Brokero

Na pražské burze máme nový akciový přírůstek v podobě společnosti Gen Digital Inc. Ve skutečnosti se až o takovou novinku nejedná. Firma vznikla po spojení Avastu a NortonLifeLock, které bylo finalizováno v září tohoto roku.

Gen Digital nyní nabízí komplexní ochranu proti kybernetickým rizikům, řeší protekci výpočetní techniky, zabezpečení před online hrozbami, nabízí smart firewall, cloudovou zálohu, VPN, správu hesel, rodičovské zámky a monitoring dark webu. Do portfolia nyní patří značky jako jsou Norton, Avast, LifeLock, Avira, AVG, Reputation Defender nebo CCleaner. Gen drží více než 1.000 patentů, má přes 500 mil. uživatelů a své služby nabízí ve více než 150 zemích. Gen se pod stejným tickerem obchoduje na trhu NASDAQ v USA (primární trh), duálně je akcie zalistována i na BCPP.

Gen ve fiskálním 2Q22 (kalendářní třetí čtvrtletí tohoto roku) reportoval výnosy ve výši 0,748 mld. USD, co v meziročním srovnání a konstantním dolaru představovalo růst o 12 %. Objednávky byly ve stejném období o trochu nižší (0,719 mld. USD). Z celkového objemu tržeb firma dokázala vygenerovat 0,388 mld. USD na provozním zisku (marže 51,9 %). V čistém vyjádření to bylo 0,269 mld. USD (marže 36 %).

Spojením obou firem vznikl lídr segmentu kybernetické ochrany, který má nyní držet 42,6 % trhu s bezpečím na sítích a při práci s výpočetní technikou. Celkový počet uživatelů činí již dříve zmiňovaných 500 milionů, přičemž více než desetina z toho jsou platící (celkem 65 mil.). Synergie by měly činit hrubou roční úsporu okolo 300 mil. USD. Společnost navíc připouští snížení počtu zaměstnanců až o 25 %. Tento krok by se mohl dotknout jak pozic v managementu, tak i na produktové nebo prodejní úrovni. Průměrný měsíční výnos na klienta (ARPU) ve Q2 činil 6,98 USD a meziročně rostl o 0,30 USD. Za celý rok dokázaly firmy jako samostatné jednotky z 1 uživatele generovat 109 USD tržeb (Norton) resp. 58 USD (Avast). S přihlédnutím ke zkušenostem z akvizice Aviry Gen nyní čeká, že bude celkový ARPU postupně růst i nyní.

Akcie se nyní obchoduje na 12násobku očekávaného čistého zisku a 5,7x tržeb. Při tržní kapitalizaci 15,3 mld. USD dokáže vygenerovat miliardu volného cash flow (po synergiích by tato metrika měla dosáhnout 1,5 mld. USD). Zadlužení po akvizici mírně vzrostlo (čistý dluh/EBITDA činí 1,91x), nejbližší splatnost dluhopisů přichází v roce 2025 (1,1 mld. USD), dalších 1,5 mld. v letech 2027 a 2030. Společnost bychom rádi srovnali s podobnými firmami, nicméně žádný z přímých konkurentů (Kaspersky, ESET, McAfee) není listován na regulovaném trhu. Srovnání s firmami jako jsou Zscaler, Crowdstrike nebo Palo Alto nám nedává úplně smysl.

Společnost svým akcionářům platí dividendu, kdy výnos činí 2,17 % (v hrubém vyjádření by měla platit 0,50 USD/akcie). Její výplata bude probíhat na kvartální bázi. Za dosavadní část roku Gen akcionářům vrátil celkem 550 mil. USD (zpětné odkupy akcií a dividendy). Na buybacky z celkového schváleného objemu zůstává 1,4 mld. USD (ve Q2 to bylo 104 mil. USD buyback a 73 mil. dividenda).

Téma kybernetické bezpečnosti se nám líbí stále více. Čekáme, že bude větší snaha vyhnout se rizikům jak na korporátní, tak i na osobní úrovni. Budeme bedlivě sledovat progres firmy z pohledu implementace nastavené strategie (hlavně tedy konverze freemium uživatelů na placené a růst výnosnosti na klienta) a v okamžiku atraktivního ocenění (nebo tržního prostředí) jej zařadíme na seznam našich Aktivních tipů. Samotný nákup bychom určitě realizovali na hlavním trhu v USA. Likvidita a rozptyl mezi nejlepším nákupem a prodejem jsou na burze v Praze bohužel žalostné.

Sponsored by @fintree Advertisement
Discussion
No comments yet