Komunita investorů rozhodla: Budoucnost automobilového průmyslu bude vypadat následovně

Další průzkum v naší investorské komunitě ukazuje, koho investoři dlouhodobě preferují v oblasti elektro/automobilů. Nejenže jsem zjistil názory a pohledy vícero investorů, průzkum i jasně ukazuje, kterého výrobce investoři vyzdvihují jakožto krále v roce 2040.

Elektromobily x Auta se spalovacím motorem?

Zadání znělo:

Píše se rok 2040 - Celosvětově budou dominovat:

A, Auta se spalovacím motorem 

B, Elektromobily 

Který výrobce bude dominovat a bude mít největší podíl na trhu? 

Zde si můžete přečíst pár zajímavých odpovědí investorů 👇

Já osobně doufám, že se podaří zefektivnit vodík a to nejen co se dopravy týče, ale i skladování energie ( a ne, nemám nakoupený $PLUG).

Můj tip je VW - už nejednou opanovali trh v Evropě i Americe. Mají přímo v názvu to, za čím jdou a na co cílí. Dostupný, funkční, kvalitní. Nic proti ní nemám, ale Tesla je trošku naleštěná bída. ve srovnání s evropskými výrobci. V Asii, tam je asi jasno, která automobilka to je.

..stopro nějaká Čína.

Budou to stejné značky jako tady byly doposud. Akorát se přizpůsobí. Tesla dominovat stopro nebude.

Já bych si vsadil na vodík..

Elektrická ale Tesla to nebude.

Spalovací motory na paliva jiná než benzín a nafta, např. vodík, syntetická paliva, tipuju dominanci VW (Porsche už staví továrnu na syntetická paliva v Chile) a Hyundai - soustředí se na vývoj vodíkových aut, možná ještě Toyota.

Bude to B, a to už v roce 2030 👇

V prostředí automobilek pracuji a vím co vyvíjíme pro Mercedes na rok 2026. AMG čistě v elektro. Tento směr je silné tlačený ale nejsem přesvědčen, že na to jsou ekonomiky připravené. Co takový požár 2-3 elektroaut v jednom okrese - hasiči také nejsou připraveni.

B - Tak je to o 18 rokov ked si pozriem na technologie plus vlastne vsetko ostatne kde boli pred 18tymi rokmi tak mi to takto vychadza ale svet sa asi rozdeli na dve časti, v tych chudobnych castiach bude A ,v modernom svete B.

B o tom sem přesvědčen už dlouho. Důvod je jednoduchý v roce 2040 budou elektromobily už dostupné a provozní náklady na elektromobily jsou výrazně příznivější. Navíc se sníží určitě počet aut a to jak díky Autopilotovi, carsharingu nebo i díky tomu že ve více scénářích prostě nebude dávat smysl auto. Navíc technologie v té době bude výrazně dál a plus ceny benzínu budou tak vysoké že se spalovák nevyplatí. Jinak nějaký podíl na trhu je těžké odhadovat protože vidím hromadu nadějných startupů a nových automobilek s Asie.

Celosvětově určitě A. Rozvojové země, infrastruktura, množství lithia, země s extrémními podmínkami, omezení dotací, zdražení elektřiny...těch vlivů je tam hodně. Určitě bude mít EV významný podíl, ale ve většinu nevěřím.

Na elektroauta pro masovější rozšíření není ve světě vybudována infrastruktura. Ne každý bydlí v domě, většina lidi ve městech žije ve vezacich. Tam nabijet auta nepůjde a ne všichni mají nabíječku poblíž. Na velké odběry nejsou stavěny ani přenosové sítě a už vůbec je zdroje.

Co celkově z průzkumu vyplývá?

  • Přestože jsou investoři v určitých ohledech skeptičtí, tak rok 2040 vidí na dominanci EV. Největším problémem u EV je však nabíjecí infrastruktura a cenová dostupnost, což není až takový problém, jelikož se stále bavíme o horizontu 18 let (z hlediska průzkumu).
  • Část investorů ale ''spalováky'' nezavrhuje, jelikož věří, že cenová dostupnost a určité přednosti těchto aut budou hrát hlavní roli právě pro běžné lidi. No a často se také zmiňuje, že nižší a střední třída zkrátka nebude mít finance na EV, což podpoří udržení spalováků.
  • Překvapivě zde napsalo i pár investorů, kteří věří v budoucí rozlet vodíku a vodíkových aut. To ale velká část investorů zavrhuje, jelikož si myslí, že budoucnost už musí patřit EV - nejen z hlediska potenciálu, ale i masového ''protlačování'' EV.

