S&P 500 ^GSPC
5,121.73
-1.49%
Nvidia NVDA
$881.80
-2.69%
Meta META
$511.37
-2.25%
Tesla TSLA
$171.08
-2.02%
Amazon AMZN
$186.09
-1.57%
Microsoft MSFT
$421.51
-1.50%
Alphabet GOOG
$159.11
-1.04%
Apple AAPL
$176.56
+0.87%

Analistlere göre bu 3 hisse senedi 2023 için iyi seçimler. Portföyünüzde bunlardan herhangi biri var mı?

Halil Toprak
3. 1. 2023
7 min read

2022 yılı sona erdi ve 2023 yılı yatırım maceralarıyla dolu olacak. Peki bu yıla mümkün olan en iyi başlangıcı nasıl yapabiliriz? Burada size analistler arasında 2023 için en iyi hisse senetleri olarak kabul edilen 3 hisse senedini sunuyorum. Şimdi onlara bir göz atalım.

2022 yılına ayı piyasası damgasını vurmuş ve başlıca ABD endeksi 2022 yılı için %20'den fazla değer kaybetmiştir. Ayrıca Ukrayna'da devam eden bir savaşımız ve dünya genelinde devam eden yüksek enflasyonumuz var. Bu temeller 2022'de hisse senetlerini düşürdü ve bize büyük yeni yatırım fırsatları sundu. Şimdi hangi hisse senetlerinin 2023 için en iyi hisse senetleri olarak anıldığına ve bunun nedenine bir göz atalım.

Amazon $AMZN-1.6%

Hisse senedi fiyatının 5 yıllık grafiği.

Şirketin hisse senedi fiyatı, enflasyon ve yükselen faiz oranlarının saldırısı altında bu yıl yaklaşık %50 düştü. Çoğu insan Amazon'u yalnızca çevrimiçi bir perakendeci olarak tanıyor ki bu uzun zamandır doğru değil. Buradaki analistler özellikle şirketin Microsfot $MSFT-1.5% veya Alphabet $GOOGL-1.1% 'den daha büyük bir pazar payına sahip olduğu bulut bilişim sektörünü seviyor.

Şirket 2022 yılında, analistlerin bu geri alımların artan kazançları destekleyebileceğine, özellikle de hisse başına kazancın, tedavüldeki hisseler azaldıkça artacağına inandıkları hisse geri alımları gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz 12 ayda şirket, bir önceki yıla göre %7'nin biraz altında bir artışla 501 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Net gelir açısından ise şirket yaklaşık %66'lık bir düşüş yaşadı.

Ayrıca, analistler şirketin bilançosunu övmüş ve şirketin bilançosu bu yıl AA borç notu almıştır. Şirket herhangi bir şekilde aşırı kaldıraçlı da değildir. Burada uzun vadeli borçların özkaynaklara oranı yaklaşık bire birdir.

Bu şirket de diğer büyük şirketler gibi yükselen faiz oranları nedeniyle dize geldi. Dolayısıyla Fed enflasyonu kontrol altına almayı başarır başarmaz, şirketin sonuçları yeniden yükselmeye başlayacaktır. Ayrıca, maliyet azaltma önlemlerinin bir parçası olarak büyük çaplı işten çıkarmalar gördük. Ancak işten çıkarma yapan tek şirket Amazon değil. Dahası, bu işten çıkarmalar şirketi daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor.

Kısacası, analistlere göre bu, bulut bilişimdeki en büyük oyuncu ve aynı zamanda şu anda cazip bir şekilde fiyatlandırılıyor. Analistlere göre fiyat görünümü 140 dolar civarında. Mevcut hisse fiyatı 84 doların biraz altında, bu da bize yaklaşık %40'lık bir indirim sağlıyor.

Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM-2.9%

Hisse senedi fiyatının 5 yıllık grafiği.

Bu şirket geçen yıl Berkshire Hathaway'in gözdesiydi ve bu şirketi oldukça yüklü bir şekilde satın aldı. Bu, fason çip üretimi yapan bir şirket. Ve şirketin şu anda en küçük ve en gelişmiş çipleri ürettiği göz önüne alındığında, teknolojide geride kalan rakiplerine karşı önemli bir liderliği var.

Asya'daki durum nedeniyle bazı ABD'li şirketler Asya'dan çekiliyor; şirketin en büyük müşterisi olan Apple da bunlardan biri. Dolayısıyla şirketin böylesine büyük bir müşteriyi kaybedip kaybetmeyeceği konusunda endişeler vardı. Bu baskıların bir sonucu olarak, hisse fiyatı geçtiğimiz yıl %40'tan fazla düşerek yatırımcılara büyük bir değerleme sağladı.

Ayrıca rakip Intel, küresel yarı iletken harcamalarının mevcut 600 milyar dolardan 1 trilyon dolara çıkmasını bekliyor, yani yarı iletken üreticisi için potansiyel hala tükenmiş değil.

Yani burada Warren Buffett'ın bizzat yatırım yaptığı ve pazarda baskın bir konuma sahip olan iyi fiyatlandırılmış bir şirketimiz var. Müşteri portföyleri Apple $AAPL+0.9%, Nvidia $NVDA-2.7% veya AMD $AMD-4.2% gibi en ünlü teknoloji şirketlerinden oluşmaktadır. Yüksek potansiyelli alanlarda (yüksek performanslı bilgisayarlar, otomotiv, yapay zeka ve diğerleri) en son ürünleri üretmektedirler.

Burada gördüğüm tek sorun, Tayvan'da gözü olan Çin'deki durum. Hatta geçen yıl bir Amerikan heyeti Tayvan'a geldiğinde saldırı tehdidinde bulundu. Bana göre şu anda şirketin karşı karşıya olduğu en büyük sorun da bu.

Yine, önceki durumda olduğu gibi, hisse senedi esas olarak analistlerin beğendiği değerleme nedeniyle listelenmiştir.

Alphabet $GOOGL-1.1%

Hisse senedi fiyatının 5 yıllık grafiği.

2023'ün en iyi hisseleri arasında sıklıkla gördüğüm son hisse senedi, en popüler arama motorunun sahibi olan Alphabet. Bu şirket, özellikle dijital reklamcılık olmak üzere reklamcılık segmentinde faaliyet göstermektedir. Aslında, şirketin gelirinin çoğu şu anda reklamlardan geliyor.

Şirket son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyümüştür. Ancak geçen yıl, yavaşlayan ekonomiden endişe duyan şirketlerin reklam harcamalarını kısmaya başlamasıyla bu durum tersine döndü. Gördüğümüz gibi, bu endişeler reklam devinin hisse senedi fiyatına zarar verdi ve hisse senedi fiyatı geçtiğimiz yıl yaklaşık %40 düştü.

Aslında analistler bu durumun geçici olduğuna inanıyor ve bir durgunluk yaşanmadığı sürece şirketlerin mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmak için reklam harcamalarını yeniden artırmaya başlayacağına inanıyorlar. Bu sektördeki en büyük oyuncudan bahsettiğimiz için analistler şirketin yine yüksek oranda büyümesini bekliyor.

Analistlere göre, bu şirket için fiyat hedefi 135 dolar civarında. Bu fiyat hedefi, Tip Ranks'te takip edilen 8.000'den fazla analist arasında 71. sırada yer alan analist Brian White tarafından belirlendi.

White şirketteki pozisyonunu şu şekilde gerekçelendirdi.

Bize göre Alphabet, dijital reklamcılığın uzun vadeli trendinden faydalanmak, iş yükünün buluta kaymasına katılmak ve dijital dönüşümden yararlanmak için iyi bir konuma sahip.

İşte karşımızda 2022'yi hedefine koyan bir başka şirket var. Ancak bu sadece bir geçiş dönemi ve analistler şirketin yeniden ilgi odağı haline gelmesini bekliyor. Kısacası, şirketin kendisi bir şekilde önemli ölçüde kötüleşmemiştir.

Burada, analistlerin 2023 yılında düşeceğine inandıkları 3 şirketi kısaca sunduk. Gördüğümüz gibi bunlar, geçen yılın etkisiyle normalden daha fazla düşen ve bu nedenle çok iyi değerlemeler sunan büyük bluechip şirketleri. Ayı servet dağıtır, boğa ise dağıtır diye boşuna dememişler.

Kısacası, geçen yıl hisse senetleri için son zamanların en kötü yılıydı. Ama biz yatırımcılar için en iyisi buydu. İlginç şirketleri ilginç fiyatlarla aldık ve almaya devam ediyoruz. Umarım ayı şimdi dağıttığına göre, hepiniz parayı topladınız ve hep birlikte boğanın bize servetimizi geri ödemesini bekleyeceğiz.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynaklar:

https://www.fool.com/investing/2022/12/30/3-top-stocks-worth-buying-for-long-term-in-2023/

https://www.cnbc.com/2022/12/27/michael-farr-these-are-2023s-top-stock-picks-for-what-could-be-a-rocky-year.html

https://www.cnbc.com/2023/01/01/top-analysts-say-buy-stocks-like-papa-johns-and-alphabet.html

https://money.usnews.com/investing/stock-market-news/slideshows/best-stocks-to-buy-this-year?slide=15

https://www.forbes.com/sites/investor-hub/article/7-best-stocks-to-buy-for-2023/

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.