@katerina123

Evropská komise uložila společnostem Volkswagen Group a BMW pokutu ve výši 1 miliardy dolarů za to, že se domluvily se společností Daimler na taktickém zbrzdění vývoje technologie, která by mohla snížit škodlivé emise jejich vozidel. Ve čtvrtečním prohlášení Komise uvedla, že tyto tři německé automobilky spolu s dceřinými společnostmi koncernu Volkswagen, společnostmi Audi a Porsche, porušily antimonopolní pravidla EU tím, že se dohodly, že si nebudou konkurovat v technickém vývoji v oblasti známé jako čištění a snižování emisí oxidů dusíku.

 

Obvinění se podle Komise týkají jednání, k němuž došlo v letech 2009 až 2014, kdy vedení automobilek ještě pořádaly takzvaná pravidelná technická setkání, na nichž diskutovaly o vývoji technologie, která odstraňuje škodlivé emise oxidů dusíku z osobních automobilů s naftovým motorem. Všech pět výrobců od té doby disponovalo technologií, která snižovala škodlivé emise nad rámec zákonných požadavků v Evropské Unii. Firmy se však použití a dalšímu vývoji této technologii raději vyhnuly a upřednostnily výkon jejich automobilů nad potenciálně čistšími auty.

 

Margrethe Vestagerová, nejvyšší antimonopolní úřednice Evropské komise uvedla v prohlášení: "V dnešním světě je menší znečišťování důležitou vlastností každého automobilu. A cílem tohoto kartelu bylo omezit hospodářskou soutěž v tomto klíčovém parametru hospodářské soutěže," dodala.

 

Volkswagen $VLKAF, včetně jeho značek Audi a Porsche, dostal pokutu 595 milionů dolarů a BMW $BMWYY pokutu 442 milionů dolarů. Společnost Daimler $DDAIF pokutu nedostala, protože existenci kartelu odhalila, uvedla Komise.

Volkswagen uvedl, že zvažuje, zda se proti rozhodnutí, které podle něj představuje pochybný precedens, odvolá. "Komise tímto rozhodnutím prolamuje novou právní půdu, protože je to poprvé, co stíhá technickou spolupráci jako porušení antimonopolních pravidel," uvedla společnost v prohlášení. "Zároveň ukládá pokuty, přestože obsah jednání nebyl nikdy realizován, a zákazníci tedy nebyli nikdy poškozeni," dodala firma. Největší evropská automobilka si stojí za tím, že pokyny Komise týkající se dohod o technické spolupráci mezi výrobci automobilů "již neodpovídají složitým výzvám, kterým automobilový průmysl čelí", a je třeba je aktualizovat.

 

BMW ve svém prohlášení uvedlo, že Komise "stáhla většinu svých obvinění z porušení antimonopolních pravidel" a očistila automobilku alespoň od podezření z používání "zakázaných poruchových zařízení" k podvádění při emisních testech. "To zdůrazňuje, že nikdy neexistovalo žádné obvinění z nezákonné manipulace se systémy kontroly emisí ze strany BMW Group," dodala společnost.

Discussion
@milan 10M

Tipuju že vliv na akcie bude "0" :))

@biglebowski 10M

Od Němců lze kličkování okolo emisí asi tak nějak čekat, mají v tom perfektní praxi. 😄

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