S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Světlo naděje v temné době? Na Googlu neproděláte

Strach, nejistota, panika... To vše právě teď provází majitele akcií technologických společností. Grafy ukazují, že nejeden z nich nevydržel a technologické giganty začal odprodávat. Pro trpělivé a klidné investory právě tato situace přináší prostor pro nákup za výhodné ceny. A zdá se, že Alphabet by mohl být teoreticky tou správnou volbou pro vás.


Pokles o přibližně 10 % od začátku roku 2022 byl u této složky FAANG poměrně mírný. Alespoň ve srovnání s menšími, spekulativnějšími technologickými kousky. Zejména se jedná o jména v rané fázi vývoje, která ještě nedosáhla bodu ziskovosti.

Není jasné, zda divoké pohyby, kterých jsme byli svědky na trhu v posledních týdnech, budou pokračovat, nebo zda je situace na pokraji ustálení. Krátkodobě může situace zůstat vrtkavá. To ale nic neznamená v měřítku investice v dlouhodobém horizontu. V takovém případě je ideální čas nakupovat.

O aktuálním dění toho již bylo napsáno hodně. (Např. zde: Masivní pád trhu: Jak ochránit svou peněženku?) Ani v případě společnosti Alphabet $GOOG+0.0%není třeba propadat panice kvůli jejímu nedávnému poklesu. Ano, kromě volatility trhu přiměl investory k zamyšlení i přímý vývoj ve společnosti. Nicméně vzhledem k tomu, že investoři jsou vůči technologiím zakyslí a negativní zprávy používají jako ospravedlnění k prodeji, možná reagují trochu přehnaně.

To samozřejmě neznamená, že v případě akcií GOOG neexistují žádné obavy. Stejně jako u každé akcie nad ní visí obavy/rizika. Ačkoli jí její dominantní postavení na trhu vyhledávání a reklamy poskytuje hluboký ekonomický příkop, činí z ní také cíl. A to už jen v případě soudních sporů, jako je nedávná antimonopolní žaloba, která proti ní byla podána.

https://www.youtube.com/watch?v=7xDCGWnVH8Q

Alphabet je stejně jako jeho velcí technologičtí kolegové také terčem větší regulace. Regulační kontrola je zatím větší v jurisdikcích spadajících pod Evropskou unii. Americká federální vláda však podniká kroky k omezení některých praktik tohoto odvětví. Tato nejistota nad ním bude i nadále viset vzhledem k tomu, že teprve čas ukáže, zda regulace poškodí, nebo bude mít nulový dopad na provozní výsledky společnosti.

Krátkodobá výkonnost akcií GOOG s větší pravděpodobností zůstane kolísavá. Přesto, pokud je váš investiční časový horizont víceletý, kdy jindy než teď? Pro dlouhodobé investory může z této krátkodobé nejistoty plynout příležitost.

Jak to? Zatímco technologické akcie mohou být spojovány s pojmy jako rizikový, drahý, které jsou v době poklesu trhu znepokojující, v případě akcií Alphabet to není problém. Za prvé, společnost je technologickým blue chipem. Díky vysokým provozním maržím a konzistentní ziskovosti se nejedná o typ akcie, u které byste museli používat vzdálené dlouhodobé projekce, abyste získali představu o její současné hodnotě.

Zadruhé, a to souvisí s bodem jedna, je skutečnost, že akcie jsou za rozumnou cenu, s poměrem ceny k zisku (P/E) 24.6x. Jistě, někomu se to může zdát drahé, vzhledem k tomu, jak velké zpomalení růstu zisků se letos očekává. Podle konsensu analytiků se po loňském růstu zisku na akcii (EPS) o zhruba 85 % předpokládá, že EPS v roce 2022 vzroste jen o 3,7 %, ze 108,42 USD na 112,46 USD.

Přesto, když to porovnáme s jeho kvalitou, je 24,6x spravedlivý násobek. Mějte také na paměti, že podle některých analytiků může silný reklamní trh znamenat, že společnost bude v následujících čtvrtletích dosahovat lepších výsledků, než se očekávalo. K tomu je tu ještě vyhlídka na opětovné zrychlení růstu v budoucnu. Společnost má spoustu příležitostí k vysokému růstu. Patří mezi ně nové oblasti, jako je metaversum a samořídící vozidla.

Vzhledem k tomu, že podmínky na trhu nejsou v současné době na její straně, nemusí být oživení společnosti Alphabet okamžité. 

Přesto se stále jedná o skvělou volbu všech investorů, bez ohledu na jejich ochotu riskovat. Má vlastnosti blue chip akcií v kombinaci s potenciálem dalšího růstu, V dlouhodobém horizontu se zdá, že akcie bude investorům stále přinášet solidní výnosy. Historie ukazuje, že krátkodobé problémy pominou a dlouhodobý růst bude pokračovat. To vše hraje do karet Alphabetu. Aktuální situace navíc nahrává výhodnějšímu nákupu.

Nejedná se o investiční doporučení. Jde pouze o amatérský názor podpořený analýzou Louise Navelliera.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

👍