Tim Cook, dyrektor generalny Apple, zabrał głos: Czy gigant technologiczny da metawersum szansę?

O Metaverse mówi się na każdym kroku. Niektórzy mówią o niej jako o nieodwracalnej przyszłości. Inni kategorycznie ją odrzucają i demonizują. Niezależnie od wyniku... Inwestorzy są bardziej zainteresowani tym, co to dla nich zrobi. Niektóre firmy, na czele z Facebookiem, były jednoznaczne. Ale jeden gigant milczy. Aż do teraz. W rzeczywistości, Apple CEO Tim Cook mógł nieumyślnie wspomnieć, że firma może zmierzać w tym kierunku pod jego kierownictwem.

CEO Apple Tim Cook źródło

Ci, których interesuje Apple $AAPL+2.1% musiał czytać między wierszami, aby dowiedzieć się, co firma myśli o metaverse i jak pozycjonuje się rozwijać w tej przestrzeni. Apple nie był tak publiczny o swoim entuzjazmie dla metaverse jak inne firmy technologiczne, w szczególności, Meta Platforms $FB, znany wcześniej jako Facebook, zmienił nazwę, aby zasygnalizować, jak podekscytowany jest o nowej kategorii.

Na szczęście, inwestorzy zyskali dalszy wgląd w myśli Apple na metaverse podczas firmy roku podatkowego 2022 pierwszego kwartału połączenia konferencyjnego na 27 stycznia.

Ogromny budżet na badania i rozwój

Meta Platformom można prawdopodobnie przypisać zasługę doprowadzenia do chwały metaverse. Jego spektakularne ogłoszenie podczas raportu kwartalnego dla inwestorów zaskoczyło wielu, biorąc pod uwagę wielkość zaangażowania. Meta powiedziała, że zainwestuje 10 miliardów dolarów w budowę metawersum w 2021 roku i prawdopodobnie więcej w kolejnych latach. Taki poziom wydatków może dać początek prężnie działającej sieci deweloperów, którzy tworzą produkty i doświadczenia zaprojektowane tak, aby przyciągać ludzi. Nic więc dziwnego, że "metaverse" stało się po tym ogłoszeniu popularnym słowem-wytrychem.

Termin ten odnosi się do środowiska, w którym ludzie mogą wchodzić w wirtualne interakcje ze sobą i swoim otoczeniem. Oczywiście, poziom przyjemności i poczucie zanurzenia może się różnić w zależności od sprzętu używanego do uzyskania dostępu do metawersum. Noszenie zestawu słuchawkowego do wirtualnej rzeczywistości da Ci o wiele bardziej realistyczne odczucia niż połączenie przez komputer. To właśnie tutaj Apple ma potencjał, by odcisnąć swoje piętno; skrzyżowanie sprzętu i oprogramowania to miejsce, w którym dominuje. Tworzenie niezawodnego sprzętu, który łączy ludzi z metawersum, a może nawet oprogramowania, może być lukratywną szansą.

https://www.youtube.com/watch?v=6OMzvvJHYxU

Podczas telekonferencji w pierwszym kwartale 2022 roku, kierownictwo firmy zostało zapytane o ich przemyślenia na temat metawersum. CEO Tim Cook odpowiedział: "W tej chwili mamy ponad 14,000 aplikacji AR (augmented reality) w App Store, które dostarczają niesamowitych wrażeń w rzeczywistości rozszerzonej milionom ludzi. Widzimy więc duży potencjał w tej przestrzeni i odpowiednio do tego inwestujemy."

To pogląd, który musi podobać się akcjonariuszom Apple

Dla inwestorów, część tego stwierdzenia mówiąca o "odpowiednim inwestowaniu" jest prawdopodobnie najbardziej krytyczna. W kwartale kończącym się 25 grudnia Apple zainwestował 6,3 miliarda dolarów w badania i rozwój (R&D); w ujęciu rocznym byłoby to ponad 25 miliardów dolarów. Załóżmy, że Cook powiedział, że Apple odpowiednio inwestuje i widzi ogromny potencjał w tym obszarze; w takim przypadku w ramach 25-miliardowego budżetu na badania i rozwój byłoby mnóstwo miejsca na tworzenie fantastycznych produktów.

Co to może oznaczać dla akcjonariuszy

Apple może się już pochwalić bazą 1,8 mld zainstalowanych urządzeń. A jednak niektórzy ludzie mają wiele urządzeń Apple. Niektóre gospodarstwa domowe polegają w tym zakresie wyłącznie na firmie Apple. Co więcej, konsumenci wysoko oceniają produkty Apple. Według ostatniego badania przeprowadzonego przez 451 Research, użytkownicy iPhone'ów są w 98% zadowoleni ze swoich urządzeń.

To zadowolenie i zaufanie klientów może doprowadzić do tego, że urządzenia Apple, które łączą się z metaverse, będą najczęściej wybierane przez konsumentów. Z pewnością nie byłoby to nie na miejscu, gdyby Apple stworzyło kolejny innowacyjny produkt, który sprzedaje się w milionach sztuk i generuje miliardy dolarów sprzedaży i zysków.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet