NASDAQ
92.28 (0.61%)
S&P 500
33.19 (0.75%)
DOW
381.02 (1.09%)
FTSE
20.16 (0.28%)
DAX
126.35 (0.82%)
HANG SENG
236.66 (0.95%)
NIKKEI
493.31 (1.73%)
TSLA Tesla Inc
843.03 24.71 (3.02%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
61,922.94 4,581.97 (7.99%)
ETH/USD Ethereum / US Dollar
3,864.80 74.62 (1.97%)
Posted by

10 důležitých finančních lekcí, které byste si měli osvojit co nejdříve

Tohle sice není článek přímo o burze a akciích, ale jeho důležitost není nikterak menší, spíše naopak. Někdy je totiž škoda, že se ve svém životě nemůžeme vrátit o pár let zpět a svému mladšímu já předat nějaká moudra. Například tyto finanční tipy by si prakticky každý přál znát dříve. Někdo je poznal alespoň v dospělosti, ale někdo je nezná dodnes. Dnes je ten správný čas to napravit.

 

 

Seznam níže uvedených doporučení sestavil Jonathan Clements, autor knihy "From Here to Financial Happiness" a bývalý přispěvatel "The Wall Street Journal".

 

Jonathan říká, že celý svůj dospělý život, tedy více než 30 let, věnoval učení se o penězích. Počínaje prohlížením obchodních stránek na internetu přes čtení finančních knih až po skenování akademických studií a rozhovory s opravdu mnoha lidmi z oboru. Avšak i přes toto relativně intenzivní vzdělávání říká, že mu trvalo zhruba 10 let, než se naučil ty nejdůležitější finanční lekce o životě. Z toho důvodu sestavil seznam několika věcí, které by si přál, aby mu někdo řekl, když mu bylo 20 let. 

 

1) Malý domov = velké portfolio

Se svou první ženou si koupili malý a skromný dům, protože se obávali, že si nebudou moci dovolit platit větší. Nakonec v tomto malém a skromném příbytku žili 20 let. S odstupem času Jonathan říká, že se to ukázalo jako jedna z nejchytřejších věcí, které kdy udělal, protože mu to umožnilo každý měsíc ušetřit nějaké peníze. Stačí si vzpomenout na slavného Warrena Buffetta, ten stále ještě bydlí v domě, který si koupil za 26 tisíc dolarů před více než 50 lety. Jistě ví proč.

 

2) Dluhy jsou špatné

Od chvíle, kdy byl Jonathan majitelem domu, posílal bance svou hypoteční splátku. Ale už od prvního měsíce posílal více, než kolik byla splátka, aby dluh splatil rychleji. Vnitřně cítil, že není ideální mít dluh. A později zjistil, že hypotéka je negativní pouto, které ho přišlo pěkně draho. Pamatujte, že dluhy jsou vaším nepřítelem.

 

3) Investujte co nejvíc a pravidelně

V krátkodobém horizontu můžete být ve ztrátě a je tady šance, že toto období může trvat i 10 let, ale z dlouhodobého pohledu je velmi pravděpodobné, že se vám podaří získat zajímavé zisky, a to zejména pokud své portfolio vhodně diverzifikujete a budete pravidelně dokupovat bez ohledu na to, kde se trh aktuálně nechází. A pokud k tomu přidáte pravidelné sledování serverů jako je Bulios, bude to ještě lepší.

 

4) Graf očima neposunete

To byla další obrovská ztráta, kterou Jonathan přiznává. Nešlo o ztrátu finanční, ale časovou. Pokud to ještě nevíte, grafy nelze očima popostrčit směrem, kterým potřebujete. Každodenní (několikeré) kontrolování grafů a cen je špatný zvyk, který se i Jonathan musel časem odnaučit a chvíli mu to trvalo.

 

5) Nikdo nezná krátkodobou investiční výkonnost

To úzce souvisí s bodem 3 a 4. Sledování finančních zpráv s sebou přináší nevýhodu v podobě mnoha zpráv a prognóz z úst "odborníků". Začínající investor se snadno nechá ovlivnit těmito názory, ale většinou jde o pouhé hypotézy a domněnky. Nenechte se tím ovlivnit a investujte pravidelně a hlavně dlouhodobě.

 

6) Nejdříve důchod, pak dům

Jonathan vzpomíná: „Když mi bylo 20 let, jeden finanční expert řekl: ‚Pokud nevlastníte dům do svých 30 let, pak ho pravděpodobně nebudete vlastnit nikdy.‘ Tehdy jsem si neuvědomil, jaký to byl absurdní nesmysl, který navíc v lidech upřednostňuje špatnou věc.“ Koupě domu by neměla být hlavním cílem. Měl by to být odchod do důchodu. Odejít do něj předčasně je tak nákladné, že pokud si nezačnete pravidelně ukládat co nejdříve, stane se matematika vaším úhlavním nepřítelem, protože s každým dalším rokem se bude zvyšovat částka, kterou si potřebujete ukládat. Nadpis tohoto bodu nemá znamenat, že si máte dům pořídit až v důchodu, ale má symbolizovat to, že na důchod byste měli začít spořit dříve než na dům.

 

7) Materialistický život se nemusí vyplatit

V průběhu let máme různé prchavé touhy po nákupu všech možných hmotných věcí. Většinu z toho, co si ale koupíme, časem odložíme někam do kouta nebo na půdu či do sklepa. Jonathan říká, že v tomto ohledu je generace mileniálů moudřejší, než generace jejich rodičů, protože se soustředí spíše na zážitky, než na hmotné statky. On sám má několik obrazů a starožitný nábytek, který pro něj má hodnotu, ale všechny ostatní věci, které si kdy koupil, pro něj hodnotu nemají.

 

8) Pracovat na sebe je základ spokojenosti

„Vydělávám si jen zlomek toho, co jsem vydělával během mých let na Wall Street, ale baví mě to mnohem více. Žádné zbytečné schůzky, žádné pomluvy a hodnocení zaměstnanců, žádný strach z pozdního příchodu do kanceláře. Pracuji teď tvrději, než jsem kdy pracoval, ale necítím to jako práci, protože je to moje volba a jsem z toho nadšený,“ říká Jonathan.

 

9) Co by řeklo vaše "budoucí já"?

V každém rozhodnutí, které dnes děláme, očekáváme, že ho naše budoucí já schválí a bude ho respektovat. Když si bereme půjčku, očekáváme, že naše budoucí já bude řádně splácet. Když se rozhodneme, že nebudeme teď šetřit, očekáváme, že naše budoucí já to napraví. Když si dnes koupíme věc trvalé hodnoty, očekáváme, že se to bude líbit i našemu budoucímu já. Přemýšlejte o svém budoucím já a tím zlepšíte nejen své finanční rozhodnutí. 

 

10) Správné kroky správným směrem

Podívejte se, kde ve svém životě jste a co vás sem dostalo. A teď se podívejte na lidi o generaci mladší. Mají před sebou tolik nejistoty. Kariéra, finance, rodina, rozhodování… Pokud ale každý dělá pravidelně správné kroky, měly by se stát správné věci. Není to zaručené, ale je to velmi pravděpodobné. Co těmi správnými kroky je? Tvrdá práce, pravidelné šetření a odstup od schémat rychlého zbohatnutí.

Přidej se k 23941 investorům, kteří jsou členy komunity Bulios, a získej zdarma přístup k tomuto a dalším investičním příspěvkům.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Pro více informací mrkni na sekci Privacy Policy
Next post
62letý milionář radí: Nedopusťte se v mládí těchto 3 finančních omylů, budete litovat
Autoload is on
Discussion
Posted by 3 months ago

Naprostý základ je bod č. 3, to ostatní na to v podstatě logicky naváže, protože člověk si uvědomí, že velké portfolio a pasivní příjem jsou důležtitější, než nějaké pochybné materialistické utrácení.

Posted by 3 months ago

Zařadit do školních osnov tohleto!

Posted by 3 months ago

No jo no, kolikrát jsem si říkal, že jsem mohl být úplně někde jinde, kdybych tohle věděl ve svých 20 🥲 No co, hlavně že to vím aspoň teď ve svých 30 🙏

Posted by 3 months ago

S bodem 2 mám obrovský rozpor. Kolikrát to byly právě investiční dluhy, co mi pomohly zajistit větší možnosti. Využil jsem hodněkrát dlouhodobě i krátkodobě cizí peníze. Dluhy nejsou tak špatné, jen je člověk nesmí brát na kraviny. Dům je docela dobré aktivum, nemusím zase platit nájem a bydlím ve svém. Nicméně souhlasím s tím, že je jich potřeba zbavit se co nejdříve.

Posted by 3 months ago

Jasně, když už dluhy, tak investiční, ne třeba na dovolenou nebo podobné kraviny. Jinak s tím domem, u mě vždycky vítězila flexibilita v rámci pronájmu, vím, že to je trochu proti proudu, ale vyhovuje mi to, i tak mám dostatek peněz na investice. A dům si můžu někdy v budoucnu koupit jen tak z rozmaru až mi zbydou nějaké drobné z dividend 😂

Posted by 3 months ago

Já netvrdím ani, že je to špatná volba. Někdo preferuje pronájem někdo zase hypo. Ostatně bydlet musíme každý a volba je na nás. Bavím se přesně o těch dluzích, které i zmiňujete. A dobré je, že zbývá i na investice :) To je nejdůležitější část..

Posted by 3 months ago

Problém je, že na to investovat cizí peníze má ne každý žaludek. resp většina lidí to zkrátka nedá.

Posted by 3 months ago

S tím taky souhlasím, já s tím měl obrovský problém. Vyrovnat se vůbec s tím, že mám investiční dluh mi dělalo joo problém a to mluvím otevřeně. Párkrát jsem se zapotil, ale pak jsem došel do určitého bodu vyváženosti. Ale na druhou stranu, proč to nezkusit jako já na menších částkách a poté pomalu navyšovat v rámci svých možností.

Posted by 3 months ago

Mnoho z těchto bodů už léta v praxi používám, takže je v klidu podepíšu, protože fungují! 👍

Posted by 3 months ago

Bod 3 mám trošku jinak: jakákoliv ušetřená (rozuměj neutracená) koruna je automaticky koruna putující do investic. Současně vidím tuto ušetřenou korunu o tři, pět nebo deset let později, ale znásobenou o čas a složené úročení. Pak si člověk dvakrát rozmyslí, jestli to, co si myslí, že potřebuje, skutečně potřebuje.

Posted by 3 months ago

Správný pohled 👌