Kompletní přehled faktorů, které musí investor zvážit před výběrem brokera

Řeší začínající i pokročilí investoři nějaké téma víc než brokery a jejich výběr? Nejspíš ne. A je to pochopitelné - je to totiž nesmírně důležité. Tady je přehled faktorů, které by vám mohly pomoct při výběru a rozhodování.

Každý broker má svá pro a proti. Pak už záleží na každém z vás

Úvodem napíšu, že podrobné recenze a analýzy všech brokerů najdete zde na webu (vyhledávání, případně na profilu mém a na profilu kolegy @pavelbotek ), kde jsme se několikrát každému brokerovi věnovali. Recenzí a srovná zde najdete desítky. Přesto několik z nich přikládám:

Recenze investiční platformy eToro

Interactive Brokers: Novinky, recenze a důvody, které vás přesvědčí o kvalitách tohoto brokera

eToro daní 15 %! Srovnání brokerů s Buliosem

Trading 212: Nejlepší broker pro začínající investory?

Recenze XTB: Jedná se o poplatkově nejvýhodnějšího brokera na trhu?

Nebuďte lhostejní při výběru brokera: Interactive Brokers vs Fio

Tento přehled bude sloužit spíš jako návod pro vlastní zhodnocení priorit a zesumírování vlastního plánu. Prostě přehled faktorů, které je dobré zvážit před výběrem brokera :)

Co zvážit?

Nejdříve si musíte odpovědět na několik svých otázek. Doufáte, že budete investovat do několika jednotlivých akcií? Nebo jen pasivně přisypávat peníze do ETF? Zajímáte se o denní obchodování nebo pokročilejší investiční strategie, jako jsou opce? Jakmile znáte odpověď. můžete vybírat brokera podle několika kritérií. Seřadil jsem je podle mé subjektivní důležitosti, ale i ta se může lišit investor od investora.

1) Bezpečnost

2) Poplatky

3) Nástroje, vzdělávání a funkce

4) Minimální a maximální hodnoty

Bezpečnost

Bezpečnost na prvním místě. Vždycky, všude. Tečka. 

Existuje široká škála brokerů. Někteří jsou na trhu již desítky let, jiní jsou na scéně relativně noví. To neznamená, že tito nováčci jsou nedůvěryhodní - všechna známá a solidní jména jsou kontrolována Komisí pro cenné papíry a dalších orgánů. Ale znamená to, že jsou během různých scénářů na burze neověřeni. Prostě nevíme, jak se zachovají v situaci, ve které ještě nebyli.

Vezměme si například naprostá jatka kolem GameStopu z počátku roku 2021. V tomto případě jsme byli svědky toho, že mnoho menších brokerů obchodování v nějaké formě omezilo, zatímco jiné nikoli. Proč? Je to poměrně složité a pravděpodobně to nebylo u všech společností jednotné, ale ve zkratce lze říci, že největší a nejzavedenější makléřské společnosti měly dostatek hotovosti, aby mohly zaručit, že obchody jejich klientů proběhnou - což je záruka, kterou regulátoři vyžadují. Makléři, kteří neměli dostatek hotovosti na pokrytí kapitálových požadavků, museli zavést omezení obchodování. Samozřejmě dobrou známkou jsou i recenze ostatních uživatelů, v jejichž prospěch byla třeba nějaká nestandartní situace vyřešena. Support v našem jazyce také není od věci - ač věřím, že většina z nás se již anglicky bez problému domluví. Dobré je to toiž zejména z pohledu lokalizace - domácí support totiž dokáže mnohem lépe zodpovědět třeba otázky týkající se daní, které jsou pro každou zemi specifické.

Zajímá vás více k bezpečnosti brokerů? Pojištěním atd. jsem se věnoval v tomto článku: Jsou vaše investice v bezpečí? Kompletní přehled výše pojištění investic u všech brokerů

Poplatky

Na druhém místě pak přichází neméně důležitý faktor, který ale může drasticky ovlivnit vaše konečné výsledky. A když říkám drasticky, tak opravdu drasticky!

Poplatkům za vedení účtu se možná nevyhnete úplně, ale rozhodně je můžete minimalizovat. Většina brokerů si účtuje poplatek za převod investic nebo hotovosti nebo za zrušení účtu. Pokud přecházíte k jinému, může vám nová společnost nabídnout, že vám poplatky za převod uhradí, alespoň do určitého limitu.

Většině ostatních poplatků se lze vyhnout tím, že si jednoduše vyberete brokera, který je neúčtuje, nebo se rozhodnete pro služby, které jsou dražší. Mezi běžné poplatky, na které je třeba si dát pozor, patří roční poplatky, poplatky za nečinnost, předplatné obchodní platformy a další poplatky za výzkum nebo data.

Setkáte se zejména s poplatky fixními a procentuálními. Jednoduchá úvaha - pokud hodláte investovat částky, ze kterých je procentuální poplatek vyšší než ten fixní, tak se nevyplatí. Naopak pokud investujete po menších částkách, tak by se vám mohl vyšší fixní poplatek výrazně promítnout do výsledků. Pozor také na poplatky, které jsou skryté v e spreadu. Tedy v rozdílu nákupní ceny u brokera a reálné nákupní ceny.

Výši a formu poplatků by měli také řešit tradeři či hodně aktivní investoři, kteří provádějí víc obchodů.

U kterého brokera zaplatíte nejméně? Kompletní přehled poplatků všech brokerů

Další nástroje

Vzdělávání - není to nutné, spoustu kvalitního obsahu najdete i jinde než přímo u brokera (třeba tady na Buliosu 😇), ale není od věci, když to broker nabízí.

Další nástroje pak slouží spíš pro zkušenější investory a obchodníky. Úplným začátečníkům bych asi opce, páky a další deriváty úplně nedoporučil. Pokud ale víte, do čeho jdete a chcete do toho jít, pak je vhodné zvolit brokera, který toto nabízí v plné palbě. 

Další skvělou funkcí, kterou je třeba hledat, jsou frakční akcie, které investorům umožňují nakupovat akcie nebo ETF spíše podle dolarové částky než podle počtu akcií. To je užitečné zejména pro investory, kteří neinvestují velké částky, ale chtějí si vytvořit diverzifikované portfolio, nebo chtějí dělat DCA.

Více o frakčních akciích zde: Jak zdanit frakční akcie? Tady je odpověď od špičkových odborníků

Tradeři mohou chtít od svého účtu trochu více. Někteří brokeři nabízejí vysoce přizpůsobitelné platformy ke stažení s nástroji pro téměř neomezeně podrobnou analýzu nebo přístup k dalším výzkumům a datům za příplatek. Pokud se nejedná o typy nástrojů a zdrojů, které budete potřebovat, určitě se vyhněte tomu, abyste za ně platili navíc.

Minima a maxima

U některých brokerů se setkáte s limity - většinou s těmi spodními. Pochopitelně. Každý chce, abyste u něj měli zainvestováno co nejvíc. Podmínky vám pak ale možná budou nastaveny individuálně. Většiny lidí se zde tak týká spodní limit.   Někteří brokeři vyžadují minimální počáteční investici, která bývá v řádech desítek až stovek dolarů.

Dalších faktorů je mnoho - ať už je to třeba přívětivost aplikace, platformy a komunity, nebo třeba sociální rozměr brokera. Myslím ale, že ty nejzásadnější jsme si vyjmenovali.

Podle čeho jste se rozhodovali vy? 🤔

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů (stránky brokerů, moje starší články). Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!

Add Point karma

Hledal jsem na tomto webu něco o Patria Finance a nic. Proč?

No, těm jsme se tu myslím věnovali jen stručně. Můžeme na to mrknout :)

Dík 🙂

Nevím jestli jsem to nepřehlédl, ale dodal bych ještě zkoumání danění dividend - W-8BEN 🙏

No, to je dobrá poznámka. To je určitě pravda! Díky za doplnění