S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Čas (ne)panikařit. Guru technické analýzy promluvil o aktuálním dění na trzích.

Významný tržní technik Ralph Acampora říká, že nedávný záchvat volatility na trhu ho zneklidnil a nyní předpovídá pokračování prudkých pohybů trhu, které již v prvních týdnech roku 2022 uštědřily Wall Street značné rány. Kmotr technické analýzy říká, že akciový trh by mohl klesnout o 20 % i více, ale nepropadejte panice: "Tenhle trh si 18 měsíců vedl opravdu neuvěřitelně.

Technická analýza je neodmyslitelným pomocníkem každého investora

"Včerejší akce se mi opravdu nelíbila. Nebylo to v pohodě," řekl Acampora v rozhovoru pro MarketWatch v pátek pozdě ráno ze svého sídla v Minnesotě a měl na mysli čtvrteční intradenní zvrat - kdy index Nasdaq Composite $IXICna svém vrcholu rostl o 2,1 %, aby nakonec skončil o 1,3 % níže. Pro Nasdaq to byl již druhý takový zvrat a lidé z Bespoke Investment Group uvedli, že čtvrteční propad znamenal první případ, kdy Nasdaq Composite vymazal "intradenní zisk přes 1 % a uzavřel níže o více než 1 % ve dnech po sobě za posledních 20 let".  

"To není vrcholná aktivita, to je obrácený vzorec," řekl Acampora. 

Acampora, který svou kariéru na Wall Street zahájil v roce 1967, uvedl, že nedávné poklesy jsou pro výhled akcií medvědí.

"Zažil jsem příliš mnoho medvědích trhů," řekl telefonicky s tím, že dlouhá býčí série akcií, která byla podpořena především politikou snadných peněz ze strany Federálního rezervního systému v boji proti COVID, se možná chýlí ke konci.

"Pokud k sobě budeme upřímní, tento trh za poslední rok a půl dokázal opravdu, ale opravdu neuvěřitelné věci," řekl Acampora.

Trhy jsou od listopadu neklidné a zdá se, že obavy z Federálního rezervního systému, který bude agresivní v současném boji s rostoucí inflací - pramenící z úzkých míst v dodavatelském řetězci a zvýšené poptávky, protože obavy z COVID ustupují spotřebě - vyvrcholily ve středu, kdy Nasdaq Composite poprvé od března vstoupil do korekce a poprvé za téměř dva roky během několika dní překročil pod dlouhodobou trendovou linii, svůj 200denní klouzavý průměr.

Mnozí obdivovatelé Acamporu láskyplně označují za "kmotra" technické analýzy. Acampora, průkopník v oblasti obchodování na základě cenových grafů, říká, že klientům většinou radil, aby byli opatrní.

https://www.youtube.com/watch?v=C8RpO3sY5V8

V pátek pro MarketWatch uvedl, že jeho vlastní sentiment se posunul směrem k akciím: "Kdybyste se mnou mluvili v úterý, řekl bych, že trh bude korigovat (pokles o nejméně 10 %), a nyní mluvím o 20 % nebo více," řekl o svém očekávání poklesu akciových benchmarků.

Co se pro Acamporu změnilo, kromě zdrcujícího intradenního pohybu?

Říká, že jedním z důvodů jsou známky toho, že býčí apetit slábne, a to včetně poklesu bitcoinu $BTC/USDcož podle něj není aktivum, kterému by fandil, ale hodnotí ho jako dobré znamení postoje investorů. Říká, že sentiment bitcoinu se také srovnal s technologiemi, což naznačuje, že se tato aktiva pohybují více v tandemu.

"Nasdaq se hroutí... technologie nás stáhnou dolů a bitcoin pod 40 000 dolarů je pro sentiment významným zlomem," řekl Acampora.

Tržní technik také uvedl, že se probíral řadou složek indexu Dow Jones Industrial Average $DJI včetně American Express $AXP+0.1%, Goldman Sachs Group Inc. $GS-0.3% , JPMorgan Chase & Co. $JPM-0.4%a Honeywell International $HON+0.0%a všiml si negativních vzorců týdenních grafů.

"Takže jsem trochu znepokojen," řekl. "Nyní hovoříme o medvědí fázi," dodal.

Přesto by se podle analytika investoři neměli příliš litovat.

"No tak," řekl. "Měli jsme fenomenální trh. Každý druhý den jste dostali historická maxima."

V tomto novém režimu však podle Acampory nečekejte žádné krátkodobé rekordy. "Prostě v dohledné době nová maxima nevidím."

Na co by se měli investoři zaměřit, aby určili, kdy se do trhu pustit s větší chutí? Acampora uvedl, že by se díval na to, aby index volatility $VIX známý také jako VIX, podle svého tickeru, vzrostl na 38 nebo 40, než bude možné říci, že trh dosáhl dna. Samotný index VIX, který využívá opce na index S&P 500 $SPX k měření očekávání obchodníků ohledně volatility v nadcházejícím 30denním období, má tendenci růst s poklesem akcií, a proto je často označován za ukazatel míry strachu investorů. Jeho historický průměr se pohybuje mezi 19 a 20 a v pátek se obchodoval kolem 27, což je o 40 % více než v předchozím týdnu.

Bude trh v dohledné době opět pokračovat ve své dlouhodobě stoupající trajektorii?

Vote to see the results! 94 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pre niekoho panika, pre niekoho príležitosť. Konečne investori pochopili, že kupovať spoločnosti ocenené na 50 alebo 100 násobkoch tržieb je už príliš. Pokojne môžu niektoré spoločnosti ešte výrazne klesať, veď tie technologické giganty stratili ešte len 10 - 20%. Niektoré spoločnosti stratili 50 a viac % a stále sú drahé, naopak niektoré sú už za dobré ceny, ktoré by dlhodobí investori mohli pomaličky nakupovať. Každopádne nikto nevie, ktorým smerom trh pôjde, treba hlavne vyberať kvalitné spoločnosti a nekupovať tie predražené.

🧐