Pokud se zaměříme na konkrétní výrobce, tak je zde jasná dominance 2 výrobců 👇

  1. Jednoznačně dominovala Tesla $TSLA-0.5%, která je plně zaměřena na výrobu a prodej EV.... Na druhou stranu - Tesla vedla i na straně poražených, mnoho investorů ji stejně tak zavrhlo.
  2. Těsně za ní se drží Volkswagen - Zde investoři spoléhají na dlouhodobou dominanci a budoucí vstup do pole hráčů EV, jakožto budoucího lídra.
  3. Třetí místo nepatří nikomu konkrétnímu (hlasy jsou rozprostřené mezi vícero jmen). Často se však opakuje názor, že by mohl dominovat nějaký výrobce z Číny.

Průzkum jsem sice vedl na několika soc. sítích, ale hlavní část odpovědí a názorů naleznete zde 👇

Uživatel Bulios CZ/SK na Twitteru: „Pojďme na další průzkum 🤩 Píše se rok 2040 - Celosvětově budou dominovat: A, Auta se spalovacím motorem B, Elektromobily Který výrobce bude dominovat a bude mít největší podíl na trhu? 🤔 https://t.co/Ib6esahapR“ / Twitter

  • A co si myslíte vy? Kdo bude v roce 2040 dominovat? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

V roku 2030 to bude apple car na vodík,rok 2040 toyota vodík.

Proč Apple car na vodík? Máte nějaké info k tomu? Co tak vím, tak Apple šel po elektroautu.

No jasně, se vším se dá ztotožnit, ani jedna odpověď není špatně, bude to nejspíše nějak vše dohromady. A faktem je, že elektro rozhodně není eko (SUV s 1100HP? the f.ck?), takže to také nakonec vidím na syntetická paliva, vodík, hybridní pohony, elektro. Zkrátka kombinaci všeho. Dominantní bude to, co vyjde peněženku nejlevněji = pořizovací cena plus provoz.

Myslím tím tedy hlavně u nás. Bude se to rozhodně lišit stát od státu.

Bude záležet na jednotlivých podmínkách států a jejich obyvatel. Infra+cenová dostupnost mají h lavní roli.

Teď se sice na nová auta často musí čekat, ale v dalších letech bych spíš čekal kvůli rostoucím cenám, ústupu od výroby malých vozů a pravděpodobné recesi (následované nezaměstnaností, chudnutím) na řadě trhů přetlak nabídky. Cena bude rozhodovat víc než dřív a to nahrává Číně. V EU je a hlavně bude autoprůmysl deformovaný přehnanými nebo nesmyslnými regulacemi. Energiewende v nejsilnější evropské ekonomice přináší tak absurdní situace, kdy často produkce CO2 elektroaut je vyšší, než u spalováků. Stačí, když v Německu nefouká vítr a je zataženo nebo tma, to pak jsou tam emise na vyrobenou kWh elektřiny vyšší, než ve "špinavém" Česku (lze kontinuálně sledovat na app.electricitymaps.com/map). Za takové situace lze těžko očekávat levnou a masivní výrobu vodíku, prostě nejsou kapacity. Pokud se dnes budou používat OZE k elektrolýze vody, bude se zároveň muset více pálit plyn a uhlí v elektrárnách. Ideální stav by byl mít spotřebu elektřiny pokrytou ze stabilních, tj. jaderných zdrojů, a OZE by produkovaly vodík pro auta, vytápění, metalurgii. Do tohohle stavu máme velice daleko a podpora elektromobility za současné situace znamená podporu pálení uhlí a plynu.

Dovolím si nesouhlasit. Dominovat bude Tesla. Důvodem je to, že k dlouhodobému úspěchu se nic jiného než výrobní náklady a takt na výrobní lince nepočítá. A Tesla má GIGAPRES. Opravdu mě udivuje jak málo si to ostatní uvědomují a tvrdošíjně se pokouší stavět auta na základě svařování tisíců dílů. No, až jim to dojde a začnou také stavět gigapresy tak Tesla možná přejde k nasazení 3D a humanoidnich robotů. Ostatní budou potom zase jen mluvit k odborům o tom že není udržitelné vyrábět dráž a pomaleji. Jako naposled v VW chudák Diess. No, Čína aspoň nemá odbory, ale tam jsou zase jiná politická rizika.