Dominik Petrnoušek

Často tu zmiňuji předpovědi odborníků, které mou být přesné, ale často jsou založené jen na subjektivním vnímání. Tentokrát se ale zaměříme na čistě matematický model, který sosá data a tvrdí, že dalších 10 let se nevyplatí kupovat akcie.

Modely založené na datech mohou být extrémně přesné

Podle nejpřesnějších modelů na konci minulého roku bylo prý jasné, že trh je extrémně nadhodnocený. S tím, co se právě stalo na trhu je celkem jasné, že se podle všeho tyto modely celkem trefily. Pro analytiky, kteří je používají to ale nemusí být výhra. Krátkodobě jim to totiž úplně nevycházelo a oni potom působili jako Burry, který s krachem strašil pořád dokola tak dlouho, až mu to vyšlo.

Nutné je připomenout všem, že oceňovací modely mají v horizontu jednoho roku jen malou vypovídací schopnost, pokud vůbec nějakou. V delším horizontu jsou ty výsledky ale naopak dost působivé.

Graf ukazuje u osmi oceňovacích modelů co předpovídaly před deseti lety. V průměru předpokládaly, že index S&P 500 dosáhne od té doby do současnosti výnosu očištěného o inflaci a dividendy ve výši 5,2 %.


Není to úplně zásah do černého, ale úplně mimo to taky není. Na jedné straně byla předpověď výrazně nižší než celkový reálný roční výnos 9,7 %, který akciový trh od té doby do současnosti skutečně vyprodukoval.

SAP500 si sice průměrně připsal o něco víc. Úplně špatná předpověď to ale taky nebyla

Na druhou stranu tyto modely správně předpověděly, že akcie budou daleko výkonnější než dluhopisy. Před deseti lety se předpokládalo, že desetileté státní dluhopisy vyprodukují v následujícím desetiletí záporný anualizovaný celkový reálný výnos ve výši 0,7 %, a to na základě jejich tehdejšího výnosu a desetileté zlomové míry inflace, která tehdy panovala. Jak se ukázalo, desetileté státní dluhopisy ve skutečnosti od té doby do současnosti vyprodukovaly záporný anualizovaný reálný celkový výnos ve výši 2,6 %.

Jinými slovy, tyto oceňovací modely před deseti lety předpokládaly, že akcie budou v následujícím desetiletí překonávat dluhopisy s ročním výnosem 5,9 %. I když je to mnohem méně než 12,3 %, o které akcie ve skutečnosti překonaly dluhopisy, investoři, kteří se řídili těmito modely, se pravděpodobně příliš nezlobí, že byli odkloněni od dluhopisů k akciím.

A co tedy tvrdí nyní?

Jak je také vidět z grafu, průměrná současná desetiletá projekce akciového trhu těchto osmi modelů představuje celkový reálný výnos mínus 1,0 % anualizovaně. To je nejen mnohem méně než průměrná projekce 5,2 % před deseti lety, ale dokonce méně než předpokládaný zisk desetiletých státních dluhopisů ve výši 1,4 % anualizovaně nad inflací. Tyto modely nám tedy v současné době říkají, že výnos akcií v příštím desetiletí bude mnohem nižší než v minulém desetiletí, a dokonce může být nižší než výnos dluhopisů. Což je tedy zpráva, která je pro nás, investory do akcií, poměrně nehezká. Asi nezbývá než doufat, že tentokrát se modely plést budou.

Pokud vás baví moje články a rozhovory, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@ladkonecny 1M

:) Já si myslím, že tento článek byl špatně přeložen do češtiny a nedává smysl.  Tak jako nedávají smysl články, které publikuje ten zámečník Soustružník na Patria.cz. Akcie se moc hezky vyplatí budoucích 10 let, když se koupí dnes levně, s P/S pod 3, s dividendou nad 3 % a firma bude zvyšovat tržbu. Ale asi se v článku chtělo říct, že ETF na index S&P 500 dosáhne maxima z roku 2021 až za 10 let. Ale i to ETF koupené na vrcholu roku 2021 a propadlé na 1/2 roku 2023, by se vyplatilo, kdyby se po krachu, od  roku 2024 levně přikupovalo. Pak se dostane ETF do plus dřív než za 10 let. ETF by měl koupit jen člověk, který začíná. Kdo  se zabývá déle než rok akciemi, měl by mít už jen dividendové akcie a žádné ETF. S ETF ti nic nepatří, jen jsi půjčil peníze nějaké investiční společnosti. Podniky ti patří jen, když koupíš kmenové akcie. Žádné ETF ani ADR.

@victor_nettoyeur 1M

Při nakupu ETF nebo ADR pujcujete penize? Neni to nahodou tak, ze vam obratem prodaji pravo na podkladove aktivum? Víte ze maji jen 3 nejvetsi market cap cca 900mld? Tohle dogmaticke opakování nesmyslů je fakt dost smutne. Stejne jako zarucene predpovedi rok dopředu.

@michalspisak 1M

Osobně se domnívám že dividendové akcie, jistě nezanedbatelná část portfolia. Domnívám se ale že příští rok bude největší zhodnocení u některých růstových nyní předziskových technologických společností které jsou nyní pod IPO. Samozřejmě riziko je velké a proto investovat by se měla pouze přiměřeně malá část portfolia. Mít vše v dividendovych, i když aktivně spravované, mi přijde příliš omezující, co se týká možného zisku. Mimochodem dosahujete ve své aktivní správě většího zisku než dividendové ETF?

@dominikpetrnousek 1M

Já bych třeba od vás konečně rád slyšel odpověď na nějakou z mých otázek, místo nekonečného opakování pěti stejných nakopírovaných vět. Díky

@dalibor007 1M

Řekl bych, že více než na matematických modelech bude záležet na dalších krocích centrálních bank v čele s FEDem. Pokud budou dále velmi restriktivní, akciím ani indexům se dařit nebude. Když naopak "povolí otěže", strach investorů opadne a může začít další "bull market", byť asi ne tak silný jako v minulé dekádě - v éře ultralevných peněz!

@dominikpetrnousek 1M

Ano, na těch fundamentech za mě osobně také záleží víc. Ale asi není od věci se na tyhle čistě matematický věci občas podívat, protože mohou mít svou váhu :)

@dalibor007 1M
Ano, je to jedno z voditek.