Szczegółowa analiza tajwańskiej inwestycji Buffetta w półprzewodniki
Jak zapewne wszyscy zauważyliście, Berkshire Hathaway w trzecim kwartale zainwestował w Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. szacunkowo 4,1 mld dolarów. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o najnowszym zakładzie Buffetta na tajwańskiego producenta układów scalonych.

Niedobory chipów, które powstrzymywały podaż w 2020 i 2021 roku, zaczynają ustępować, ponieważ spadający popyt na elektronikę konsumencką i solidny rok produkcji z odlewni półprzewodników w Azji zaczęły przywracać równowagę.
Wszyscy wiemy, że Buffett mówi, że nie inwestuje w firmy, których nie rozumie. Być może nie wykorzystał szans, ale bez wątpienia oszczędził sobie też strat. Co ciekawe, sektor technologiczny stanowi obecnie trzy z 10 największych firm w Berkshire. W trzecim kwartale Apple było największym holdingiem o wartości około 123 miliardów dolarów w oparciu o średnie ceny akcji w kwartale, a następnie Bank of America, Chevron i Coca-Cola, podczas gdy producent gier Activision Blizzard i sam Taiwan Semiconductor $TSM+0.9% również znalazły się w pierwszej dziesiątce przedsiębiorstw. Nie brakuje też mniejszych udziałów w spółkach technologicznych Amazon i Snowflake.
Nabycie akcji Taiwan Semiconductor stanowi wejście do łańcuchów dostaw amerykańskich przedsiębiorstw technologicznych. Taiwan Semiconductor produkuje półprzewodniki dla Apple, a także serwery chmury Amazon Azure. Wydaje się, że jest to sposób na postawienie większego zakładu przy jednoczesnej dywersyfikacji pewnego ryzyka wśród nazw.
Historia półprzewodników Buffetta
Buffett inwestował już wcześniej w akcje półprzewodników. Przede wszystkim kupił duże pakiety akcji Intela w 2011 i 2012 roku, choć nie trzymał ich długo. Intel był kiedyś czołowym producentem półprzewodników, ale w ostatnich latach został w tyle za konkurentami, ponieważ Taiwan Semiconductor potrafi taniej i efektywniej produkować chipy.
Silna przewaga konkurencyjna
Buffett znany jest z tego, że faworyzuje firmy o trwałej przewadze konkurencyjnej. Taiwan Semiconductor jest największym na świecie producentem chipów, według Statista, i stanowi 54% rynku foundry netto. Kolejne miejsca zajmują Samsung z 17% i United Microelectronics z 7%. Samsung jest więc jedyną porównywalną odlewnią o podobnej skali.

Przewagą konkurencyjną TSMC jest szybkość innowacji, niskie koszty produkcji i wysokie bariery wejścia na rynek. Może produkować chipy bardziej zaawansowane niż te od konkurencji, dostarczać je w większych ilościach, po niższych kosztach i jest dobrze izolowany od nowych graczy.
Tempo wprowadzania innowacji. TSMC udowodniło, że jest liderem w dziedzinie innowacji układów scalonych. Firma ma niesamowite tempo innowacji i jest wiodącym producentem chipów dla każdej nowej wersji iPhone'a. Na przykład chipy dla iPhone'a 12 były oparte na węźle 5nm, który wyprodukowało TSMC, a dla iPhone'a 13 produkuje chip A15. TSMC może teraz produkować chipy w technologii 3nm. Dla porównania, Samsung może obecnie produkować 3nm układy, ale o mniejszej wydajności, natomiast Intel może produkować tylko jeszcze mniej zaawansowane węzły 7nm.
Tani producent. Aby konkurować w branży półprzewodników, firmy muszą mieć możliwość produkowania chipów po tej samej cenie lub taniej niż reszta branży. Budowa odlewni kosztuje około 10-20 miliardów dolarów, więc z ich produkcją wiążą się ogromne koszty amortyzacji. Firmy muszą prowadzić swoje odlewnie z pełną wydajnością przez cały rok, aby odlewnie były rentowne i generowały wystarczający przepływ gotówki na wzrost i rozwój. TSMC posiada największe na świecie moce produkcyjne układów 5nm, co daje mu przewagę konkurencyjną w zakresie niskich kosztów.
