ČEZ trhá rekordní čísla. Peklo pro občana, nebe pro investora?

ČEZ trhá rekordní čísla. To je samozřejmě dobrá zpráva pro akcionáře, ne však už pro občana, zákazníka. Nebo ne? Jak to s ČEZem je?

ČEZ trhá rekordní čísla

Energetický obr se vyskytuje pod ostrou palbou retailu i odborníků dnes a denně. Lidmi je jim vyčítáno to, že i přes extrémní zisky není energie levnější. není to ale tak jednoduché.

Čistý zisk ČEZ za první tři čtvrtletí dosáhl 52,3 miliardy korun, v Q3 to bylo 18,7 miliardy. Výsledky jsou tedy dobré, proč by tedy společnost nemůže zlevnit svoje energie?

Jak vysvětlil v rozhovoru jejich hlavní ekonom.

Tady je dobré se říct, že se vlastně bavíme jedním dechem o dvou firmách. První je ČEZ a. s. která vyrábí a prodává elektřinu na volný trh. A druhá společnost je ČEZ Prodej, která ji kupuje za ceny z volného trhu a dále ji přeprodává koncovým zákazníkům. Představa, že když společnost ČEZ vyrábí elektřinu lacino, že ji prostě předá ČEZ prodej a ten ji zase lacino prodá, je mylná. Kdyby to tak bylo, je to porušení antimonopolních pravidel a zvýhodnění jednoho hráče na celém trhu. A na to jsou antimonopolní zákony Evropské unie extrémně přísné.

A pak je zde samozřejmě to, že se stále jedná o soukromou společnost, jejíž cílem prostě a jednoduše vydělávání peněz a přinášení hodnoty akcionářům - v čemž jim vysoké ceny energií hrají do karet.

ČEZ si pochopitelně jako energetická společnost nemůže úplně stěžovat

I přes to je ale domácí společnost v trochu těžší situaci, než jsou její zahraniční kolegové. A to hned z několika důvodů. Zejména to je právě ono zastropování cen, které sice vláda přinesla, ale už moc nedomyslela konkrétní provedení.

Do problémů se ČEZ tak dostává zejména z pohledu likvidity. A s ním i další dodavatelé energií. Ti se musí řídit zastropováním cen energie, ale rozdíl pak musí platit ze svého. Vláda totiž stále nepřinesla konkrétní podobu odškodnění dodavatelů. Mají tedy slíbenou platbu někdy v budoucnu. To je sice hezké aktivum, ale ne, když potřebujete peníze teď.

Náklady na stropování cen zákazníků mohou být v závislosti na způsobu zajišťování dodávek na trhu pro některé dodavatele neúnosné i v krátkém horizontu několika týdnů až měsíců. Nastavení kompenzačního mechanismu je poměrně komplexní otázkou, stát by ale měl preferovat stabilitu sektoru (tedy možné „překompenzování“) před zdlouhavým nastavováním výpočtu, aby nehrozilo např. riziko výpadků dodávek. Pro ČEZ je zpráva mírně negativní, když zjevně jeho pracovní kapitál dále bobtná. V delším horizontu ale očekáváme vyřešení situace. Píšou Kurzy.cz

Další velkou ránou byly zprávy o tzv. windfall tax. Ta má přinést v podobě daně z nepředvídatelných zisků od ČEZu asi 80 miliard korun. Podle všeho ale akcie v závislosti na zprávě ztratily hodnotu asi 250 miliard. Na to reagoval i Michal Šnobr: "Pro stejný efekt šlo vyplatit celkovou dividendu z ČEZ 115 miliard korun za tři roky."

https://www.youtube.com/watch?v=3takyaW3GGw

Výsledky

Akcie jsou tedy v posledním roce jako na houpačce. Na druhou stranu samotná společnost je jiná pohádka. A jak si tedy ČEZ vede?

ČEZ zvýšil letošní výhled čistého zisku z úrovně 110 - 115 miliard korun na 115 - 125 miliard.

Výsledky ČEZu pro Q3 2022. Zdroj
Základní údaje z webu ČEZu. Zdroj

Vylepšený výhled zvyšuje dividendový potenciál pro rok 2023. V případě realizace 80% výplatního poměru to indikuje dividendu vyplacenou v příštím roce v rozmezí 97 - 112 Kč na akcii (11,6 - 13,4% dividendový výnos). V případě navýšení výplatního poměru na 90 %, resp. 100 % se dividenda dostává do rozmezí 109 - 126 Kč, resp. 121 - 140 Kč na akcii. To by značilo dividendový výnos v rozmezí od 13 % do 16,7 %.

Dividendová historie ČEZu. Bude příští výrazně nad průměrem? Zdroj

Pokud vás baví moje články a rozhovory, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů (YTB, Investing, ČEZ, hlidacipes.org, Kurzy.cz, FIO). Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!