Sochova investiční metoda a její vyhodnocení po 3 letech

Dnes jsem již důchodce. Když jsem prodal svou firmu, kterou jsem vlastnil, nastala otázka co dál s penězi, které jsem prodejem získal. Ano mohl jsem je nechat ležet na účtu - do smrti by mi jistě stačily. Ale to by postupně ubývaly a ztrácely by díky inflaci na hodnotě a to jsem jako správný hospodář nechtěl připustit. Také chci něco zanechat dětem.  Byl jsem tedy  rozhodnut je investovat.

Sochova investiční metoda v praxi

Zpočátku byly mé investice opatrné, investoval jsem do stavebního spoření i penzijního připojištění, kde jsem u obou čerpal maximální státní příspěvek. Přesto jak všichni víme, výnos z těchto produktů je mizerný. Navíc jsou zde peníze vázány na čas. Penzijní připojištění mi dnes umožňuje čerpat tzv. předdůchod.

Hledal jsem tedy další možnosti investování. Postupně jsem zakoupil 3 dluhopisy (dva mám již vyplacené, třetí bude vyplacen v roce 2025 a ručí mi za něj banka). Ani zde ale nebyly výnosy nijak oslnivé, i když lepší než u stavebního spoření či penzijního připojištění. Stále se mi to jevilo jako nízký výnos (kolem 9-10%). A tak mne začala vábit burza. Zakoupil jsem si tehdy skvělý kurz Akcie A-Z, kterým mne provázeli Ing. Tomáš Walter a Martin Kopáček. Kurz mi opravdu hodně dal a mnohému mne naučil. Celý rok jsem pak burzu z povzdálí pozoroval, prověřil jsem si tehdy všech 500 společností z S&P 500... A v červnu 2020 jsem si založil u LYNX investiční účet. Bylo to v době, kdy se trh pomaličku vzpamatovával z covidových poklesů hodnot, takže jsem se díky tomu celkem slušně vyvezl k velmi dobrému zisku v prvním roce investování. Tehdy jsem investoval do akcií společností i do ETF. Jak se ale trh postupně vyvíjel, zjistil jsem, že žádná akcie není všemohoucí, každá chvíli roste, chvíli jde do strany a také někdy její hodnota klesá. To se mi moc nelíbilo, protože časový test 3 roky je opravdu velmi dlouhý a já  musel prodávat akcie včas dokud tvořily zisk a  jejich prodej danit. Hledal jsem bezpečnější cestu investování bez daňových dopadů. A našel jsem...

DRIP -dividendový reinvestiční plán

Objevil jsem investice do uzavřených fondů a do správců aktiv.  Díky smlouvě o zabránění dvojího zdanění se nemusím o daně až tak starat - americká strana  si strhne z dividend 15% a já v ČR již nic nedaním, pouze zisky uvádím v daňovém přiznání. Investuji tedy do uzavřených fondů (CEF) a do správců aktiv Zde se vyplácí vysoké dividendové výnosy a toho jsem chtěl využít. Postupně jsem vyvinul a zdokonalil vlastní efektivní investiční metodu k budování vysokých pasivních příjmů. Do  těchto fondů a společností jsem začal investovat na jaře 2021. Dnes mne sleduje více jak 100 dalších investorů. Na  čem je má investiční metoda založena? Investuji do takových společností či fondů, které vyplácejí měsíčně dividendu s dividendovým výnosem nad 15%. Proč investuji do měsíčních plátců dividend? Umožňují mi využívat výhod složeného úročení 12x do roka. Tyto měsíční dividendy ihned reinvestuji (metoda DRIP). A to mi umožňuje velmi rychlý nárůst pasivních příjmů. Jak vidíte v přiložené tabulce a grafu, takto mi rychle narůstají pasivní příjmy.

DIVIDENDY USDUSDUSDUSD
VÝNOS202020212022
106243228
2011262429
309002825
409362613
5012523109
6013013218
7012323271
814916783383
913517193412
1012217423473
1149317423596
1225819973622
ZA ROK VÝNOS11571624938179
Růst dividend od června 2020 až po prosinec 2022

