Kašlete na ETF, příští rok se bude dařit něčemu úplně jinému, shodují se odborníci

Rok 2022 byl divoký a bolavý. Teď ale nastal čas obrátit na čistý list a vyrazit vstříc roku 2023, který ovšem přináší množství nejistoty a strachu. Zejména z recese a možných dalších propadů. Jak se na takovou možnost připravit? Co bude fungovat?

Wall Street i retail investoři se obávají toho, co tento rok přinese

Vzhledem k faktorům, jako je zpřísnění úrokových sazeb Federálního rezervního systému, rusko-ukrajinská válka a obavy z recese, lze v prognóze akciového trhu na rok 2023 minimálně očekávat neklid.

Klíčovou ekonomickou otázkou pro prognózu akciového trhu na rok 2023 je, zda Spojené státy vstoupí do recese, protože Federální rezervní systém se snaží snížit inflaci. Na prosincovém zasedání Fedu centrální banka signalizovala, že v roce 2023 zvýší svou sazbu z fondů až do pásma 5 % až 5,25 %.

Fed hlásá, že chce sazby dále zvyšovat

Ekonom z Wells fargo Cronk se domnívá, že ekonomika se v první polovině roku dostane do recese. Ta podle něj pravděpodobně skončí koncem léta nebo začátkem podzimu.

Hlavní investiční stratég CFRA Sam Stovall uvedl, že akciový trh bude mít první polovinu roku náročnou, protože ekonomika pravděpodobně podlehne "dlouho očekávané, ale mírné recesi".

"Kdykoli jsme od druhé světové války měli inflaci nad 6 %, vždy jsme měli medvědí trh s recesí a medvědí trhy s recesí tradičně trvají déle a klesají dále než ty, které s recesí spojeny nejsou," řekl Stovall.

Výhledy tedy nejsou dobré. V tom případě je optimální vědět, co dělat, pokud to opravdu přijde. A podle mnoha odborníků to nebude metoda, kterou by pravděpodobně většině investorů ještě nedávno doporučili!

Odzvonilo pasivnímu investování?

"Možná je čas na aktivní investice. Pokud je váš horizont 50 let, ETF jsou stále v pořádku. Ale některé akcie na tom v následujících několika letech prostě nejspíš budou lépe," říká Harrington z Gilman Hill. Doporučuje tedy stockpicking. Na tom se shodne i s Davidem Ryanem, bývalým manažerem úspěšného hedge fondu. 

https://www.youtube.com/watch?v=ZK5cnVQ2V3Q

I v rámci sektorů vidí velké rozdíly na úrovni společností, což znamená, že investoři musí být prozíraví a vybírat akcie se správnými vlastnostmi. V současné době dává přednost akciím s malou a střední kapitalizací, protože jsou  prý silně podhodnocené ve srovnání s jejich historickými průměry.

Ryan se domnívá, že infrastrukturní společnostem by se v příštím roce mohlo dařit. Rovněž si myslí, že by se mohlo dařit společnostem, bez kterých se "lidstvo neobejde" - Třeba $CAT . Nicméně říká, že investoři by měli být opatrní, aby se na divokém trhu příliš neexponovali.

"Pokud to bude náročný trh jako v roce 2022, měli by mít nějakou hotovost, aby mohli ve správný čas reagovat a investovat do některé z těch silnějších společností, které opět dostanou prostor," řekl Ryan. Investoři se musí rozhodnout podle svého rizikového profilu a podle toho, kolik hotovosti mohou a chtějí v různých obdobích držet.

"Kladu větší důraz na technické aspekty akcií, kterým se daří," dodal Ryan. "Chci vidět zisky, ale nedočkáte se tak obrovských temp růstu, jaká mohla být v minulých letech."

Index si za rok odepsal téměř 20 %. A podle odborníků je možné, že jeho obrat nebude zdaleka tak mocný.

A co rok 2023 z hlediska odvětví? Stovall tvrdí, že spotřebitelské, technologické a průmyslové sektory jsou oblasti, které by investoři měli zvážit. Myslí si také, že odlehčení defenzivních oblastí, jako jsou základní spotřební zboží, veřejné služby a materiály, má smysl.

https://www.youtube.com/watch?v=oMk7AAEQv2w

Harrington z Gilman Hill vidí příležitost také ve spotřebitelském sektoru vzhledem k tomu, že některé akcie ztratily až 70 % své hodnoty.

"Je zřejmé, že spotřebitel do jisté míry oslabí, ale musíme si uvědomit, že mzdy stále rostou. Ne sice stejným tempem jako dříve, ale stále rostou," uvedl. "Lidé vydělávají více peněz a americký spotřebitel je nezdolný."

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů (YTB, Investors.com, CFRA, Wells Fargo). Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!

sfdfd

sfdfd

dgdg

dgdg