S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Tyto ETF trendy zásadně ovlivní investování v roce 2022.

Měli byste přejít z akcií do dluhopisů a fondů? Vyplatí se investice do kryptoměn kvůli volatilitě? Jaká jsou dominantní témata pro investování v roce 2022?

 

Předpovídat budoucnost může být v každé době riskantní. Obzvlášť v nejistých dobách, a o nejistotu v roce 2022 není nouze. Skupina panelistů však během diskuse, kterou 4. ledna 2022 svolaly společnosti Investopedia a ETFTrends.com, uvedla, že burzovně obchodované fondy (ETF) a přijetí kryptoměn budou v tomto roce rezonovat.

KLÍČOVÉ BODY


Trhy zažily v roce 2021 nečekaně divokou jízdu. Pro rok 2022 odborníci navrhují nový pohled a odklon od akcií s velkou tržní kapitalizací.
Rizikové prostředí by mělo zajistit, že přijetí kryptoměn bude pokračovat na všech světových trzích.
Panelisté očekávají, že v roce 2022 se budou nadále množit burzovně obchodované fondy (ETF).
Jejich hodnocení roku 2022 přicházejí v obzvláště nepředvídatelném období na trzích. Na konci roku 2020 ceny aktiv prudce vzrostly a index S&P 500 si připsal více než 16%. Zisk v roce, ve kterém pandemie zastavila americkou ekonomiku. Investiční stratégové pak uvedli, že ceny jsou "roztažené" a že existuje "solidní možnost" poklesu v roce 2021, a připomněli investorům, že "ceny akcií nerostou věčně."

Ale natažené ceny se nestáhly ani neklesly. Místo toho index S&P 500 v roce 2021 vzrostl o téměř 27 %. Nadcházející rok představuje ještě nepřehlednější krajinu. Inflace je na vzestupu. Objevily se nové varianty Covidu. Očekává se, že Federální rezervní systém v příštím roce zvýší úrokové sazby.

Svěží pohled 


Pro rok 2022 doporučili panelisté nový pohled na trhy. "Zahoďte svůj model portfolia. Nedává to smysl," řekl Joshua Brown, zakladatel investiční poradenské společnosti Ritholtz Wealth Management. Poznamenal, že poslední tři roky byly pro akciový trh nejlepším obdobím od roku 1999, a to navzdory narušení pandemií.

V roce 2022 si podle Browna růstové akcie s velkou kapitalizací, mezi něž patří i akcie významných technologických společností, vezmou "pauzu." Místo toho vyzval investory, aby se poohlédli po jiných místech na trhu, která by mohla slibovat zisky, jako jsou růstové akcie s malou tržní kapitalizací.
Liz Youngová, vedoucí investiční strategie ve společnosti Social Finance (SoFi), která se zaměřuje na osobní finance mileniálů, zopakovala Brownův názor. "V prostředí, kde se zvyšují úrokové sazby, se do popředí dostávají jiná odvětví - tedy ta netechnologická" vysvětlila s odkazem na očekávané zpřísnění měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému, které se očekává v roce 2022. Pro mladší investory, kteří možná následovali stádo do technologických akcií, to znamená, že možná nastal čas diverzifikovat své peníze do jiných sektorů, jako je zdravotnictví a finančnictví. Přechod na čistou energii také nabízí několik investičních příležitostí, řekla Youngová.
Panelisté také identifikovali další témata, která by se měla v příštím roce dostat do centra pozornosti. Jedním z nich jsou kryptoměny. Stimulační peníze spolu s nízkými úrokovými sazbami nahnaly během pandemie peníze investorů do rizikových aktiv, kterými jsou právě tyto virtuální komodity.

Tržní kapitalizace kryptoměn během této doby vzrostla na více než 1 bilion USD. Nejnovějšími módními slovy se staly decentralizované finance (DeFi) a non-fungible tokeny (NFT) a vlády po celém světě uvažují o zavedení digitálních měn centrálních bank (CBDC).

Podle Youngové ze SoFi se volatilita měn v roce 2022 znásobí, protože centrální banky po celém světě budou připravovat své hospodářské ozdravení z pandemie. Volatilita bude hnacím motorem většího zavádění kryptoměn v celé globální ekonomice, uvedla Youngová. Během roku 2021 byly trhy svědky debutu prvního bitcoinového ETF založeného na futures. Podle Leah Waldové, výkonné ředitelky společnosti Valkyrie Investments, se v letošním roce objeví mnoho dalších tematických ETF zaměřených na bitcoin.


Burzovně obchodované fondy byly další třídou aktiv, která měla v roce 2021 rekordní rok. Dave Nadig, investiční ředitel společnosti ETFTrends.com, uvedl, že na jeden uzavřený ETF připadly čtyři nové otevřené. Do konce roku 2021 zaznamenaly ETF příliv více než 900 miliard dolarů
Hlad po pasivním fondu jako prostředku k rozložení investic do různých tříd aktiv se odráží v jejich šíři nabídky, která vychází vstříc investorům všech zaměření. 
ETF Ark Transparency, které se snaží odrážet výkonnost 100 nejtransparentnějších společností na světě, je "chuťovkou", kterou společnost nabízí investorům, uvedl Eric Balchunas, senior analytik ETF ve společnosti Bloomberg. Za další tip označil fond Avantis International Small Cap Val ETF. Podle Nadiga z ETFTrends.com však spotový ETF na bitcoin, který kryptoměnoví nadšenci dlouho považovali za svatý grál, letos SEC neschválí.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Hned mám nad čím přemýšlet :-)