Wysoka bariera wejścia na rynek. Odlewnie kosztują około 10-20 mld dolarów, a ich budowa trwa od 3 do 5 lat. Ponadto czas i zasoby potrzebne do stworzenia kolejnej generacji chipów wymagają lat i ogromnej wiedzy produkcyjnej. Nawet gdyby konkurent był niesamowicie dobrze finansowany, nie mógłby z dnia na dzień wyprodukować tak samo zaawansowanych chipów w takiej skali, jak TSMC. Podczas gdy konkurenci zmagają się z przejściem na kolejną generację chipów, TSMC jest już o krok do przodu, produkując układ, który jest jeszcze bardziej zaawansowany.
Skala i wysokiej jakości technologia TSMC pozwalają firmie generować solidne marże operacyjne. Firma posiada renomowaną bazę klientów, w tym Apple, AMD i Nvidia, którzy szukają zastosowania najnowocześniejszych technologii procesowych w swoich projektach półprzewodników.
Ryzyko geopolityczne
Wiodąca pozycja TSMC czyni ją obiektem geopolitycznych intryg między USA a Chinami. Z jednej strony USA popierają politykę jednych Chin, ale z drugiej strony wspierają Tajwan bronią i technologią oraz już dawno podpisały pakt o ochronie Tajwanu.
Z geopolitycznego punktu widzenia, nad TSMC wiszą obecnie następujące ryzyka:
- Na XX Zjeździe Partii Xi Jinping nie odrzucił militarnego rozwiązania aneksji Tajwanu, choć wskazał pokojowe zjednoczenie jako bardziej pożądaną opcję. Chiny mogłyby również rozwinąć blokadę ekonomiczną wyspy, blokując tajwańskie porty. W takim przypadku chipy technologiczne TSMC nie mogłyby być wysyłane z wyspy.
- USA zaostrzyły ograniczenia w eksporcie technologii do Chin i wprowadziły zakaz sprzedaży półprzewodników (opartych na amerykańskiej technologii) do ChRL bez specjalnego zezwolenia.
Obecnie trzy firmy - Samsung, SK Hynix i TSMC - otrzymały roczne zezwolenia od Departamentu Handlu USA. Wszystkie te firmy mają zakłady w Chinach.
TSMC posiada zakład w Nanjing, który produkuje chipy 16nm. Zakład ten jest najbardziej zaawansowanym technologicznie zakładem produkcji półprzewodników w Chinach. Zgoda USA pozwoli zakładowi w Nanjing na rozszerzenie produkcji na technologię procesową 22/28nm.
Polityka dywidendowa TSMC
Taiwan Semiconductor ma również solidne akcje dywidendowe. Akcje dają obecnie 2,21%, czyli nieco więcej niż średnia rynkowa i znacznie powyżej rentowności wielu innych spółek półprzewodnikowych. Roczna wypłata Taiwan Semiconductor zmieniała się w czasie, ponieważ firma nieznacznie obcięła swoją wypłatę w 2020 roku podczas pandemii COVID-19, a jej wypłata w 2022 roku również będzie nieco niższa niż w ubiegłym roku. Spółka wypłacała jednak dywidendę przez 17 lat z rzędu, a długoterminowy trend w zakresie wypłaty dywidendy jest wzrostowy i w prawo - roczna wypłata jest obecnie prawie pięciokrotnie wyższa niż 0,49 USD na akcję, które wypłacała 10 lat temu w 2012 roku. Dywidenda Taiwan Semiconductor również wygląda stosunkowo bezpiecznie z dividend payout ratio na poziomie 33%.
Wniosek
Ryzyko geopolityczne spowodowało spadek ceny akcji TSMC, biorąc pod uwagę, że wyniki finansowe firmy wykazały stały dwucyfrowy wzrost. Długoterminowe perspektywy spółki są pozytywne, a sama spółka jest kluczowym graczem w branży układów półprzewodnikowych. TSM oferuje obecnie wycenę z dyskontem, która jest 14-krotnością szacunków wyników na najbliższe 12 miesięcy.
Źródło: Guru Focus, Yahoo Finance, Seeking Alpha, Value Investors Central, Fool
DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.