S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Sprzedaj te 7 akcji do lutego, polityka Fed skręci im kark

Luty jest już za kilka tygodni i jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, ten artykuł może Cię w ogóle nie zainteresować, ponieważ prawdopodobnie nie dokonujesz transakcji w oparciu o kilka tygodni lub miesięcy. Jednakże, jeśli nie masz silnego emocjonalnego przywiązania do swoich pozycji giełdowych i masz niektóre z tych akcji w swoim portfelu, weź pod uwagę,

Które akcje będą spadać w lutym?

Ponieważ nadchodzi katalizator, który eksperci nazywają końcem łatwych pieniędzy. Opublikowany w połowie grudnia protokół z posiedzenia Fed silnie sugerował, że Fed będzie podnosił stopy procentowe szybciej niż oczekiwano. Oznacza to, że zaciąganie pożyczek będzie trudniejsze, i to szybciej niż oczekiwano.

Dokumenty "pokazały, że urzędnicy Fed są jednolicie zaniepokojeni tempem wzrostu cen, które zapowiada się na utrzymywanie się obok globalnych ograniczeń podaży 'do' 2022 roku." Szybsze niż oczekiwano podwyżki stóp sugerują, że urzędnicy są bardziej zaniepokojeni obawami o inflację, nawet w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków Omicron.

Jak to się dzieje, kiedy stopy procentowe rosną, szybko rosnące akcje technologiczne przyjmują na siebie uderzenie . Mogą one wziąć bicie wiele razy w zeszłym roku, ale jeśli uważasz, że Fed będzie mówić tak radykalnie do gry, te 7 akcji byłoby dobre do sprzedaży przed lutym nadchodzi.

  • AT&T (NYSE:T)
  • Intel (NASDAQ:INTC)
  • Tencent (OTCMKTS:TCEHY)
  • Netflix (NASDAQ:NFLX)
  • Zoom (NASDAQ:ZM)
  • Xilinx (NASDAQ:XLNX)
  • IBM (NYSE:IBM)

AT&T $T+0.0%

Istnieje kilka powodów, dla których warto poważnie rozważyć sprzedaż akcji AT&T w najbliższym czasie. Jednym z powodów, który może niektórych zaskoczyć, jest dywidenda. AT&T zapewnia obecnie silną dywidendę z rentownością na poziomie 7,86%, co czyni ją atrakcyjną.

Jednak ostatni artykuł analityka Marka Hake'a wskazuje na możliwość zmniejszenia tej dywidendy. Pomysł ten był już wcześniej poruszany, a następnie odkładany. I jak zauważa Hake: "Prawda jest taka, że spółka nie przekazała akcjonariuszom żadnych istotnych informacji na temat proponowanej obniżki dywidendy. W rzeczywistości ignoruje tę kwestię."

Ponadto, AT&T wcześniej w tym miesiącu zgodził się na dalsze opóźnienie wprowadzenia swoich usług 5G w USA. Sekretarz Transportu USA Pete Buttigieg i Administrator FAA Steve Dickson naciskali na AT&T, aby opóźnić wprowadzenie swoich usług z powodu obaw o bezpieczeństwo.

Firma zgodziła się już na jednomiesięczne opóźnienie, które przesunęło rollout na styczeń. To ostatnie opóźnienie spowoduje wydłużenie uruchomienia usług 5G o co najmniej kolejne 2 tygodnie. Dodajmy do tego ogólne obawy o akcje tech oparte na obawach o stopy procentowe Fed i mamy mnóstwo powodów do wyrzucenia akcji $T+0.0%.

Intel $INTC+0.0%

Intel przez większość 2021 roku był tzw. underperformerem. I według większości tradycyjnych miar wyceny, rzeczywiście tak jest. Jak napisał niedawno analityk Faisal Humayun: "Z punktu widzenia wyceny, akcje INTC są obecnie notowane przy wskaźniku forward price-to-earnings na poziomie 9,8. Jednak obecnie kurs notowany jest na poziomie 9,8. Akcje wydają się być wyraźnie niedowartościowane przy indeksie S&P 500 notowanym przy cyklicznie korygowanym wskaźniku P/E na poziomie 38,3."

Niemniej jednak, akcje Intela są już w pełni wycenione. W momencie pisania tego tekstu notowana jest na poziomie 55,50 USD, a średnia cena docelowa wynosi 54,46 USD. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę implikacji ostatnich komunikatów Fed, Intel już teraz wydaje się być gotowy do pozostania w trendzie bocznym. Kiedy to zrobimy, to akcje tech nagle wyglądają mniej atrakcyjnie.

Intel ma jednak katalizator, który może podnieść jego wartość w połowie 2022 roku. W tym czasie firma planuje wprowadzić na giełdę swoją jednostkę Mobileye, która zajmuje się samojeżdżącymi samochodami. Izraelska firma może zostać wyceniona na ponad 50 miliardów dolarów, przy czym Intel planuje objąć większościowy pakiet akcji po IPO.

Tencent $TCEHY

Tencent miał już wcześniej problemy, oczywiście. Jako jedna z najbardziej prominentnych chińskich firm technologicznych, znajduje się pod stałą kontrolą coraz bardziej surowego Pekinu. W wyniku tych działań Tencent odnotował najwolniejszy wzrost przychodów od 2004 roku.

Optymistyczny pogląd w tamtym czasie polegał na odgrywaniu roli przeciwnika, budowaniu pozycji i nadziei, że Pekin złagodnieje. Gdyby tak się stało, akcje TCEHY mogłyby dość szybko wzrosnąć do ceny docelowej blisko 80 USD. Niestety, nie wygląda to w ten sposób. Wszystko wskazuje na to, że Chiny będą kontynuować, a być może nawet zintensyfikują swoje działania regulacyjne.

Ten szeroki wiatr czołowy był już bardzo poważnym problemem dla spółki. A teraz doszła kolejna, bo wieści z Fed raczej nie pomogą Tencentowi.

Netflix $NFLX+0.0%

W ślad za wyprzedażą akcji tech po publikacji grudniowych minutek Fed, ucierpiał Netflix. Raport CNBC podał, że fundusze hedgingowe na Wall Street odbyły cztery oddzielne sesje, podczas których wspólnie pozbywały się akcji tech w szybkim tempie. W rzeczywistości była to największa wyprzedaż w ujęciu dolarowym od ponad dekady, a Netflix zanotował jeden z największych spadków wśród wszystkich dużych spółek technologicznych.

A kiedy pada deszcz, to leje. Dzieje się tak dlatego, że do dumpingu na Wall Street, którego katalizatorem był Fed, doszły ostrzeżenia analityków, które budzą nowe obawy.

Doug Anmuth z $JPMorgan+0.0% ostrzegł, że Netflix może stracić w IV kwartale ponad 2 mln nowych globalnych subskrybentów. Firma przewiduje obecnie 6,25 mln nowych przyłączeń, co oznacza spadek z wcześniejszych prognoz na poziomie 8,8 mln.

Akcje technologiczne znacząco skorzystały na środowisku łatwiejszego pieniądza, do którego przyzwyczaili się inwestorzy. Spodziewaj się, że dumny członek FAANG, Netflix, ucierpi, jednak, jak równowaga przesuwa się z powrotem w drugą stronę.

Zoom $ZM+0.0%

Nie trudno było być zwolennikiem Zooma, gdy po raz pierwszy pojawił się wariant Omicron. Nowy wariant prowadzi do ponownych obaw i coraz mniej pracowników wraca w odpowiedzi do biura. Zoom ma zatem silny katalizator, ponieważ pracownicy nadal pozostają w domu i częściej korzystają z Zoom.

Jednak teraz, gdy Fed sygnalizuje, że rosnące rentowności obligacji przeważą nad obawami związanymi z Omicronem, Zoom ma kłopoty. Akcje ZM nie załamały się po komunikacie Fed. Jednakże, wykazują one zmienność i wykazują tendencję spadkową.

Zoom już spadł po tym, jak pod koniec listopada opublikował lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Inwestorzy zaczęli się już zastanawiać, dlaczego Zoom otrzymał tak imponującą wycenę i czy jest ona trwała.

Z tego powodu trudno jest prawidłowo ocenić Zoom. W tym czasie firma mogła pochwalić się 2 507 klientami, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy osiągnęli przychód w wysokości co najmniej 100 000 USD. Firma miała duże zapotrzebowanie biznesowe. Należy to jednak oceniać w odniesieniu do wyceny. I wydaje się, że rynek mógł dać jej zbyt wiele kredytu.

Xilinx $XLNX

Powód, dla którego inwestorzy powinni rozważyć sprzedaż Xilinx przed lutym, ma tyle samo wspólnego z Fed, co z Chinami.

Przejęcie Xilinx przez $AMD+0.0% zostało przesunięte na pierwszy kwartał tego roku. Przynajmniej tak się na razie zapowiada. Wszystko co inwestorzy wiedzą teraz jest to, że fuzja została zatwierdzona w USA, UE i Wielkiej Brytanii, Chiny muszą jeszcze zatwierdzić fuzję. I to jest właśnie prawdziwy problem.

Istnieje prawdziwy precedens, który przynajmniej sugeruje, że przejęcie Xilinx przez AMD może się nie udać. Jeszcze w 2018 roku Qualcomm $QCOM+0.0% nie zdołał przejąć NXP+0.0% Semiconductors $NXPI+0.0% po dwuletniej walce o uzyskanie zgody.

Jedyny powód, który nie pozwolił na zatwierdzenie oferty Qualcomm? Chiny. Biorąc pod uwagę, że oferta AMD na zakup Xilinxa jest obecnie najdłużej trwającą fuzją publiczną w USA, inwestorzy powinni być zaniepokojeni.

Jeśli dodamy do tego nadszarpnięty sektor akcji technologicznych, który już odreagowuje po zaskakujących rentownościach obligacji, to łatwo zrozumieć, dlaczego akcje XLNX nie powinny szybko rosnąć.

IBM $IBM+0.0%

Można twierdzić, że IBM jest obecnie akcją technologiczną, która ma sens. Ten argument byłby taki, że IBM jako akcje technologiczne "value" ma sens. W końcu sprzyja ona dzieleniu się zyskami z inwestorami w formie dywidendy . Jednak nie zyskał on w ten sposób wielu zwolenników, ponieważ przez ostatnie kilka lat poruszał się w trendzie bocznym. Mimo to świat inwestycyjny uważa ją za akcje wartościowe.

Firma przedkłada inwestowanie w swoich akcjonariuszy nad inwestowanie w siebie. W sektorze technologicznym jest to sprzeczne podejście do biznesu. Technologia kojarzy się ze wzrostem, a nie ze sztywnymi zasadami inwestowania w wartość. Zamiast więc pełnić rolę ekscytującego lidera technologii, rozwijającego zmieniające świat pomysły, IBM pogrążył się w marazmie.

Firma stara się teraz znaleźć kupca na swój dział Watson Health. Przedsięwzięcie to było kolejną nieudaną próbą ożywienia starzejącej się firmy technologicznej. Następnie plan zakłada wykorzystanie zebranych funduszy do znalezienia kolejnego celu, który ożywi IBM. Wygląda to na kolejną kontynuację działań spółki, która od dawna rozczarowuje inwestorów.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet