S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Foot Locker: Czy nowy CEO może odwrócić negatywny rozwój firmy w ostatnich miesiącach? Wyniki 3Q mówią nam

Jaczek Vodiczka
27. 11. 2022
5 min read

Akcje sprzedawców detalicznych, w tym Foot Locker, wypadły w tym roku z łask inwestorów. Teraz jednak FL powoli odzyskuje utracone zaufanie, o czym świadczą jego ostatnie wyniki kwartalne.

Działalność detaliczna Foot Locker'a

Foot Locker pozbywa się zależności od Nike

Ten kwartał był pierwszym okresem, w którym sklepy odnotowałyby spadek produktów Nike. Na początku tego roku Foot Locker $FL-2.2% powiedział, że ilość produktów Nike w jego sklepach będzie znacznie mniejsza, ponieważ producent obuwia sportowego i odzieży przyspieszył swój zwrot w kierunku sprzedaży DTC (direct-to-consumer). Chociaż ruch ten początkowo spowodował, że detalista opublikował ponurą prognozę na 2022 rok, to jednak ostatnio zachęcił Foot Locker do pochylenia się nad innymi markami o dużym popycie.

"Wybór i różnorodność to coś, czego domagają się konsumenci" - powiedziała prezes Foot Locker Mary Dillon podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z analitykami. Nowo mianowana dyrektor generalna powiedziała, że zmienia firmę z produktocentrycznej na konsumencko-centryczną, dodając, że większość klientów Foot Lockera z wyższej półki ma tendencję do kupowania trzech lub więcej marek.

Dillon zauważył rozmach sprzedaży "nie-Nike" u takich marek jak Adidas, Puma, Hoka, On, Crocs i New Balance.

Wcześniej w tym tygodniu Foot Locker ogłosił rozszerzenie partnerstwa z Pumą, aby przynieść więcej produktów koszykarskich i wyprodukować ekskluzywne kolekcje dla detalisty, co obejmuje ciągły ekskluzywny dostęp do butów sygnowanych przez gwiazdę NBA LaMelo Ball , jak MB.02, wydany w październiku. Sprzedaż Pumy w Foot Locker wzrosła w trzecim kwartale w wysokich cyfrach.

Adidas, który w maju ogłosił rozszerzone partnerstwo z Foot Locker, w trzecim kwartale również odnotował wzrost na poziomie średnich cyfr. Sprzedaż Ugg wzrosła o prawie 50%, wzrosła też sprzedaż Crocsów, Converse i New Balance. Utrzymała się również dynamika w On i Hoka, co pomogło wprowadzić więcej biegaczy i sneakerheadów do shopper mix.

Liczby z III kw.

Ogólnie rzecz biorąc, całkowita sprzedaż wzrosła w trzecim kwartale o 3,3% przy stałej podstawie walutowej. Porównywalna sprzedaż sklepowa wzrosła o 0,8% rok do roku, a zysk na akcję wyniósł 1,01 USD, a non-GAAP EPS 1,27 USD.

Zestawienie zysków i przychodów

Jasne, Foot Locker wciąż odnosi sukcesy z marką Nike, a Dillon spodziewa się, że pod koniec roku sprzedaż Nike będzie wyższa niż pierwotnie zakładano. Ale sprzedaż nie zależy tylko od jednej marki.

Ze względu na silny kwartał, Foot Locker podniósł swoją prognozę na IV kwartał i cały rok i obecnie oczekuje, że sprzedaż w 2022 roku spadnie o 4% do 5% w skali roku, powołując się na silne trendy popytu i dostępność zapasów. EPS w 2022 roku ma wynieść od 4,42 do 4,50 USD w porównaniu z poprzednim przedziałem 4,25 do 4,45 USD.

Nowy prezes w Foot Locker

Wróćmy do nowego prezesa. W sierpniu FL ogłosiło, że była prezes Ulta Beauty Mary Dillon obejmie stanowisko nowego prezesa i dyrektora generalnego FL. Wiadomość ta zachwyciła rynek i akcje FL wzrosły o 19%. Dillon pełnił funkcję CEO w ULTA przez osiem lat.

Mary Diilon jest byłym dyrektorem generalnym firmy Ultra

Zanim dołączyła do FL, ustanowiła imponujący rekord, potrącając cenę akcji ULTA i podwajając liczbę sklepów w jej sieci. Częścią jej strategii podczas pracy w ULTA był rozwój biznesu e-commerce.

Kluczowe inicjatywy dla FL to kontynuacja wyprowadzania sklepów z centrów handlowych, zwiększenie sprzedaży e-commerce oraz dywersyfikacja asortymentu sprzedawców detalicznych. Dillon ma bogate doświadczenie w zwiększaniu liczby sklepów i rozwijaniu handlu elektronicznego dla specjalistycznych sieci handlowych. Kolejną kluczową inicjatywą dla FL będzie wspieranie społeczności sneakersowej w swoich sklepach i Dillon ma doświadczenie również w tej inicjatywie. Wykonała ona wyjątkową pracę, czyniąc sklepy ULTA miejscem przeznaczenia premium w dziedzinie urody i będzie próbowała czegoś podobnego z Foot Locker.

Podsumowanie

Uważam, że nowa dyrektor generalna, Mary Dillon, jest świetnym dodatkiem i właściwą kobietą na tym stanowisku, ale jest na nim od bardzo krótkiego czasu. FL stoi przed wieloma wyzwaniami, co jednocześnie znajduje odzwierciedlenie w niskiej wycenie.

Jednym zastrzeżeniem dla inwestorów dywidendowych jest to, że Foot Locker zawiesił wypłatę na jeden kwartał podczas pandemii COVID-19 w 2020 roku, a spółka wznowiła wypłatę dywidendy po obniżonej stawce w następnym kwartale. Była to jednak wyjątkowa sytuacja i FL szybko zwiększył wypłatę dywidendy do poziomu z początku pandemii. Z rentownością dywidendy na poziomie prawie 4,43% i nowym CEO z imponującym dorobkiem, który jest gotowy do wprowadzenia ważnych zmian w firmie, Foot Locker wygląda jak okazja do kupna, którą inwestorzy powinni rozważyć.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.