S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Web 3.0 to przyszłość, w którą chcesz inwestować

Wyobraź sobie nowy rodzaj Internetu, który nie tylko dokładnie interpretuje to, co wpisujesz, ale w rzeczywistości rozumie wszystko, co komunikujesz, czy to za pomocą tekstu, głosu czy innych mediów, i w którym wszystkie treści, które konsumujesz, są bardziej spersonalizowane niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, jest on tworzony i posiadany przede wszystkim przez użytkowników. Znajdujemy się w punkcie zwrotnym, w nowej fazie ewolucji sieci. Niektórzy pionierzy nazywają to Web 3.0.

Co to jest Web3?

Web3, znany również jako Web 3.0, jest kolejnym ważnym etapem w ewolucji Internetu. Podobnie jak fundamenty kryptowalut, które zostały wsparte przez ekosystem IoT, pojawienie się metawersum i wzrost popularności niezbywalnych tokenów(NFT), ta nowa faza Internetu będzie opierać się na decentralizacji, otwartości i większym wykorzystaniu przez indywidualnych użytkowników.

Wszyscy mówią dziś o metaverse: a te firmy już wyprzedzajątrendy Metaverse: ostatnia i najważniejsza inwestycja, jakiej będziesz musiał dokonać w swoim życiu

Aby lepiej zrozumieć Web3, pomocne może być zapoznanie się z obecną i przeszłymi fazami Internetu. W przeciwieństwie do obecnej fazy Web2.0, gdzie platformy i aplikacje są własnością scentralizowanych podmiotów, takich jak duże firmy technologiczne, platformy i aplikacje Web3.0będą tworzone, posiadane i utrzymywane przez użytkowników.

https://www.youtube.com/watch?v=nHhAEkG1y2U

Oczekuje się, że nadchodząca iteracja Internetu Web3 będzie bardziej zbliżona do początkowej fazy Web 1.0 niż do obecnej fazy Web 2.0. Web1, którego początki sięgają lat 90. ubiegłego wieku, był początkiem sieci World Wide Web. Tak jak Web3 ma być, Web1 był definiowany przez zdecentralizowane protokoły i indywidualnych użytkowników.

Zrozumienie Web3

Mówiąc prościej, Web3 to przyszła zdecentralizowana forma Internetu, w której użytkownicy stają się właścicielami. Zamiast korzystać z darmowych aplikacji i platform, które zbierają dane użytkowników, jak w obecnej fazie Web2, użytkownicy w przyszłej fazie Web3 będą mogli sami uczestniczyć w tworzeniu, obsłudze i zarządzaniu protokołami.

https://www.youtube.com/watch?v=JAO_3EvD3DY

W Webu3, własność może być reprezentowana przez tokeny cyfrowe lub kryptowaluty poprzez zdecentralizowane sieci znane jako blockchains. Na przykład, jeśli posiadasz wystarczającą liczbę cyfrowych tokenów dla danej sieci, możesz mieć wpływ na jej działanie lub zarządzanie. Jest to podobne do sposobu, w jaki prawa głosu akcjonariuszy umożliwiają zarejestrowanym akcjonariuszom spółki głosowanie nad określonymi działaniami korporacyjnymi.

Web2 vs. Web3

Web2: Jesteśmy w tej fazie od początku 2000 roku, kiedy pojawienie się dużych platform, takich jak Google $GOOG+0.0%, Facebook $FB+0.0%, Twitter $TWTR i Amazon $AMZN+0.0% i usług, takich jak Uber $UBER+0.0% i Venmo przyniósł scentralizowany, komercyjny porządek do Internetu poprzez ułatwienie łączenia, przeglądania, interakcji i transakcji online. Te duże firmy przechwytują znaczną część wartości pieniężnej tworzonej w Internecie.

Web3: Jest to przyszłość Internetu, w której powracamy do zindywidualizowanej użyteczności Web 1.0, ale tym razem opiera się ona na technologii blockchain i cyfrowych tokenach, które mogą wspierać zdecentralizowany Internet. Zamiast wielkich graczy Web2 przechwytujących większość wartości pieniężnej, Web3 zastępuje scentralizowane podmioty zdecentralizowanymi sieciami, które rozdzielają wartość pomiędzy twórców, użytkowników i deweloperów.
Bottom lineWeb3
to przyszła, zdecentralizowana faza ewolucji Internetu, w której użytkownicy stają się właścicielami
.
To kontrastuje z obecnym Web2, który jest zdominowany przez duże scentralizowane podmioty. Chociaż Web3 jest wciąż w początkowej fazie rozwoju, w nadchodzących latach prawdopodobnie wpłynie na społeczność inwestycyjną i szeroko pojętą gospodarkę

.

Kluczowy wniosek

Dla inwestorów Web3 może być szansą na decentralizację finansów, która może otworzyć nowe rynki, podobnie jak zrobiły to kryptowaluty i NFT. Na przykład, inwestorzy mogą dążyć do nowych infrastruktur transakcyjnych, takich jak protokoły kredytowe, które mają potencjał, aby stać się przełomowe. Chociaż Web3 może być o lata świetlne od zdobycia znaczącego udziału w rynku, zainteresowanie inwestorów i inwestorów venture capital prawdopodobnie wzrośnie w miarę jak ludzie będą się lepiej orientować w tej nowej fazie Internetu.

Konkretnym tytułom związanym z Web3 przyjrzymy się w kolejnym artykule.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet