Ray Dalio radí, jak zachovat své bohatství v době, kdy všichni očekávají scénář podobný roku 1970
Náhodou jsem narazil na jeden velice zajímavý rozhovor s legendárním investorem Rayem Daliem, který dle mého názoru stojí za to. Dnes vám práci ulehčím a udělám rozbor nejzajímavějších poznatků, které v rozhovoru zazní. Dalio zde rozdává zajímavé rady a přináší důležité varování pro investory.

Ray Dalio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates, je jedním z nejdůležitějších hlasů na globálních finančních trzích. Časopis TIME ho uvádí mezi 100 nejvlivnějšími lidmi na planetě a je široce známý jako Steve Jobs v oboru investování.
V rozhovoru pro Business Today Dalio hovoří o palčivých problémech v globální ekonomice a varuje před katastrofálními dny, které jsou před námi.
V posledních několika dnech se na globálních finančních trzích mluvilo o tom, co nám řekl Jerome Powell. Všechny nyní zajímá, co se vlastně bude dít dál.
Jak to vidí Ray Dalio?
Jak vysoko půjdou úrokové sazby a co chce Fed udělat? Nejprve se vraťme k základům. Myslím, že budeme mít míru inflace, která se pravděpodobně bude pohybovat kolem 5 procent. Ale je to velmi nejistá míra inflace kvůli všem šokům, které kolem ní máme. Ale řekněme, že 4,5-5 procent je pravděpodobně to, na čem se usadí, po tom všem zpřísňování. Reálná úroková sazba, tedy sazba nad inflací, se pohybuje kolem 1,5 procenta. To by znamenalo, že by se nakonec musely přiblížit 6% bezrizikové sazbě. A Federální rezervní systém zvýší krátkodobou sazbu na tuto úroveň, což je velmi škodlivé a velmi škodlivé pro ekonomiku. Ale to, co se Fed snaží udělat, je vyvážit je, mít úrokovou sazbu, která je dostatečně vysoká pro věřitele, ale ne tak vysoká pro dlužníka. A tak to, co uvidíte, je zpomalení tempa růstu, ale stále se blíží k více než 5 procentům. To bude mít stále velký dopad na všechny trhy, zejména na akcie. A pokud zde mluvíme o vládní sazbě; Pokud máte kredit s nízkým stupněm, můžete k němu bezpečně přidat pět procentních bodů. Takže mluvíte o 10-11 procentech, což bude mít velmi závažný negativní dopad, zejména na společnosti, které se dosud spoléhaly na průběžné získávání finančních prostředků. Jinými slovy, nemají dostatek zisků.
Pokud se tedy sazby skutečně přiblíží 5-6 procentům, je zde možnost, že je to již zohledněno, nebo lépe řečeno započteno v cenách akcií?
Dalio: Ne, není to oceněno. Spíše se počítá s prudkým poklesem míry inflace. Víme, že dojde k poklesu míry inflace, protože některé z exogenních faktorů, jako je cena ropy, nezůstanou tam, kde je, a některé ceny komodit a dokonce i ceny nemovitostí se zmírní a tak dále. To sníží inflaci.... Mzdový sektor, sektor zaměstnanosti je na tom relativně dobře, protože míra nezaměstnanosti je nízká. Takže stále existuje poptávka. A inflace, kterou vidíme, pochází také z kompenzační inflace. Takže uvidíme, jak sazby porostou. Takže to, co dnes vidíte zabudované do křivky, je pokles sazeb a pokles inflace.
Mohla by nastat situace, která zde byla v roce 1970? Mnoho investorů před tím varuje.
Pro objasnění - Co se stalo s akciovým trhem v roce 1970?
Akciové trhy po celém světě byly v roce 1970 volatilní. Index S&P500 klesl téměř o 40% během medvědího trhu, který trval po většinu let 1973 a 1974, než se v příštích pěti letech vzpamatovával.

Co to je stagflace?
Stagflace znamená stagnaci ekonomiky, vysokou inflaci a vysokou nezaměstnanost. Tak jak je makroekonomicky předepsáno, pro řešení problému vysoké inflace se zavádí snížení vládních výdajů, zvýšení daní, zvýšení úrokových sazeb a zvýšení požadavků na bankovní rezervy.
Co na to říká Dalio?
Tato rizika jsou velmi vysoká. Nacházíme se v posunu paradigmatu. Víme, že utratíme mnohem více peněz, než přijmeme. Ve Spojených státech budeme mít rozpočtový deficit kolem 5 % HDP. Jak je nyní plánováno, Fed také prodá své dluhopisy a krátkodobý dluh ve výši asi 5% HDP. To je 10 procent HDP. A to vytvoří velmi špatný soubor okolností, které jsou špatné pro růst.
