S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Ten niezwykły rodzaj ETF-u gwarantuje ochronę przed szalonymi posunięciami Fedu - twierdzi światowej sławy ekonomista

Jaczek Vodiczka
25. 11. 2022
4 min read

Dla niektórych obecna sytuacja jest koszmarem. Dla innych to doskonała okazja do zakupów. Jednak wybór odpowiedniego sektora czy instrumentu może być piekielnie trudny. Ale światowej sławy ekonomista twierdzi, że ma receptę dla każdego.

Mohamed El-Erian jest światowej sławy ekonomistą

Wszyscy w Buliosie jesteśmy inwestorami, więc prawdopodobnie nie trzeba Ci tłumaczyć, że trzymanie gotówki może nie być mądrym posunięciem w obliczu szalejącej inflacji. Co więcej, znajduje się ona obecnie na historycznych poziomach, których Fed nie potrafi okiełznać swoimi dziwnymi ruchami.

Jest to jeden z powodów, dla których wielu inwestorów trzyma w zamian akcje i obligacje. Albo, częściej, to po co w ogóle inwestujemy. Jednak zdaniem Mohameda El-Eriana, który pracuje na Uniwersytecie Cambridge i jest głównym doradcą ekonomicznym firmy Allianz, może nadszedł czas, aby zdecydować się na coś innego, coś nietypowego.

"Musimy wyjść z tych zniekształconych rynków, które spowodowały wiele szkód" - powiedział w wywiadzie.

Zarówno rynek akcji, jak i obligacji pogrążyły się w ostatnim czasie, a El-Erian zauważa, że gdy te korekty rynkowe występują jednocześnie, inwestorzy powinni przejść do bardziej ryzykownych aktywów. Co jest ciekawe, bo większość profesjonalistów nie zakłada, że poleca agresywne wybory czy strategie.

Główny indeks spada - podobnie jak rentowność obligacji. Co według El-Eriana jest całkowicie nie do przyjęcia

"Od połowy sierpnia ponownie przekonaliśmy się, że akcje i obligacje mogą spadać w tym samym czasie" - mówi. "W tym świecie trzeba szukać krótkoterminowych stałych dochodów".

Tylko gdzie go znaleźć?

Możesz schować gotówkę pod materacem lub umieścić ją na koncie oszczędnościowym. Możesz też skorzystać z tzw. krótkoterminowego obligacyjnego funduszu ETF.

Czym są krótkoterminowe fundusze ETF na obligacje?

Fundusze ETF obligacji są rodzajem exchange-traded fund, który inwestuje wyłącznie w obligacje. Są one podobne do funduszy inwestycyjnych obligacji, ponieważ posiadają portfel obligacji o różnych specyficznych strategiach - od obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych do obligacji wysokodochodowych i duration.

Obligacyjne ETF-y są zarządzane pasywnie i handlują podobnie jak akcyjne ETF-y na głównych giełdach.

W przeciwieństwie do pojedynczych obligacji, które są sprzedawane poza giełdą przez maklerów, obligacyjne ETF-y są przedmiotem obrotu przez cały dzień na scentralizowanej giełdzie. Struktura tradycyjnych obligacji sprawia, że inwestorom trudno jest znaleźć obligację o atrakcyjnej cenie. Obligacyjne ETF-y unikają tego problemu, ponieważ handlują w klasyczny sposób - jak akcje.

Mogą one zatem zapewnić inwestorom możliwość zdobycia ekspozycji na rynek obligacji z łatwością i przejrzystością obrotu akcjami. Obligacyjne ETF-y są również bardziej płynne niż pojedyncze obligacje i fundusze inwestycyjne, które handlują po jednej cenie dziennie po zamknięciu rynku. A w czasach kryzysu inwestorzy mogą handlować portfelem obligacji, nawet jeśli bazowy rynek obligacji nie radzi sobie dobrze.

Obligacyjne ETF-y wypłacają odsetki w postaci miesięcznej dywidendy, natomiast wszelkie zyski kapitałowe wypłacane są w postaci rocznej dywidendy. Dla celów podatkowych dywidendy te są traktowane jako dochód lub zyski kapitałowe. Efektywność podatkowa obligacyjnych funduszy ETF nie jest jednak dużym czynnikiem, ponieważ zyski kapitałowe nie odgrywają tak dużej roli w zwrotach z obligacji, jak w zwrotach z akcji.

Typowym przedstawicielem takiego funduszu ETF może być $BSV+0.2% Fund Vanguard Short-Term Bond ETF.

Fundusz koncentruje się w dużej mierze na amerykańskich obligacjach skarbowych, które stanowiły 67,9% jego stanu posiadania na dzień 30 września. Jednocześnie inwestuje również w obligacje korporacyjne i obligacje międzynarodowe. Obecnie 30-dniowa stopa zwrotu SEC dla BSV wynosi 4,75%. Fundusz może pochwalić się bardzo niskim wskaźnikiem kosztów (expense ratio) wynoszącym zaledwie 0,04%.

https://www.youtube.com/watch?v=lgQ3j6vUG1U

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i wywiady, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.