S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Krypto býk běží dál - a FED ho nebude brzdit.

Americký Federální rezervní systém na prosincovém zasedání FOMC upustil od charakteristiky rostoucí inflace jako "přechodné" a urychlil snižování kvantitativního uvolňování, čímž připravil půdu pro opuštění nulové sazby Fed Funds již v březnu 2022.

 

V prvních dnech roku 2022 se centrální banka vracela k otázce snižování své rozvahy. Přesto prosincový zápis z jednání FOMC odrážel, že přechod od kvantitativního uvolňování ke kvantitativnímu zpřísňování je v nadcházejících měsících možný.

Inflace zatěžuje hodnoty fiat měn, protože snižuje jejich kupní sílu. 

Pokles hodnoty dolaru, eura, libry, jenu a dalších fiat měn není snadno patrný. Zejména pro měny které odvozují svou hodnotu od plné důvěry a kreditu vlády, které vydávají zákonné platidlo. Fiaty však ztratily hodnotu při měření vůči akciím, komoditám, nemovitostem a kryptoměnám v roce 2021.

Kryptoměny jsou alternativou k ostatním prostředkům směny, které odrážejí libertariánskou ekonomickou ideologii. Zatímco centrální banky, státní pokladny, měnové úřady a vlády mohou rozšiřovat a zpřísňovat měnovou politiku a ovlivňovat tak nabídku peněz, kryptoměny jsou jiné. Hodnota kryptoměn závisí na nabídce a poptávce stanovené účastníky trhu bez zásahů vlády. Inflační tlaky proto pravděpodobně způsobily více než 180% nárůst tržní kapitalizace této třídy aktiv v roce 2021.

Býčí trhy se málokdy pohybují přímočaře a korekce mohou být rychlé a brutální. V tak volatilní třídě aktiv, jako jsou kryptoměny, nebyla cenová akce ničím jiným než otáčením hlavy a tato třída aktiv zahájila rok 2022 na medvědí notu.

Inflace v dohledné době nezmizí a bude nadále snižovat hodnotu fiat měn
Minulý týden americký Úřad pro statistiku práce oznámil, že index spotřebitelských cen v prosinci vzrostl a v roce 2021 dosáhl 7 %. Barometr jádrové inflace, který nezahrnuje potraviny a energie, byl na úrovni 5,5 %. Inflační cíl Fedu je v průměru 2 %. Index cen výrobců se v roce 2021 zvýšil o téměř 10 %.

Centrální banka urychlila zužování kvantitativního uvolňování, které zřejmě skončí v březnu 2022, a připravila tak půdu pro odchod od nulové krátkodobé sazby Fed Funds. Fed navíc diskutoval o snižování své rozvahy, které spočívá v tom, že dluhopisy se budou po splatnosti z jeho nabobtnalého portfolia stahovat. Snížení rozvahy by posunulo centrální banku od kvantitativního uvolňování ke kvantitativnímu zpřísňování, což by podpořilo zvyšování úrokových sazeb dále po výnosové křivce.

Zatím poslední prognózy FOMC počítají se sazbou Fed Funds na úrovni 0,90 % v roce 2022 a 1,60 % v roce 2023. I kdyby inflace začala ustupovat, což není jisté, krátkodobé reálné úrokové sazby zůstanou po celý rok 2022 a možná i v roce 2023 záporné. Reálná úroková sazba je současná sazba snížená o míru inflace.

Inflace snižuje kupní sílu peněz. V uplynulých téměř dvou letech likvidita centrálních bank, vládní stimuly a problémy dodavatelského řetězce související s pandemií zažehly inflační rozbušku, kterou bude obtížné uhasit. Inflační požár navíc přiživuje nedostatek pracovních sil, který nutí zvyšovat mzdy.

Fintech a inflace - kryptoměny představují alternativu


Fintech revoluce zvýšila rychlost a efektivitu bankovnictví a financí. Součástí vývoje fintech jsou i nové prostředky směny - kryptoměny. Vlády jsou notoricky pomalé instituce. Reakce amerického Fedu na inflaci je dokonalým příkladem opožděné reakce na ekonomickou událost. Důvěra ve vládní instituce v posledních měsících s růstem inflace klesala.

Fintech řeší rychlost a efektivitu. Nemělo by nás překvapit, že se kryptoměny staly nástroji citlivými na inflaci. Vzhledem k tomu, že vlády do trhů nezasahují, jejich hodnota je funkcí tvořitele likvidity. Navíc zatímco vlády mohou vydávat fiat měny podle svého uvážení, zásoby kryptoměn se rozšiřují pouze těžební činností.

Vzhledem k tomu, že inflace je nejvyšší za posledních čtyřicet let, hodnota kryptoměn pravděpodobně najde své dno a bude pokračovat ve své vzestupné trajektorii.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

😈🚀🚀