Warren Buffett sprzedał właśnie warte 4 mld dolarów akcje tego amerykańskiego banku. Powinniśmy?

Nie jest tajemnicą, że prezes Berkshire Hathaway Warren Buffett lubi akcje sektora finansowego. Z jego obecnych 49 akcji, akcje sektora finansowego zajmują prawie jedną czwartą portfela. Udział ten jest jednak mniejszy niż kiedyś i to głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich są zakupy przez Buffetta spółek naftowych i gazowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a drugim ponad 60% redukcja pozycji w akcjach U.S. Bancorp, które przez wiele lat były jedną z największych pozycji Berkshire. I właśnie tej dramatycznej wyprzedaży przyglądamy się bliżej w tym artykule.

Warren Buffett

Konglomerat znanego inwestora sprzedał 84 mln akcji spółki-matki US Bank $USB+1.8% od 30 czerwca - wynika z czwartkowego pliku Securities and Exchange Commission.

Firma Buffetta zalicza U.S. Bancorp do swoich największych pakietów od 2007 roku i na początku stycznia posiadała 145 mln akcji o wartości 8,1 mld dolarów. Obecnie posiada jedynie 53 miliony akcji o wartości 2,4 miliarda dolarów, co odzwierciedla jego sprzedaż akcji oraz 22% spadek akcji US Bancorp w tym roku.

Akcje U.S. Bancorp spadły o 16,30% w ciągu ostatnich 5 lat.

Przed sprzedażą baza kosztowa Berkshire wynosiła 5,4 mld dolarów, czyli około 38 dolarów za akcję. Akcje US Bancorp handlowano w okolicach 45 dolarów za akcję w okresie od 1 lipca do 31 października, kiedy to nastąpiła zdecydowana większość sprzedaży. Tak więc Berkshire prawdopodobnie osiągnęło 18% zysk na swojej sprzedaży, czyli około 600 milionów dolarów.

Część sprzedaży prawdopodobnie miała miejsce w trzecim kwartale tego roku, ponieważ Berkshire sprzedał w tym okresie akcje bankowości, finansów i ubezpieczeń o wartości 4,7 mld dolarów, zgodnie z ostatnimi wynikami.

W ubiegłym kwartale Berkshire kupowało akcje netto, ale zredukowało kilka długo utrzymywanych pozycji. Na przykład na początku tego miesiąca ujawnił, że w okresie od 1 września do 1 listopada sprzedał akcje BYD o wartości około 275 mln dolarów. Tym samym od lipca zmniejszyła swój udział w konkurencyjnej Tesli o 19%, czyli prawie 900 mln dolarów, po tym jak nie dotykała zakładu od 2008 roku.

Buffett po raz pierwszy kupił USB w 2006 r.

US Bancorp jest jednym z najstarszych udziałów w portfelu Berkshire Hathaway. Warren Buffett po raz pierwszy kupił akcje największego regionalnego pożyczkodawcy w kraju w pierwszym kwartale 2006 roku. I choć zawsze trzymał się w tajemnicy co do pozycji USB, działania Buffetta w ciągu ostatnich kilku kwartałów sugerowały, że coś takiego może być w zasięgu wzroku.

Przecież Buffett w drugim kwartale 2022 roku obciął swój udział w USB o 5%, czyli 6,6 mln akcji. W każdym z trzech pierwszych kwartałów 2021 r. zmniejszał też swój udział w spółce. Prawda jest taka, że Buffett stopniowo zmniejsza ekspozycję Berkshire Hathaway na USB. Ale te cięcia były w ostrym kontraście do tego, co zrobił z wieloma innymi akcjami banków.

W samą porę Berkshire Hathaway pozbyło się tego, co pozostało z jego udziałów w Wells Fargo w pierwszym kwartale 2022 r., a w ciągu ostatnich kilku lat wycofało się z pozycji w JPMorgan Chase, Goldman Sachs, PNC Financial Services i Travelers.

Warren Buffett - Berkshire Hathaway, 11 największych pozycji

Oczywiście Warren Buffett w żadnym wypadku nie skończył z akcjami dużych banków. Bank of America to drugi po Apple największy holding Berkshire Hathaway. Drugi co do wielkości bank w kraju pod względem aktywów stanowi 10,3% wartości całego portfela Berkshire.

Berkshire Hathaway posiada również 55,2 mln akcji w Citigroup, pozycji, którą Warren Buffett zainicjował w pierwszym kwartale 2022 r. Z 0,8% portfela, Citigroup jest jedną z 15 największych inwestycji Berkshire Hathaway.

Inne akcje sektora finansowego w portfelu akcyjnym Berkshire Hathaway to American Express, Bank of New York Mellon, Mastercard, Visa i Ally Financial .

Co to wszystko znaczy

Wniosek jest taki, że akcje U.S. Bancorp przez długi czas pozostawały w tyle za rynkiem, więc być może nie powinniśmy być zbytnio zaskoczeni, że Warren Buffett zdecydował, że nadszedł czas, aby drastycznie zmniejszyć pozycję.

Można też założyć, że nie jest to dobra wiadomość dla akcji USB. Jeśli ostatnia historia Warrena Buffetta z akcjami dużych banków jest jakąś wskazówką, Berkshire Hathaway może wkrótce sprzedać jeszcze więcej akcji USB.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet