S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Recenze Binance: Největší krypto burza na světě je volbou číslo 1 mezi investory

Bulios Picks
23. 11. 2022
15 min read

Kryptoburz je nespočet. Některé lepší, některé horší. Některé větší, některé menší. Většina investorů a krypto nadšenců ale zná jedno jméno – Binance. A má to své důvody...


Je totiž největší burzou na světě z hlediska denního objemu obchodů s kryptoměnami. Založena byla v roce 2017. To je z pohledu běžných investic směšné číslo. V kryptoměnách to ale znamená, že naskočili na palubu velice brzo.

Binance založil Changpeng Zhao, vývojář, který dříve tvořil software pro high-frequency obchodování. Společnost původně sídlila v Číně, ale později se přesunula – zejména kvůli regulacím a negativnímu postoji vlády vůči kryptoměnám.

Teď už ale pojďme na samotnou recenzi platformy!

Nabídka

Binance nabízí stovky kryptoměn. Je však důležité poznamenat, že „celosvětová“ verze Binance se liší od svého amerického protějšku Binance.us, který nabízí pouze zhruba 65 kryptoměn. To ale většinu z nás zajímat nemusí. Obrovská nabídka bývá většinou pozitivním bodem. Často se ale lze setkat s názorem, že pro běžné a nenáročné uživatele může být tato platforma vzhledem k množství funkcí matoucí.

To je ale prostě daň za širokou škálu funkcí. Nutno ale doplnit, že Binance dělá vše pro to, aby úvodní seznámení se svou platformou uživatelům usnadnila. Přímo na webu burzy najdete tutoriály, guidy a tipy na veškeré funkce, založení účtu, výběry atd. Více zde

Další podrobnější vysvětlující videa lze najít také na YouTube. Jak v angličtině, tak v podobě obrovské zásobárny informací formou českých webinářů!

Samozřejmě je internet plný i návodů a tipů od ostatních uživatelů. Pokud s Binance začínáte, tak opravdu není problém nalézt odpověď na téměř jakoukoliv otázku.

Desktop vs Aplikace

Binance nabízí kromě klasických online webových stránek také mobilní a desktopové aplikace. Desktopová aplikace je k dispozici pro MacOS a Windows, zatímco mobilní aplikace je k dispozici pro iOS a Android. Pro základní a zásadní operace je to vše tak nějak stejné. Sama burza ale doporučuje zejména své aplikace. Uvádí hned několik pádných důvodů:

1. Rychlejší načítání a plynulejší uživatelské prostředí

Jedním z klíčových rozdílů mezi webovými stránkami Binance a desktopovou aplikací je celkový uživatelský zážitek. Zatímco rozhraní je u obou platforem podobné, desktopová aplikace rychle zobrazuje části obchodní platformy, jejichž načtení na webových stránkách může někdy kvůli rozdílné rychlosti internetu v různých oblastech chvíli trvat. To je důležité zejména na rychle se rozvíjejících krypto trzích, kde se obchoduje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, protože při obchodování s kryptoměnami se počítá každá sekunda.

2. Bezpečnější přístup k Binance bez phishingu a dalších rizik spojených s prohlížečem

Jedním z nejčastějších rizik, která s sebou přináší přístup k Binance přes prohlížeč, je nebezpečí phishingu. Existuje mnoho škodlivých webových stránek, které se vydávají za Binance, a tyto stránky mohou ohrozit váš účet tím, že podvodně získají vaše přihlašovací údaje. S aplikací Binance pro stolní počítače máte jistotu, že jste připojeni k legitimní platformě Binance, aniž byste se museli potýkat s riziky, která vás mohou potkat při používání internetového prohlížeče.

3. Pohodlné a bezpečné přihlášení pomocí skenování QR kódu

Tato funkce je jednou z novějších aktualizací desktopové aplikace Binance a umožňuje vám přihlásit se k účtu Binance na počítači pomocí skeneru QR kódů v mobilní aplikaci Binance. Prostě další bezpečnostní vrstva.

4. Funkce přepínání mezi více účty

To je bod, který běžný uživatel asi úplně nevyužije. Může mít ale své uplatnění třeba pro někoho, kdo spravuje portfolio pro více lidí.

5. Přístup k Binance téměř kdekoli na světě

Trochu kontroverzní bod. V některých částech světa se může stát, že vás internetové služby nebudou moci připojit k Binance kvůli určitým omezením, která mohou být mimo jejich kontrolu. Nařízení vlád kupříkladu. To by měla aplikace řešit. Otázka pak ale je, jestli opravdu chcete v takovém místě krypto vůbec řešit.


Minimálně tři body považujeme za celkem pádný důvod. Bezpečnost vašich kryptoměn na prvním místě. Samozřejmě můžete oponovat klasickým uložením odkazu na lištu a tím zamezením prokliku na podvodnou stránku. Výrazná část také nejspíš neprovádí vteřinové obchody, které by ovlivnila plynulost platform. Ano, to je pravda. Na druhou stranu - když už Binance svoji aplikaci nabízí…

O mobilní aplikaci asi není nutné se bavit. Přináší vše, co byste od mobilní aplikace očekávali. Na některé věci je lepší využít ji, na některé věci je lepší desktop – jak už to tak bývá.


Co lze na Binance obchodovat?

V den psaní tohoto článku je na burze k dispozici 358 kryptoměn a 1453 obchodních párů. Objem na Binance za posledních 24h je podle CoinGecko hlášen ve výši 19 497 206 145,85 USD. To jsou opravdu impozantní čísla.

Na Binance opravdu najdete asi opravdu vše, co si lze představit.


Uživatelské prostředí

Binance nabízí řadu obchodních nástrojů. Veškeré analytické nástroje, na které si jen vzpomenete. Klasické ukazatele pro technickou analýzu, průměry, zóny…

Preferované zobrazení si můžete vybrat. Buď zjednodušené a přehlednější prostředí, nebo naopak plnotučné prostředí pro ostřílené obchodníky. Přepnou mezi nimi můžete snadno.


Přizpůsobení prostředí je pak už na vás. Vypadat ale může třeba takto 👇


Obchody lze zadat ze všech výše zmíněných variant. Tedy webového prohlížeče, desktop aplikace i mobilní aplikace.

Samozřejmostí je zde také možnost prohlížení svých nákupů, historie transakcí, grafu, svého portfolia a všeho dalšího, co by měl uživatel potřebovat. Zde opravdu problém nespatřujeme. Z hlediska běžného uživatele je zde vše. Samozřejmě Binance nabízí klasické funkce, jako jsou stop-loss, stop-limit a všechny další příkazy.


Binance nemá vlastní specializovanou kryptopeněženku, ale doporučuje Trust Wallet, kterou v roce 2018 Binance koupila. Jde ale samozřejmě pouze o softwarovou peněženku. Kam, jak a zda přesouvat kryptoměny z burzy je asi na jinou a delší diskuzi a záleží to na každém uživateli.

Bezpečnost

Obrovským tématem ve světě kryptoměn je pochopitelně bezpečnost. Hlavní způsob, jakým Binance chrání vaše peníze, je využití jejich bezpečného fondu aktiv pro uživatele nebo zkráceně SAFU. Do tohoto fondu je ukládána část všech poplatků, které Binance vybere pro případ finanční ztráty svých uživatelů. Veškeré peníze, o které by jejich uživatelé přišli vinou Binance, by byly vráceny z jejich SAFU zavedeného v roce 2018.

Kromě toho má Binance několik bezpečnostních prvků, jako je klasické dvoufázové ověření, whitelisting adres a omezení zařízení. Díky všem těmto prvkům je pro kohokoli kromě vás velmi obtížné získat přístup. Ale obezřetnost je stále vždy na místě!

Geografická omezení

Binance je až na několik výjimek dostupná téměř ve všech zemích světa. Spojené státy se zpočátku vůči Binance stavěly nepřátelsky a neumožňovaly obchodování na platformě, dokud nedávno nevydaly americkou verzi Binance US.

Japonsko, Thajsko, Malajsie a kanadská provincie Ontario se také snaží zabránit obchodování na této populární platformě, dokud nebudou moci obchodování s kryptoměnami na Binance adekvátně regulovat. Společnost Binance vystoupila s prohlášením, že se snaží zpřístupnit svůj systém všem lidem na celém světě, ale předtím je samozřejmě třeba překonat několik právních překážek.

Obecně jsou většinou vyšetřování spojená s kryptoburzami provázená spíše  nepochopením/problémy kryptoměn samotných, spíše než burz, které jsou jen prostředníky.

Bezpečnostní pravidla Binance

Binance má tolik bezpečnostních pravidel, že by to vydalo na samostatný článek, abychom je všechny uvedli. Takže zkráceně. K dispozici je dvoufázové ověřování a také správa zařízení, která zajistí, že k vašim penězům bude mít přístup jen někdo s vaším počítačem a telefonem. Binance navíc nabízí již zmíněnou decentralizovanou peněženku, do které můžete ukládat svou měnu, nazvanou Trust Wallet. Tato funkce vám umožňuje mít své prostředky v bezpečí a pod plnou kontrolou. Ani Binance nemá bezpečnostní klíče, aby se dostala k vašim informacím, jakmile jsou v TrustWallet.

A konečně, existuje správa adres pro výběr, kterou můžete u Binance zavést. Díky těmto omezením budou vaše peníze směřovat pouze na vaše účty. Pokud by někdo chtěl provést výběr, byl by nucen vložit je na jiný účet, který jste určili.

Speciality

Binance také nabízí možnosti pro zkušenější uživatelé, kteří umí využívat složitější nástroje.

Patří mezi ně obchodování s CFD (Contracts for Difference). Ty jsou v krypto průmyslu poněkud kontroverzní. I tak si ale své příznivce určitě najdou. Dále je tu také trh s Futures, který umožňuje uživatelům otevírat long nebo short pozice na libovolné aktivum, které si vyberou. Dále i opce a margin trading. Pro běžného uživatele pak může být zajímavý třeba staking (i auto-staking) svých kryptoměn. Zjednodušeně je poskytnete Binance k užití dle jejich uvážení a za to dostanete odměnu.

Co přesně je staking a jak ho případně použít?

Zajímavou možností pro některé nadšence může být i NFT tržiště, které nabízí všechny formy digitálních uměleckých děl a sběratelských předmětů. Tržiště Binance NFT poskytuje uživatelům platformu s vysokou likviditou, na které mohou spouštět a obchodovat  NFT.


Poplatky

Časté téma - Jak je to s poplatky? Můžete zůstat v klidu. Koneckonců pokud by byly nepřiměřené, tak se Binance určitě nebude těšit takovému zajmu a oblibě uživatelů. Samozřejmě ale burza musí z něčeho žít. Takže poplatky jsou, ale jsou rozumné. Základ tvoří 0,1 % z každé maker i taker transakce. Pozitivní zprávou je, že v nedávné době Binance zrušila poplatky za obchody s BTC.

Poplatky za obchodování se ruší u 13 kombinací stablecoinů a fiatů, včetně BTC/USDT, BTC/USDC a BTC/BUSD, oznámila společnost Binance. 

Nákupní poplatky

Pokud se rozhodnete nakupovat kryptoměny pomocí debetní nebo kreditní karty, můžete očekávat, že někdy zaplatíte dokonce až 4,50 %. Většinou je tedy poplatek kolem 2 %, ale i tak je to dost. Kvůli těmto poplatkům je lepší používat jiné platební metody. Bankovní převody jsou na druhou stranu bez transakčních poplatků, ale nejsou dostupné všude. Pokud i tak chcete platit kartou, tak se není čeho obávat. Platba vypadá celkem klasicky:


Poplatky za obchodování

Binance si účtuje poplatek 0,1 % za obchodování na platformě a také poplatek 0,50 % za okamžitý nákup/prodej, takže vaše skutečná výše poplatku bude záviset na výši obchodu. Čím vyšší transakce, tím vyšší poplatek. Jedním ze způsobů, jak snížit poplatek za obchodování, je mít na účtu vždy nějaký Binance Coin $BNB. V tu chvíli se poplatky strhávají z něj. Binance chce tuto metodu ještě více protlačit, proto při této variantě získáte 25% slevu na všechny obchodní poplatky. Platba poplatků skrz $BNBUSD+4.6% lze zapnout v ovládacím panelu.


