a to ani přesto, že v tomto období pravidelně tweetoval.

Akcie Tesly klesají. A to dokonce výrazně víc, než zbytek trhu

Tesla aktuálně klesla o 55 % za celý rok, což by byl pro akcie zdaleka nejhorší rok - předchozí rekordní roční pokles byl v roce 2016, kdy klesly o 11 %. Problémy investorů do Tesly jsou zřejmé - prodává akcie jejich oblíbené společnosti, aby mohl zaplatit společnost s omezenými vyhlídkami na růst a řadou dalších problémů.

https://www.youtube.com/watch?v=xxPYBv5HvHs

"Prodal kaviár, aby si koupil kousek pizzy za 2 dolary," shodují se tímto obratem analytici.

Ostatně se už dlouho vědělo, že Musk bude muset prodat další akcie, aby buď zaplnil mezeru ve financování dohody o koupi společnosti v hodnotě 44 miliard dolarů, nebo zajistil další provozní prostředky. Tímto ale "noční můra" investorů Tesly nekončí.

Jedním z důvodů, proč nekončí, je, že Muskova potřeba hotovosti v souvislosti s Twitterem nedávným prodejem neskončila. Musk na konci minulého týdne na Twitteru uvedl, že Twitter měl "masivní pokles příjmů" kvůli aktivistům, kteří tlačili na inzerenty, aby stáhli své reklamy, a on bude muset nadále platit zaměstnance, které nepropustil, a zároveň se zbavit dluhů, které ho podle odhadů analytiků budou stát další 1 miliardu dolarů ročně, což je mnohem více, než kolik Twitter v posledních dvou letech vydělal. V roce 2021 Twitter vykázal čistou ztrátu 221 milionů dolarů a v roce 2020 čistou ztrátu 1,13 miliardy dolarů.

První dva týdny po akvizici byly poněkud... zajímavé. Obrovské propuštění původních zaměstnanců, stahování špičkových odborníků a inženýrů z Tesly do Twitteru a zároveň obrovská mediální zátěž.

Od chvíle, kdy Musk začal usilovat o koupi společnosti, snáší více kritiky než kdykoli předtím a dokonce i někteří fanoušci začínají házet špínu nebo zpochybňovat jeho rozhodnutí. Investor Gary Black, řídící partner Future Fund LLC, například upozornil, že špičkoví inženýři Tesly by neměli řídit Twitter. 

https://www.youtube.com/watch?v=cXmpAVeLY1k

Musk si je ale vědom svého úkolu. Tesla v tuto chvíli totiž není společností, která by se mohla řídit sama. Musk prohlásil, že nechtěl být šéfem, ale že nebyl nikdo jiný, kdo by automobilku převzal, a proto už léta zastává funkci generálního ředitele. Nyní, když Tesla čelí obvyklému množství problémů, tráví čas tím, že se snaží z Twitteru udělat fungující společnost.

Pokud vás baví moje články a rozhovory, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet