S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Twarda rzeczywistość trendów giełdowych, o której nie powie Ci żaden fałszywy guru inwestycyjny

Mamy nowy rok 2022 i inwestorzy koncentrują się na bieżących tematach inwestycyjnych oraz akcjach, które można określić jako trendowe w danym momencie. Nowe sektory, które oferują szybki wzrost i interesujące zyski dla inwestorów, którzy wybiorą następnego wielkiego zwycięzcę. Często jednak inwestorom na portalach społecznościowych takich jak YouTube, Facebook czy Twitter polecane są akcje i sektory, których zakup nie miałby dziś większego sensu. Prawie każdy jest dziś ekspertem finansowym, ale co jest prawdą w zaleceniach, które wydają?


Dlatego dzisiaj przyjrzymy się wspólnie 3 często polecanym sektorom i powiemy, które akcje naprawdę warto kupić, a których nie warto kupować w ogóle.

Metaverse:

Meta Platformy $FB+0.0% ✔️

Metaverse, gdzie internet i świat fizyczny łączą się ze sobą, jest potencjalnie ogromną szansą dla następnej dekady i nie tylko. Według niektórych szacunków metaverse jest już warte biliony dolarów. Konglomerat mediów społecznościowych Meta Platforms $FB+0.0% zmienił nazwę z Facebook, aby symbolizować swoje objęcie tej nowej rzeczywistości.

Łącznie, sieci społecznościowe firmy mają 2,9 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. CEO Mark Zuckerberg dał jasno do zrozumienia, że Meta w najbliższych latach zainwestuje miliardy dolarów w rozwój swojego metaverse.

Dlatego analitycy przewidują, że Meta $FB+0.0% będzie zwiększać swój zysk na akcję średnio o 20% rocznie w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Firma generuje wolne przepływy pieniężne w wysokości 9 miliardów dolarów co kwartał, co daje jej wystarczające fundusze, aby stać się kluczowym graczem na cyfrowej granicy.

Matterport (MTTR)

Firma Matterport (MTTR), zajmująca się danymi przestrzennymi, dysponuje technologią, która pozwala klientom przekształcać rzeczywiste przestrzenie, takie jak budynki, konstrukcje i pomieszczenia, w cyfrowe kopie, które można mierzyć i z którymi można wchodzić w interakcje.

Może to mieć wiele zastosowań w metawersum, takich jak tworzenie cyfrowych witryn sklepowych lub przestrzeni, które naśladują miejsca w świecie rzeczywistym. Mimo tych możliwości, Matterport jest jednak młody i niedoświadczony w porównaniu z firmą taką jak Meta.

W najnowszym, trzecim kwartale 2021 roku, łączne przychody firmy wzrosły o zaledwie 10% w ujęciu rok do roku. Tymczasem Matterport traci pieniądze i zanotował stratę operacyjną w wysokości 14 mln dolarów za kwartał, nawet po wyłączeniu wynagrodzeń opartych na akcjach (raportowana strata wyniosła około 44 mln dolarów) 😅.

Fintech:

Upstart Holdings $UPST+0.0% ✔️

Technologia zmienia branżę finansową i firma Upstart Holdings $UPST+0.0% wprowadziła nowe narzędzia, które mają zastąpić długoletni standard w USA, ocenę kredytową FICO. Firma wykorzystuje sztuczną inteligencję do określenia, kto powinien kwalifikować się do pożyczki; jej algorytmy zatwierdzają więcej pożyczkobiorców, doświadczając jednocześnie 75% mniej niespłaconych pożyczek 😄.

Firma bardzo szybko się rozwija. W trzecim kwartale 2021 roku jej przychody osiągnęły poziom 228 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 250% w stosunku do roku poprzedniego. Upstart jest również rentowny, generując zysk netto w wysokości 29 milionów dolarów, pomimo wysokiego wzrostu. Firma współpracuje obecnie z zaledwie 31 pożyczkodawcami, co stanowi niewielki ułamek z ponad 10 000 banków i unii kredytowych w Stanach Zjednoczonych.

https://twitter.com/trackfunds/status/1482356916408004613

Robinhood Markets $HOOD+0.0%

Ta platforma handlu akcjami i kryptowalutami była rozczarowaniem od czasu jej IPO w lipcu 2021 roku. Cena akcji Robinhood Markets $HOOD+0.0% spadła o ponad 82% od 52-tygodniowego maksimum.

Marka firmy skierowana jest do traderów detalicznych i znana jest z przyjaznego dla użytkownika interfejsu, transakcji bez opłat i uproszczenia bardziej złożonych tematów, takich jak handel opcjami. Platforma Robinhood ma prawie 19 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Niestety, Robinhood wydaje się być latarnią morską dla spekulujących inwestorów; jego dokumenty po wejściu na giełdę ujawniły, że 17% jego ówczesnych przychodów pochodziło z transakcji kryptowalutowych, z czego 34% z transakcji na Dogecoin.

Wraz ze spadkiem rynków, spadł również przychód Robinhooda $HOOD+0.0% na użytkownika, z 137 dolarów w pierwszym kwartale 2021 roku do 65 dolarów w trzecim kwartale 2021 roku, co stanowi spadek o ponad 50% w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Potencjalna niestabilność biznesu wynikająca z odwołania się Robinhooda do spekulacyjnych inwestorów detalicznych sprawia, że jest to bardziej ryzykowna akcja do czasu, gdy spółka poda więcej wyników kwartalnych.

E-commerce:

Etsy $ETSY+0.0% ✔️

E-commerce nie jest nowym tematem inwestycyjnym, zwłaszcza po tym, jak Amazon $AMZN+0.0% wprowadził e-handel do codziennego życia milionów ludzi. Wciąż jednak istnieją ogromne możliwości dla firm zajmujących się sprzedażą detaliczną, takich jak Etsy $ETSY+0.0%, którego rynek zapewnia platformę dla twórców do sprzedaży unikalnych towarów, takich jak domowe rękodzieło.

Etsy otrzymał ogromny wzrost sprzedaży podczas pandemii, ponieważ maski stały się popularną ofertą na tym rynku. W III kwartale 2021 r. sprzedaż wzrosła o 18 proc. rok do roku, ale w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost wyniósł 138 proc. Etsy $ETSY+0.0% inwestuje również w strategiczne przejęcia, kupując ostatnio Depop i Elo7 za łączną kwotę 1,8 mld dolarów, rozszerzając zasięg swojej platformy.

https://twitter.com/FelfiraMoon/status/1239881041109712897

Jumia Technologies

E-commerce staje się mniej rozwinięty na rynkach wschodzących, takich jak Afryka, gdzie działa Jumia Technologies $JMIA+0.0%. Afryka to ogromny rynek z 1,3 mld ludzi, a oferta Jumia $JMIA+0.0% w zakresie e-commerce, logistyki i płatności może pomóc tej wschodzącej grupie demograficznej wejść do cyfrowego świata.

Trudno nie zgodzić się z długoterminowym potencjałem tego rynku, ale egzekucja i niewielki rozmiar Jumii sprawiają, że jest to bardzo ryzykowna akcja. Firma musiała odwołać niektóre plany ekspansji po tym, jak pojawiły się obawy o rentowność biznesu.

Jej kapitalizacja rynkowa wynosi zaledwie 1 miliard dolarów, a tak małej firmie może brakować środków na sfinansowanie ekspansji potrzebnej dla tak dużego regionu. Etsy nadal szybko się rozwija, ale jest prawdopodobnie o wiele bardziej ugruntowana, dając inwestorom miłe połączenie bezpieczeństwa i wzrostu.

*Uwaga, to nie jest rekomendacja inwestycyjna

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet