Czy kusi Cię inwestowanie w branżę farmaceutyczną? Spójrzmy na Novavax

Covid-19 krąży po świecie od ponad dwóch lat, komplikując nam życie, poddając nas kwarantannie i utrudniając podróżowanie. Z tego powodu opracowano i nadal opracowuje się szczepionki, które mają pomóc wyprowadzić ludzkość z pandemii. Dlatego też firmy farmaceutyczne znalazły się pod obserwacją wielu inwestorów. Przyjrzyjmy się jednej z tych akcji, która może być ciekawą okazją inwestycyjną.

Novavax (NVAX) od początku 2020 roku do szczytu w lutym ubiegłego roku poszybował w górę o 7900%. To dlatego, że inwestorzy postawili na zdolność jej szczepionki przeciwko koronawirusowi do generowania miliardowych przychodów. Kiedy jednak Novavax kilkakrotnie opóźniał złożenie wniosku o zatwierdzenie, niektórzy inwestorzy ograniczyli swój entuzjazm. Do końca ubiegłego roku akcje spadły o 55% od szczytu.

Dziś sytuacja Novavaxu zmieniła się diametralnie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firma uzyskała aprobatę dla swojej szczepionki w ponad 30 krajach. Novavax niedawno przedstawił kompletne dane wspierające zezwolenie na stosowanie leku w nagłych wypadkach w USA. Planuje złożyć formalny wniosek lada dzień. Mimo to, akcje spółki nadal cierpią. W styczniu stracił około 40%. Teraz pytanie brzmi, czy po tym spadku, ta przeterminowana szczepionka jest teraz dobrym zakupem...

Dlaczego inwestorzy byli zaniepokojeni

Na początek porozmawiajmy o tym, dlaczego inwestorzy obawiali się o Novavax. Wskaźniki zakażeń koronawirusem pozostają wysokie, a wariant omicron rozprzestrzenił się na całym świecie. Jednak eksperci mówią o zmianie sytuacji z pandemii na endemię - a niektórzy przewidują nawet, że może to nastąpić już w tym roku. Jednocześnie duży odsetek ludności w krajach o wysokim dochodzie, takich jak USA i Unia Europejska, ma za sobą serię szczepień podstawowych. Inwestorzy obawiają się więc, że Novavax pojawia się w momencie, gdy popyt na szczepionki może znacząco spaść.

Omówmy teraz, dlaczego te obawy mogą być przesadzone. Nawet jeśli sytuacja stanie się endemiczna, ludzie nadal będą potrzebowali ochrony przed koronawirusem. Wiodący producenci szczepionek, Pfizer (PFE) i Moderna (MRNA), wskazali, że konieczne będzie coroczne szczepienie lub szczepionka przypominająca. Oznacza to, że szczepionki powinny nadal przynosić dochody w świecie po pandemii.

Organizacje opieki zdrowotnej zezwoliły na praktykę łączenia marek szczepionek. Tak więc, jeśli miałeś już podstawową serię szczepionki Pfizer, możesz otrzymać szczepionkę uzupełniającą Moderna lub Novavax. To otwiera przestrzeń dla nowego gracza, jakim jest Novavax.

Pięcioletni trend cen akcji spółki Novavax (NVAX), źródło .

Różnica Novavax

Można jednak zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś, kto miał już szczepionkę Pfizer lub Moderna, miałby próbować kolejnej szczepionki. Produkt Novavax jest innym rodzajem szczepionki. Jest to szczepionka z podjednostkami białkowymi. Nie nakazuje ona organizmowi poprzez mRNA wytwarzania białek ochronnych, jak w przypadku szczepionek Pfizer i Moderna. Zamiast tego, działa ona poprzez wstrzyknięcie do organizmu oczyszczonego antygenu białkowego wraz z adiuwantami, które zwiększają odporność. Szczepionki białkowe podjednostkowe są dostępne na rynku od kilku lat. Osoby, które wahają się, czy wypróbować nowszą technologię, taką jak mRNA, mogą preferować szczepionkę Novavax. Szczepionka Novavax może być również interesująca dla osób, które doświadczyły działań niepożądanych po szczepionce mRNA lub są uczulone na którykolwiek ze składników.

Nie ulega wątpliwości, że możliwości firmy Novavax byłyby jeszcze większe, gdyby weszła ona na rynek szczepionek w tym samym czasie co Pfizer i Moderna. Nie oznacza to jednak, że szansa wyparowała. Z powodów, które przedstawiłem powyżej, Novavax może nadal generować znaczące przychody ze swojej szczepionki - i to już wkrótce. Na przykład, Unia Europejska zatwierdziła produkt Novavax - i firma już rozpoczęła wysyłkę dawek do tego regionu.

Długoterminowy zwycięzca

Widzę również Novavax jako potencjalnego zwycięzcę na kilka lat. Oto dlaczego: firma pracuje nad połączoną szczepionką przeciwko koronawirusowi i grypie. Novavax wykorzystuje w tym celu swoją szczepionkę przeciwko grypie, która już osiągnęła wszystkie pierwotne punkty końcowe w kluczowym badaniu. Jest to duży plus. Moderna również pracuje nad szczepionką skojarzoną, ale Novavax jest bardziej zaawansowany w rozwoju.

Ważne jest, aby pamiętać, że Novavax jest bardzo wrażliwy na wiadomości o koronawirusach - a akcje nie są ostatnio popularne wśród inwestorów. Oznacza to, że akcje może czekać kolejny trudny okres. Należy jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie Novavax może stopniowo zdominować rynek z powodów, o których była już mowa. Jeśli więc jesteś inwestorem, który nie boi się zmienności i ryzyka, to te akcje są zdecydowanie warte rozważenia.

Disclaimer: Autorem tej analizy jest Adria Cimino, nie jestem profesjonalnym inwestorem. To nie jest rekomendacja inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet