Muskův 15 miliardový prodej akcií: Jak moc může dlouhodobě poškodit akcie Tesly?

Elon Musk je velmi kontroverzní osoba, což nám dokázal i na jeho posledním činu, kdy se rozhodl zbavit výrazné části jeho podílu v Tesle. Akcie byly od té doby prakticky na horské dráze a mnoho lidí by polemizovalo, že se z toho už nikdy nevzpamatují. Jaký dopad budou mít ale prodeje reálně na jejich cenu? Odpověď vás možná překvapí...  


Náš Elon Musk nám od svého nástupu do čela výrobce elektromobilů Tesla v roce 2008 překonává všechna očekávání. Nyní, když Musk prodal akcie Tesly v hodnotě mnoha miliard, je možné je konečně zase koupit 🤔?

Musk prodal 10% vlastnický podíl Tesly, což byl proces, který způsobil výrazný pokles akcií Tesly. Údajně ale právě skončil 😅. Musk totiž nedávno prohlásil, že prodal "dostatek akcií", aby dosáhl svého cíle. "Ještě zbývá několik maličkostí, ale už je téměř hotovo," napsal na Twitteru $TWTR.

https://twitter.com/elonmusk/status/1473756279059492868 

Musk prodal více než 934 000 akcií Tesly v hodnotě přibližně 928,6 milionu dolarů, aby pokryl daňové srážky, jak vyplývá z regulačních dokumentů. Uplatnil také více než 2,1 milionu opcí na akcie Tesly $TSLA-0.7%. Jeho počet akcií Tesly nyní dosahuje 177 milionů kusů.

Prodej akcií začal poté, co Tesla oznámila výsledky za třetí čtvrtletí, které překonaly odhady, a to navzdory nedostatku čipů a problémům v dodavatelském řetězci. Upravený zisk oproti stejnému období loňského roku vyskočil o 145 % na 1,86 dolaru na akcii. To překonalo odhady ve výši 1,62 dolaru. Tržby vzrostly o 57 % na 13,76 miliardy dolarů, což odpovídá očekáváním.

Ve čtvrtletí dodala 241 300 vozů, čímž překonala odhady 232 000 vozů. Dodávky vzrostly o 20 % oproti předchozímu čtvrtletí a o 73 % oproti předchozímu roku. Dodávky vozů Tesla v Číně navíc oproti předchozímu čtvrtletí vzrostly o 44 % na 133 218 vozů.

Abych tedy odpověděl na otázku v titulku...Podle mě téměř nijak. Prodeje byly bezpodmínečně nutné a trh si to časem uvědomí. Když je to nejhorší za námi jsem přesvědčen, že by $TSLA-0.7% akcie mohly pokračovat v rally, kterou Musk přerušil...

$TSLA-0.7%

Společnost Tesla podnikla masivní expanzi svých výrobních kapacit. Musk chce v příštím desetiletí nakonec vyrábět 20 milionů elektromobilů ročně. To je více než dvojnásobek současné produkce ostatních automobilových gigantů. Proto se nyní vydává na misi rychlého rozšíření svých výrobních kapacit.

Berlínský závod Tesly se má otevřít brzy, ale výroba se rozjede až v roce 2022. Minulý týden Tesla sdělila držitelům objednávek na modely S a X v Evropě, že nyní očekává zahájení dodávek na mezinárodní trhy v průběhu druhé poloviny roku 2022.

https://twitter.com/EVisioneer2020/status/1474009429259522056 

Až Tesla začne v Německu vyrábět automobily, utká se v oblasti elektromobilů se třemi zavedenými německými značkami: Volkswagen Group $VWAGY, BMW $BMWYY a divizí Mercedes-Benz společnosti Daimler AG $DDAIF. Mezi další vážné konkurenty patří kromě čínských soupeřů také General Motors $GM+2.7% a Ford Motor $F+3.1%. Mezi ně patří Nio $NIO-0.9% Xpeng $XPEV-4.9% a Li Auto $LI-1.4%

Přesto jsem nadále přesvědčen, že si Tesla udrží svou dominanci. Samozřejmě je zde kontroverzní otázka ohodnocení, které se podle standartních metrik jeví jako nadhodnocené, o tom jsem však již přidával příspěvek, který na to popisuje můj názor: Bublina, nebo geniální byznys? Co dnes ospravedlňuje valuaci bilion dolarů automobilky Tesla?

DISCLAIMER: Nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Hned mám nad čím přemýšlet :-)

yess, Tesla to the moon 🚀

Tohle s $TSLA-0.8% ani nehne upřímně 😅