S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Jestli si myslíte, že trh letos poroste, tak jste se asi zbláznili, říká známý investor a miliardář

Dominik Petrnoušek
12. 1. 2023
5 min read

Trhy se nám dva dny po sobě zelenaly. Dlouhodobá situace je ale jiná. A může být i hůř, varuje známý investor a miliardář, kterému poslední dobou predikce až děsivě vycházejí.

Leon Cooperman varuje, že na trhu si letos moc zelené barvy neužijeme

Americké akcie se budou pravděpodobně potýkat s problémy i v roce 2023, což znamená, že investoři nemají žádný důvod být nyní optimističtí, varoval miliardář Leon Cooperman. Proč si to myslí?

"Akcie byly nejlepší volbou ze všech aktiv, ale mně se to už tak nějak přestalo líbit," řekl Cooperman pro CNBC: Přesčasy" ve čtvrtek. "A stále se mi to sousedství nelíbí." "Každý, kdo v dohledné době čeká bullrun, tak čeká marně," dodal.

Předseda Omega Family Office se podělil o svůj výhled pro index S&P 500. Cooperman uvedl, že podle jeho názoru existuje 45% šance, že referenční index v roce 2023 klesne pod 3 600 bodů, a 50% šance, že rok zakončí mezi 3 600 a 4 400 body.

https://www.youtube.com/watch?v=I0YA359I1m4

A kam se podělo zbylých 5 %? Cooperman se domnívá, že šance na růst indexu S&P 500 nad úroveň 4 400 bodů, na které se obchodoval v březnu 2022, kdy Fed zahájil současný cyklus zvyšování úrokových sazeb, je v letošním roce pouze oněch zbylých 5 %.

Inflace už byla v lednu vysoká. Fed tak musel začít konat. Zdroj

Akcie budou mít problém tak dlouho, jak se Fed bude držet svého cíle snížit inflaci na 2 %, uvedl Cooperman. Poslední údaje o inflaci v USA, zpráva o indexu spotřebitelských cen za listopad, ukázaly míru inflace ve výši 7,1 %.

"Skutečně záleží na tom, zda se Fed bude snažit vystřelit na 2% inflaci," řekl investor. "Pokud půjdou po 2% inflaci, nemáme představu, jak vysoko se sazby musí dostat."

Očekává, že agresivní zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému bude v letošním roce pokračovat a zatíží americké akcie po šíleném roce 2022. V loňském roce se referenční akciový index S&P 500 propadl o 19 % a technologický Nasdaq ztratil kolem 30 %.

 S&P 500 ztratil necelých 20 %, Nasdaq pak 30 %.

Hlavní chyba v politice Fedu přišla v roce 2021, nikoliv v loňském roce, tvrdí Cooperman. Tehdy tvůrci politiky udržovali nízké úrokové sazby, protože se domnívali, že postpandemická vysoká úroveň inflace bude přechodná. Toto selhání při utahování peněžního kohoutku podpořilo bubliny ve třídách aktiv, jako jsou akcie, bydlení a kryptoměny, domnívá se řada odborníků.

"Slyšíte všechny ty řeči o úrokových sazbách a Fedu. To ale není ten problém," řekl Cooperman. "Problém je v tom, že chybí důvěra v systém, protože jsme měli tyto velmi hloupé politiky, kteří tohle dovolili."

"Měli jsme nejspekulativnější období v naší finanční historii - SPAC, krypto, meme, šílené ocenění FAANGu," dodal. "Bullrun v dohledné době mi absolutně nevychází."

To nejsou hezké vyhlídky od zkušeného investora. Jak moc zkušený ale vlastně je?

Leon Cooperman

Leon Cooperman je americký miliardář, investor a manažer hedge fondu. Je předsedou a generálním ředitelem společnosti Omega Advisors, investiční poradenské firmy se sídlem v New Yorku, která spravuje majetek v hodnotě přes 3,3 miliardy dolarů, přičemž většinu tvoří jeho osobní majetek!

Fond založil v v roce 1991. Byl známý vysokou výkonností. Na konci roku 2018 fond uzavřel.
Hned po absolvování Kolumbijské univerzity nastoupil Cooperman do Goldman Sachs. Prvních 22 let strávil ve společnosti Goldman v oddělení investičního výzkumu jako odpovědný partner, spolupředseda výboru pro investiční politiku a předseda výboru pro výběr akcií. V roce 1989 se stal předsedou a výkonným ředitelem společnosti Goldman Sachs Asset Management.

Během svého působení ve společnosti Goldman Sachs byl Cooperman devět let po sobě zvolen prvním portfoliovým stratégem v průzkumu Institutional Investor "All-America Research Team". To je slušné skore!

Co myslíte vy? Je příchod bullrunu v blízké budoucnosti možný, nebo má Cooperman pravdu a nemáme s ním počítat?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.