Dále také Binance odměňuje „věrné zákazníky“ tak, že se vám snižují poplatky za objem provedených obchodů. Tabulka částek a výše poplatku vypadá takto:


Poplatky za výběr

Poplatky vznikají také na základě typu kryptoměny, kterou vybíráte. Tyto poplatky se mění se stavem trhu. Aktuální cenu vždy naleznete na webu Binance.

Maker/taker

Ty jsme zmínili již v úvodu. Když se podíváte na sazebník poplatků Binance, zjistíte, že jsou účtovány různé poplatky podle toho, zda jste "maker", nebo "taker".

Kdo jsou maker a taker naleznete vysvětleno zde.

 
Výhody 🟢

Více než 350 obchodovatelných kryptoměn – opravdu jeden z nejširších výběrů

Nízké poplatky – poplatky nejsou nijak závratné. Navíc existuje několik způsobů, kterými je lze ještě snížit.

Široký výběr obchodních možností a typů příkazů – množství možností je opravdu nepřeberné

Likvidita – Binance poskytuje uživatelům vysokou likviditu

Skvělý zákaznický servis – support a veškeré informační zázemí kolem platformy je opravdu skvělé. A to i v češtině!

Obrovské zázemí – společnost má jednu velkou výhodu. Je obrovská. Má tedy v případě problému velkou sílu a prostředky toto řešit. Koneckonců podle všeho došlo pouze k jednomu incidentu, při kterém byly odcizeny Bitcoiny uživatelů. Společnost ale škodu nahradila. To se u velké části společností říct nedá. Dost často byly dokonce viníky samy burzy či pochybné projekty. Binance má v kryptosvětě velké jméno a pověst.

Nevýhody 🔴

Platforma je složitá a může být nepřehledná - Široká škála funkcí a obchodních možností na platformě Binance může být vzrušující, ale také trochu děsivá. I zkušení obchodníci se mohou cítit zahlceni všemi dostupnými možnostmi.

Není k dispozici žádná „vestavěná“ digitální peněženka - Zatímco některé populární burzy mají vestavěné digitální peněženky, Binance ji tak úplně nemá. Doporučuje peněženku Trust Wallet, která má dobrou pověst, ale v případě problémů s převody na Binance může nabídnout jen omezenou podporu. Je ovšem stále otázka, zda opravdu chcete některou z těchto peněženek využívat.

Regulatorní problémy – to ale také není úplně vina Binance a bohužel se různé regulace a omezení vůči kryptu v daných zemích většinou vztahují i na konkurenci.

Závěr

Binance je bezesporu jednou z nejlepších voleb pro operace s kryptoměnami. Nabízí nepřeberné množství možností, aktiv a nástrojů. Má obrovské zázemí a jméno, které v rizikovém světě kryptoměn zaručuje alespoň trochu jistoty. Nabídne adekvátní služby pro ostřílené obchodníky i pro běžné, nenáročné uživatele a začátečníky. Naše zkušenost s Binance je velice pozitivní. Pokud člověk ví přesně co chce, pak u této platformy v drtivé většině případů nalezne uspokojení.

Pro ještě větší jistotu doporučujeme nastudovat parádní web podpory Binance, který v češtině poskytne odpověď na většinu nejčastějších otázek a problémů.

Chcete začít investovat do kryptoměn nebo momentálně nejste spokojeni se svým krypto brokerem? Pak byste měli definitivně vyzkoušet Binance, kde na vás díky našemu exklusivnímu partnerství čeká doživotní 10% sleva. 👉 BINANCE 👈

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.