Víte, existuje tolik požadavků na peníze. Potřebujeme peníze na zmírnění chudoby, budování infrastruktury, opravu Ukrajiny, utrácení peněz na změnu klimatu. Jednotlivec se může zeptat: "Kolik máme peněz? A za co bychom je měli utratit?" Ale velký rozdíl mezi jednotlivci a vládami je v tom, že vlády nemají toto omezení, protože mohou tisknout peníze. Takže máme tento kompromis. Kdykoli v historii máte spoustu dluhů a spoustu finančních aktiv, je pro ně velmi, velmi obtížné je vyrovnat. A teď jsme ve směně. V minulém desetiletí jsme měli klesající úrokové sazby, hotovost byla velmi levná, téměř zdarma. A tak na tom bylo postaveno celé investiční prostředí. Teď je to pryč. Centrální banky se tedy snaží vyvážit růst a inflaci. Ale bude to velmi obtížná rovnováha, která vytváří prostředí stagflace, obávám se.
Otázka pro každého investora samozřejmě zní, jak zachovat nebo alespoň zachovat své bohatství v době, jako je tato? Jak to vidí Dalio?
Dalio: Úrokové sazby nyní vzrostly na úroveň, kdy to není tak kýčovité. Když často říkám, že hotovost je odpad, dívám se na to ve vztahu k míře inflace. Když jsme měli téměř nulové úrokové sazby, hotovost byla samozřejmě hrozná. Když se nyní blížíme k úrovni 1,5-2 % nad inflací, je to méně špatné. Nazval bych to neutrální, už ne kýčovité. Je to však škodlivé pro ostatní ceny aktiv. Myslím, že to, co uvidíte, je klasický sled událostí, kdy růst úrokových sazeb je dostatečně vysoký, že je dobrý pro věřitele, ale špatný pro ekonomiku. A když se ekonomické podmínky opět stanou větší starostí než inflace, uvidíte, jak (centrální banky) přijdou a natisknou více peněz. Takže si myslím, že je velmi důležité, aby investoři dlouhodobě nedrželi dluhové nástroje. Z krátkodobého hlediska bych řekl, že fixní příjem je neutrální až mírně atraktivní. Z dlouhodobého hlediska se vždy podívejte na své výnosy ve vztahu k inflaci. Příliš mnoho lidí se dívá jen na úroveň výnosů a nevěnuje dostatečnou pozornost inflaci.
Co bych poradil? Je dobré mít diverzifikované portfolio. Diverzifikace snižuje riziko bez snížení očekávaných výnosů, pokud to děláte dobře. Také nebuďte příliš taktičtí. Myslím, že si musíte uvědomit, že trhy jsou hrou s nulovým součtem. A soutěžit na trzích je obtížnější než soutěžit na olympijských hrách.
Jaký druh cyklu předpovídá Dalio v příštích několika letech?
Dalio: Předpovídám cyklus takto - Ve Spojených státech nyní probíhají politické volby - Myslím, že máme také určitý hospodářský cyklus. Obojí se bude zhoršovat, ve Spojených státech i jinde. Budete mít více vnitřních konfliktů a zároveň budete mít více ekonomických problémů, jako je stagflace, a to nás zavede do voleb v roce 2024 ve Spojených státech. Podobné vzory jsou viditelné po celém světě. Myslím, že to všechno bude velmi obtížné. V neposlední řadě proto, že situace s mezinárodními konflikty se podstatně nezlepší. Takže, jak půjdeme do období roku 2024, setkáme se s více problémy.
Takže pokud bych měl vybrat období, o kterém si myslím, že bude obzvláště náročné, bude to možná v blízkosti roku 2024-25. Hlavní je, abychom se nedostali do totální války. Jinými slovy, pokud se z toho stane evoluční boj, dostaneme se přes to. Dokonce i v depresích zůstává většina lidí zaměstnaná; Dokonce i ve válkách není většina lidí zabita. Chvíli to trvá, ale zvládneme to. Hlavní věc je, vyhnout se válkám.
- Líbí se vám takové zaměření článku? Tedy na rozhovory slavných investorů a výtažek z toho nejzajímavějšího, co tam zazní? Pokud ano, budu rád, když mi to napíšete do komentáře!
Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.
Nějak jsem nenašel co nadpis článku sliboval...
Přesně, souhlasím
No je to tam úplně jasně, radí mít diverzifikované potrfolio. Co víc by asi investor mohl chtít😁. Ale vážně, není optimista.
Proti stagflačnímu scénáři horko těžko vymyslíte ideální strategii, Ray to pojal jednoduše - kvalita a diverzifikace, nic víc nejde v danou chvíli dělat.