Jak vidíte z tabulky i z grafu, mé pasivní příjmy rostou každým rokem o více jak 100%. Metoda je to velmi bezpečná, velmi efektivní, pasivní příjmy rostou i v medvědím trhu, tedy v době, kdy hodnoty většiny akcií i fondů klesají. Je to spolehlivá růstová metoda. Je pravdou, že v medvědím trhu klesá hodnota mých akcií i fondů, ale  to mi nevadí. V medvědím trhu zrovna tak klesají i hodnoty S&P 500, AAPL, TSLA... Stejně se fakticky jedná o nerealizovanou ztrátu (v býčím trhu zase hodnoty porostou). Já buduji stálé rostoucí budoucí dlouholeté pasivní příjmy. A i kdyby hodnota mého portfolia klesla o 50%, díky nekonečné výplatě měsíčních dividend ztrátu eliminuji. A čím více takových akcií vlastním, tím větší mám pasivní příjmy... Neznám lepší investiční strategii pro důchodce než je má  investiční metoda. Zatím reinvestuji všechny dividendy, v budoucnu si mohu např. 50% proplácet na soukromý bankovní účet a 50% reinvestovat, aby byl zajištěn další růst pasivních příjmů (porostou jen pomaleji). Za rok 2022 jsem získal v dividendách přes 891.000 Kč. Může si přát důchodce víc? A to samozřejmě příjmy z dividend nejsou jedinými mými příjmy, mám kromě klasických příjmů jako jsou důchody i příjmy z dluhopisu a AOS (automatického obchodního systému). Proto také nemusím dividendy čerpat a mohu je všechny reinvestovat.

Roční dividendy
Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Tomuhle investování nerozumím.  Uvádíte, že máte dividendový výnos 891.000 Kč poslední rok, ale jaká je hodnota podkladového aktiva z oněch 5.200.000? Pokud byste měl investováno před rokem 5.200.000, jste dnes na částce 3.120.000 + ony dividendy 891.000 a něco navrch díky reinevesticím, ne však nic zásadního, celkem třeba 4.250.000, tzn. ztráta 8.5%. Např. S&P mělo za poslední rok ztrátu 6,5% cca, tudíž lepší výsledek. Cena CEF pak bude pravděpodobně stále klesat, tudíž ze může stát, že ze všech vyplacených divident bude nakonec sotva vrácen původní vklad narozdíl od zmíněného ETF, kde sedá s určitou pravděpodobností říct, ze hodnota do budoucna poroste. Nebo to celé chápu špatně? Děkuji.

Napište mi  na Standa.Soc@seznam.cz

Pokud uzavřené podílové fondy vyplácejí pravidelnou měsíční dividendu, která v souhrnu činí 12-15% ročně, není to jen z přijatých dividend. Firmy v indexu SP500 tak vysoké dividendy nevyplácí. Je tedy nutné pravidelně odprodávat část akcií ve jmění fondu, aby bylo z čeho vyplácet dividendy 12-15% a průběžně se tak snižuje vlastní jmění fondu. To by i vysvětlovalo dlouhodobý pokles hodnoty akcií fondu.

To není  úplně přesná odpověď, fondy si nechávají určitá % na obchodování např. opcí, kterými si vylepšují své výsledky (zpravidla do 20% investic fondu), dále distribuční dividenda se nepočítá jen z přijatých dividend,  ale právě i z hodnoty fondu samotného, pokud tedy hodnota fondu naroste o +30%, může takový fond vyplácet teoreticky až 30% dividend. Ale jinak máte pravdu - v medvědím trhu mohou fondy sahat i do základního jmění, jejich výplatní poměr pak přesahuje 100%.

Je to tak ako píšete. Mal som s p. Sochom dobrú debatu cez mail, kde som mu vysvetlil ako tieto fondy fungujú, a prečo strácajú každým rokom svoju hodnotu a budú ju stále naďalej strácať, lebo sú tak nastavené. Vyplácajú vyššiu dividendu (prerozdelenie) ako majú príjmy a časť týchto dividend vyplácajú z NAV, tým si znižujú vlastnú hodnotu a preto fond klesá a bude klesať. Dá sa povedať, že časť dividend si financujú samotní investori, ktorí investujú do týchto fondov. Pýtate sa aký to má zmysel? Predsa taký, že tieto fondy zarábajú na poplatkoch milióny dolárov ročne a je to legálne, a keď to správne nastavia môže to fungovať až do nekonečna. Keď hodnota jednej akcie padne pod určitú cenu urobia split a ide sa ďalej. Ak sa pýtate na výkonnosť, po prepočte za posledných 5 rokov by ste mali v konkrétnom fonde, ktorý sme s p. Sochom preberali s reinvestovaním dividend cca 50% výnos, ale počítal som 20% dividendu a v priemere bola nižšia. Takže 10% ročne, čo je slušné.

Dobrý den, pane Socho, mohl bych požádal o bližší info jaký AOS používáte? Děkuji

Já jsem u AOS pouze investor, sám žádný nevlastním... Inkasuji pouze zisky..,

Děkuji

Na tohle bych byl až přehnaně opatrný. Některé fondy v podstatě ztratily 99% svých hodnot. Neznám historii fondů, ani pozadí managementu, ale když fond za posledních 10 let ztratí na ceně akcií z 40 dolarů na 7 dolarů, tak kolik dividend mi musí vyplatit, abych byl alespoň na 0? To nemluvím o tom, že ani nelze dohledat jaké je teď payout ratio.

Jednak neznám žádný CEF, který by zkrachoval, za druhé stále se pohybujeme v medvědím trhu, kdy zrovna tak klesají hodnoty S&P 500, AAPL, TSLA dokonce o 69%... Poklesy jsou v tomto trhu logické, nikoli věčné. Nemám strach o své investice. A pro mne jako důchodce má větší cenu pravidelný vysoký pasivní příjem, který mi usnadní život, než se někam hnát za hodnotou portfolia, které může zrovna tak spadnout dolů...

Dobrý den p.Socha. Děkuji za odpověď a Váš komentář chápu. Ale já spíše narážel na dlouhodobý pokles těchto CEF. Hodně z nich za posledních 10-15 let klesají tak nějak úměrně s vyplacenou dividendou. Takže ano, dostávám měsíčně dividendu, ale v průběhu let mi hodnota podkladového aktiva klesá. Takže je to takový stroj na peníze co se smrskává, byť furt plyve peníze.

Nemusí hneď skrachovať, ale dlhodobo strácate na hodnote vašej investície. Pointa je stále ta istá. Čo máte z dividendy, keď Vaša investícia dlhodobo stráca hodnotu, a táto dividenda v niektorých prípadoch nepokryje ani straty z počiatočnej investície? A pri klesajúcej hodnote Vašej investície klesá aj dividenda. Áno v medveďom trhu akcie klesajú, ale pozrite si graf spomínaného $AAPL-0.6% za posledných 5-10-20 rokov a porovnajte to s investíciami do Vašich fondov.

Sám mám také malou část v těchto fondech a společnostech -+20% portfolia. Ale  nejsou to peníze zadarmo. Všechny tyto reits fondy a společnosti mají v dlouhodobém horizontu 5-10 a víc let propady 20-60% bez ohledu na bull nebo bear market. Když si to člověk přepočítá na dlouhodobý výhled už to není taková hitparáda.

Vůbec jste nepochopil, proč takto investuji.

tak nám to prosím vysvětlete :-)

Dá se někde vaše dividendové portfolio zkopírovat?

Děkuju

Standa.Soc@seznam.cz

good

Není to teda úplně moje parketa a jak píšou ostatní - je potřeba brát na zřetel některé specifické okolnosti. Pokud to ale funguje, tak není o čem 👍👍

áno tiež som na to neraz pozeral ale nejak sa mi do toho "nechce" ale keď mu to zarába a je on spokojný tak why not

Čistě matematicky máte pravdu. Problém je v tom, že hodnota mnohých vysokoúročených CEF a BDS fondů v dlouhodobém horizontu (10 až 20 let) klesá. Takže jde jen o to, zda výplata dividend u konkrétní společnosti převyšuje pokles její hodnoty nebo nikoliv. Navíc se jich mnoho prodává s prémií nad NAV 30% a více. Sám jsem do několika společností investoval a momentálně jich je mnoho v hlubokém poklesu. To samozřejmě může znamenat i výhodnou nákupní příležitost. Jen chci méně zkušené upozornit, že to zas není taková idylka, jak by se mohlo jevit z vašeho článku.

To je právě otázkou toho pohledu. Že klesá hodnota fondů, to samozřejmě vím. Žádný fond ale nikdy nezkrachoval, aspoň žádný neznám. Proto jsou aktivně řízeny, aby krachům předešly. Já vytvářím stroj na peníze - mám stále více a více akcií, které mi generují stále rostoucí ziskyx, a to každoročně. Takže i když hodnota fondu klesne třeba o 50%, i tak se mi to vyplatí, když mají dividendový výnos 20%. Za 2-3 roky tu ztrátu nahradí v dividendách a nadále je platí, je to nekonečný stroj na peníze...

Navíc nikde není dáno, že tyto společnosti budou vyplácet stejnou dividendu i v budoucnu

Tak dividenda se samozřejmě může snížit, ale vydělávat to bude pořád a počet akcií také poroste pořád....

Nojo zde je vidět práce Martina Kopáčka👍 taky jsem se u něho učil a bylo to super👍 Jinak už jsem v minulosti četl nějaký váš článek o uzavřených podílových fondech, a uvazuju, že bych to zařadil jako součást svého portfolia. 👍