S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Tak Zuckerberg pożegnał się z pracownikami, których zwolnił. Dlaczego META przeżywa swój najgorszy okres?

Jaczek Vodiczka
21. 11. 2022
4 min read

META zdecydowanie nie ma teraz swojego najlepszego czasu. Dlatego jej CEO Mark Zuckerberg zdecydował się na radykalny krok. Co to jest?

Zuckerberg zdecydował się na radykalny krok

CEO Meta$METY+2.7% Mark Zuckerberg podjął radykalne działania. Firma, która ostatnio tonie w problemach, musiała pozbyć się znacznej części swoich pracowników. Ale prezes poradził sobie z sytuacją zaskakująco dobrze, pomimo swojej reputacji zimnego geniusza. Przekazał słowa uznania i zachęty dla odchodzących pracowników. Tak przynajmniej wynika z wyciekłego nagrania wideo z rozmowy, którą przeprowadził wewnętrznie z pracownikami.

W sieci pojawiła się część rozmowy, w której Zuckerberg chwali ich pracę i mówi, że ciężko było zlikwidować tyle miejsc pracy. Zwolnienia dotknęły około 11 tysięcy osób, czyli 13% firmy, która jest właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp.

Członek Wielkiej Piątki spadł w tym roku już o 67 proc.

"Naprawdę włożyłeś w to swoje serce i duszę" - powiedział Zuckerberg. "Bez względu na to, w jakim zespole pracowaliście, każdy z Was przyczynił się do powstania produktów, z których codziennie korzystają miliardy ludzi".

Najwyraźniej była to jedna z dwóch oddzielnych wideorozmów, które Zuckerberg przeprowadził z pracownikami Mety w środę: jedna wideorozmowa dla zwolnionych pracowników i druga dla tych, których to nie dotyczy.

https://www.youtube.com/watch?v=wUByzuLTvcM

Zuckerberg powiedział też zwolnionym, że bierze "pełną odpowiedzialność" za tę decyzję.

"Jestem założycielem i dyrektorem generalnym. Jestem odpowiedzialny za zdrowie naszej firmy, za nasz kierunek i za decydowanie, jak go realizujemy, w tym takie rzeczy jak ta. I to była ostatecznie moja decyzja - powiedział.

"I była to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie musiałem podjąć w ciągu 18 lat prowadzenia firmy" - dodał.

Choć przyjął on odpowiedzialność za zwolnienia, władza Zuckerberga nad Metą nigdy nie była kwestionowana. Kontroluje większość akcji spółki z prawem głosu, więc nie może być przegłosowany lub zwolniony przez zarząd Meta lub jej akcjonariuszy. Wall Street zareagowała pozytywnie na zwolnienia, a kurs akcji Mety wzrósł po tej informacji o ponad 5%.

Dlaczego Meta ma kłopoty?

Dzień po opublikowaniu raportu o wynikach za trzeci kwartał, Meta wpadła w jeszcze większe kłopoty. W szczególności firma znalazła się w kłopotach po tym, jak inwestorzy przekonali się, że Metaverse może nie być takim dobrym pomysłem.

Zapewne nie pomaga w tym seria bardzo istotnych wątpliwości, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, dotyczących metawersum Mety. Firma poinformowała, że do tej pory w tym roku zarobiła ponad 9 miliardów dolarów na swoim oddziale Reality Labs, będącym domem dla jej agresywnych forsowania sprzętu VR i wirtualnych sieci społecznościowych.

Wydaje się też, że w dłuższej perspektywie przegrywa walkę z konkurencją na Instagramie i Facebooku. Ich platformy stają się coraz mniej interesujące dla reklamodawców i użytkowników. I zaczęli tym bardziej stawiać na "szaloną" wizję Marka Zuckerberga.

Wydaje się, że inwestorzy zrozumieli to przesłanie, lub jego brak. Firma jest bardziej niż kiedykolwiek w tych dniach show tylko dla swojego CEO. Teraz pytanie brzmi, czy rację ma Zuckerberg jako wizjoner, czy tłum inwestorów, którzy coraz mniej ufają firmie.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i wywiady, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.