7 dlouhodobých akcií, které můžete ihned koupit a držet až do roku 2030

Warren Buffett říká, že opravdové investování je jednoduché, ale nikoliv snadné. Ano, opravdu je investování ve své podstatě jednoduché, stačí jen držet akcie skvělé firmy dostatečně dlouho. Jenže když dojde na praxi, je těžké vydržet všechny ty růsty, pády, krize, novinky a další zprávy, které se na vás řítí ze všech stran. Pokud to ovšem s investováním myslíte vážně, je potřeba do toho jít naplno. Třeba s těmito 7 akciemi.

Dlouhodobé investování se vyplatí.

Za posledních pět let přinesly akcie společnosti Tesla $TSLA-0.7%  výnosy o něco vyšší než 2 000 %. Za stejné období přinesly akcie společnosti Nvidia $NVDA+0.0%  výnosy ve výši 950 %. To je jen několik příkladů. Výčet multi-baggerů za posledních několik let je významný. Jakkoliv se jedná o poměrně výjimečné období, dávají vám tyto statistiky jasný důkaz o tom, že dlouhodobé investování se vyplatí.

A pokud vás předchozí dvě firmy nepřesvědčily - společnost Apple $AAPL+0.6% dosáhla za posledních pět let výnosu 480 %. To se ve srovnání s Teslou nebo Nvidií zdá být poněkud umírněné, nicméně i 400% výnosy jsou za toto období významné. Žádná běžná třída aktiv by neposkytla tak hvězdné výnosy.

Pojďme si proto povědět o sedmi dlouhodobých akciích, které pravděpodobně vytvářejí hodnotu s potenciálem několikanásobných výnosů.

XPeng $XPEV-5.1% 

Akcie XPEV patří mezi nejlepší tipy ze segmentu elektromobilů (EV). Podnikání v oblasti elektromobilů má několikaletý vítr v zádech a to poskytuje prostor pro rozsáhlou tvorbu hodnoty. Díky technologii jako diferencujícímu faktoru má XPeng předpoklady k přežití a růstu v nadcházejících letech.

Akcie XPEV se v posledních 12 měsících pohybovaly do strany. Domnívám se, že cenová korekce je vhodnou příležitostí k akumulaci. Silný průlom směrem vzhůru se zdá být vzhledem k obchodnímu vývoji nevyhnutelný.

Za čtvrté čtvrtletí roku 2021 společnost XPeng vykázala dodávky 41 751 vozidel. V meziročním srovnání byly dodávky vyšší o 222 %. Zdá se pravděpodobné, že dodávky zůstanou robustní až do roku 2022.

V říjnu 2021 společnost zahájila dodávky zákazníkům svého třetího sériového modelu P5. Kromě toho společnost v září 2021 představila model G9. Dodávky tohoto SUV budou zahájeny ve 3. čtvrtletí roku 2022. Model G9 se bude prodávat také na evropských trzích.

Tyto dva modely zajistí, že dodávky zůstanou robustní i v letech 2022 a 2023. Za zmínku stojí také to, že XPeng má větší plány na technologické frontě. V roce 2024 plánuje společnost představit létající automobil, který bude schopen provozu i na silnicích.

Celkově lze říci, že díky výzkumu a vývoji v popředí má společnost XPeng dobré předpoklady k tomu, aby dlouhodobě vytvářela bohatství pro své akcionáře.

Marathon Digital $MARA+13.1% 

Svět kryptoměn je stále v rané fázi růstu. Začínajícím kryptoměnám se otevírá široký prostor pro expanzi a diverzifikaci. Společnost Marathon Digital se zdá být jednou z nejlepších dlouhodobých akcií, které je třeba zvážit jako zástupný nástroj pro Bitcoin $BTC/USD nebo investici do kryptoměn.

S nedávnou korekcí Bitcoinu klesly akcie MARA na 28 USD. To se zdá být dobrou příležitostí k nákupu s tím, že společnost má předpoklady k silnému růstu v roce 2022.

Za 3. čtvrtletí 2021 společnost Marathon Digital vykázala hashovací rychlost 2,7EH/s. Díky objednaným těžařům společnost očekává, že se hash rate zvýší na 13,3EH/s. To by znamenalo několikanásobný růst příjmů.

Společnost Marathon očekává, že do poloviny roku 2022 bude těžit 66 Bitcoinů denně. I kdyby se Bitcoin obchodoval za 45 000 USD, znamenalo by to potenciál měsíčních příjmů ve výši 89,9 milionu USD. Kromě toho bude potenciál ročních příjmů přesahovat 1,0 miliardy dolarů.

Klíčovým bodem je, že s agresivním rozšířením těžební činnosti dojde k výraznému růstu digitálních aktiv společnosti. To by ponechalo dostatečný prostor pro expanzi a diverzifikaci po roce 2022.

Jako příklad lze uvést společnost Hive Blockchain $HIVE+12.1% , která je menším partnerem, a která diverzifikovala svou činnost do těžby Etherea $ETH/USD . Společnost Hive rovněž uskutečnila strategické investice v oblasti DeFi a NFT. Marathon Digital bude v příštích pěti letech pravděpodobně více než jen společností zabývající se těžbou bitcoinů.

Pfizer $PFE-5.9% 

Po delším období nižšího až bočního pohybu zaznamenaly akcie PFE silný průlom. Za posledních šest měsíců jsou akcie výš o 41 %. Ovšem vzhledem k tomu, že se akcie PFE stále obchodují za forwardový poměr ceny k zisku ve výši 11,07, domnívám se, že je zde další potenciál k růstu.

Je také pravděpodobné, že společnost bude dlouhodobě vytvářet hodnotu. Domnívám se, že existují dva silné důvody, proč se tohoto názoru držet.

Zaprvé a především, společnost Pfizer patří mezi přední hráče na trhu s vakcínami proti covid-19. To zvýšilo tržby a peněžní toky společnosti. Jen pro rok 2021 společnost očekává příjmy z této vakcíny ve výši 36 miliard USD. Vzhledem k posilovacím dávkám a očkování mezi dospívajícími budou příjmy z vakcíny pravděpodobně silné i v roce 2022. To zvýší hotovostní pozici společnosti pro organický růst a růst založený na akvizicích.

Kromě toho má společnost Pfizer již nyní robustní produktovou řadu. K listopadu 2021 měla společnost 29 kandidátů na léky ve třetí fázi zkoušek a dalších 29 ve druhé fázi. Bez zahrnutí vlivu vakcíny společnost očekává dvouciferný růst zisku na akcii (EPS) až do roku 2025.

V prosinci 2021 společnost Pfizer oznámila akvizici společnosti Arena Pharmaceuticals. Díky této akvizici se společnost dostane do vývojového stádia terapeutických kandidátů v oblasti gastroenterologie, dermatologie a kardiologie. V listopadu 2021 společnost Pfizer rovněž dokončila akvizici společnosti Trillium Therapeutics. Ta vyvíjí terapie pro léčbu rakoviny.

Agresivní akvizice může dále zvýšit výhled zisku na akcii pro nadcházející roky. Akcie společnosti PFE proto patří mezi top jména, která stojí za zvážení v seznamu dlouhodobých akcií.

Tilray $TLRY+4.7% 

Očekává se, že trh s konopím ve Spojených státech do roku 2030 nabobtná na 100 miliard dolarů. Ve stejném roce se očekává, že trh s léčebným konopím bude mít hodnotu 53,88 miliardy dolarů. V příštích letech se tedy na trhu naskýtá velká příležitost.

Pokud bych si měl vybrat jednu akcii pro expozici na téma konopí, byly by to akcie TLRY. Tato akcie v posledních 12 měsících masivně zaostávala. S posledními čtvrtletními čísly se však zdá, že je vše připraveno k obratu.

Za 2. čtvrtletí roku 2022 je třeba zmínit několik pozitiv. Společnost Tilray se v tomto čtvrtletí dostala do zisku a jednalo se také o 11. po sobě jdoucí čtvrtletí s kladným provozním ziskem EBITDA. Společnost Tilray se také výrazně prosadila v segmentu léčebného konopí a v současné době má v Německu 20% podíl na trhu.

V segmentu rekreačního konopí má společnost již vedoucí podíl na trhu v Kanadě. S možnou legalizací na federální úrovni ve Spojených státech je společnost připravena urychlit svůj růst.

Za zmínku stojí, že v srpnu 2021 se generální ředitel společnosti Irwin D. Simon podělil o dopis s akcionáři. Jeho cílem bylo podělit se o plán dosáhnout do roku 2024 tržeb ve výši 4 miliard dolarů. Pokud bude tohoto cíle dosaženo, má společnost Tilray předpoklady k hvězdnému růstu.

PayPal Holdings $PYPL+3.1% 

Akcie PYPL se v nedávné minulosti nacházely v korekčním režimu. Pokles je však dobrou příležitostí k dlouhodobé akumulaci.

Z hlediska růstu v příštích několika letech je třeba upozornit na dva důležité body.

Za prvé, společnost PayPal se domnívá, že celkový adresovatelný trh činí 110 bilionů USD. To poskytuje dostatečný prostor pro růst příjmů a peněžních toků.

Dále si společnost klade za cíl dosáhnout do roku 2025 tržeb ve výši 50 miliard USD. Tržby se tedy oproti současné anualizované úrovni téměř zdvojnásobí.

Kromě toho společnost PayPal vykázala za 3. čtvrtletí 2021 volný peněžní tok ve výši 1,3 miliardy USD. To by znamenalo anualizované FCF ve výši 5,2 miliardy USD. Pokud se tržby do roku 2025 zdvojnásobí, bude mít společnost PayPal pozici, která jí umožní dosahovat ročních FCF ve výši nejméně 10,0 miliard USD.

Společnost PayPal také využívá akvizice k pronikání na atraktivní trhy. V září 2021 společnost získala společnost Paidy. Tím společnost výrazně posílila svou přítomnost v Japonsku.

Za zmínku také stojí, že PayPal již umožňuje uživatelům ve Spojených státech a Velké Británii nakupovat, prodávat a držet několik kryptoměn. To je další oblast růstu společnosti v příštích několika letech.

Za posledních pět let přinesly akcie PYPL výnosy ve výši 350 %. Nepřekvapilo by mě, kdyby se tyto výnosy zopakovaly i v příštích pěti letech.

Target Corporation $TGT+0.2% 

Spotřební sektor je klíčovým motorem hospodářského růstu USA. V rámci sektoru spotřeby hrají klíčovou roli maloobchodní výdaje. Proto má smysl mít v portfoliu maloobchodní akcie.

Společnost Target Corporation se nachází na trajektorii vysokého růstu. Za 3. čtvrtletí 2021 vzrostly srovnatelné tržby společnosti v obchodech meziročně o 12,7 %. Dále se zrychlil růst digitálních srovnatelných tržeb o 29 %.

Společnost Target buduje schopnosti vícekanálového prodeje. V příštích několika letech plánuje společnost investovat 4 miliardy USD ročně. Tyto investice budou směřovat do otevírání nových prodejen, přestaveb prodejen a vylepšených služeb v oblasti plnění. Díky těmto investicím je společnost Target připravena na trvalý růst.

Za zmínku stojí také to, že akcie TGT mají budoucí anualizovanou dividendovou sazbu 3,6 USD. Za prvních devět měsíců roku 2021 společnost vykázala provozní cash flow ve výši 5,6 miliardy USD a volné cash flow ve výši 2,1 miliardy USD. Společnost má dostatek finančních zdrojů na výplatu dividend a zvýšení odkupu akcií.

Z hlediska ocenění se akcie TGT obchodují za forwardový poměr ceny k zisku 18,15. Vzhledem k potenciálnímu růstovému impulsu se akcie zdají být levné.

Chevron Corporation $CVX+1.1% 

Akcie CVX se v posledních několika čtvrtletích pohybují v rostoucím trendu. Vzhledem k rostoucímu trendu ropy Brent to nepřekvapuje. Domnívám se, že společnost Chevron patří mezi top jména v ropném a plynárenském sektoru, která stojí za zvážení mezi dlouhodobými akciemi k držení.

Jedním z důvodů, proč si Chevron oblíbit, je nízká hranice rentability aktiv. Dokonce i v roce 2020, kdy se ceny ropy v důsledku pandemie propadly, společnost vykazovala kladné provozní peněžní toky.

Za třetí čtvrtletí roku 2021 vykázala společnost Chevron OCF ve výši 8,6 miliardy USD. To znamená anualizované OCF ve výši 34,4 miliardy USD. Díky silné finanční flexibilitě je společnost schopna provádět agresivní investice. Stojí za zmínku, že v letech 2016 až 2020 společnost vykázala poměr obnovy rezerv ve výši 99 %.

Kromě toho společnost Chevron ročně vyplácí dividendu ve výši 5,36 USD. Dividendy se vzhledem k potenciálu peněžních toků pravděpodobně udrží.

Další velkou výhodou robustní finanční flexibility je, že společnost může agresivně investovat do aktiv v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Společnost plánuje v příštích letech několikanásobný růst produkce obnovitelného zemního plynu. Chevron rovněž investuje do projektů v oblasti vodíkových paliv a zachycování uhlíku.

Nejedná se o investiční doporučení. Autorem výběru je analytik Faisal Humayun.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Tak napriklad MARA redi sve akcie cca 160% CAGR, 11/14/2017 cca 2.19M shares outstanding  -11/15/2021 cca 102.63M shares outstanding, takze jestli budou s takovym tempem pokracovat, tak bych je asi 10 let drzet nechtel;)

$PFE-5.9% anoooo 🚀

Fajn výběr kolego 👍

$AAPL+0.6% ⭐⭐⭐⭐⭐