BTC-USD Bitcoin
37,191.18 -1,447.46 (-3.75%)
ATVI Activision Blizzard, Inc
84.05 -6.09 (-6.76%)
AMZN Amazon.com, Inc
3,626.39 -73.43 (-1.98%)
FB Facebook, Inc
364.87 -7.59 (-2.04%)
Posted by

Chcete jít do důchodu jako dolarový milionář? Investujte každý měsíc 4 500 Kč do tohoto ETF

Mít odloženo dostatek peněz na důchod není žádná samozřejmost, i když ze svého příjmu každý měsíc něco spoříte. Zcela zásadní totiž není peníze jen investovat, ale i to, kam je zainvestujete. Pojďme se společně podívat na jednu cestu, která vás při dostatku trpělivosti může dovést až do lukrativního klubu dolarových milionářů.

 

 

Nedávný průzkum společností Provident Financial a NMS Market Research, ukázal, že jen 17 % Čechů disponuje ideálním nouzovým finančním polštářem ve výši 6 potřebných měsíčních příjmů. 42 % osob má ušetřenou částku do 10 000 Kč a 31 % částku mezi 10 až 50 000 Kč. A to se bavíme jen o nějakém nouzovém fondu, ne o spoření na penzi, na které je po vybudování nouzového fondu rovněž potřeba myslet.

 

Dobrou zprávou je, že dnes existují způsoby, jak vybudovat bohatství, i když zrovna teď žádným velkým majetkem neoplýváte. Podmínka je jediná - konání chytrých investičních rozhodnutí.

 

Investovat nestačí. Kam investujete, je zcela zásadní

Když si spořením snažíte shromažďovat dostatek peněz na penzi, pouhé odkládání peněz s vysokou pravděpodobností (pokud měsíčně neodkládáte skutečně velkou sumu - a i tak je to relativně škoda) nebude stačit. Druhou nutností je investování. Jenže jak si z nespočtu různých možností vybrat? Faktem je, že pokud zvolíte špatně, můžete na konci mít ještě méně, než kolik jste původně investovali.

 

Burzovně (veřejně) obchodované fondy (častěji uváděné pod zkratkou ETF) představují z mnoha důvodů velmi chytrou volbu pro řadu menších, méně zkušených či pasivnějších investorů, kteří investování neberou jako svou hlavní činnost, ale zároveň nechtějí své peníze nechat ležet jen tak ladem na účtu.

 

Jde o velký balík různých (ale případně i tematických či z konkrétního segmentu) akciových titulů shromážděných a nabízených jako jedno jediné investiční aktivum. Můžete tak například vzít 10 000 Kč a investovat do desítek a desítek různých společností najednou, aniž byste si od každé zvlášť museli koupit akcii či její zlomek.

 

Populární kategorií ETF jsou indexové fondy. Tyto investují do identických akcií (a často v identickém či velmi podobném poměru), jež dnes tvoří známé akciové indexy, například prestižní index S&P 500, a dokáží tak konzistentně napodobovat růst celého trhu. Bez ohledu na krize či občasné korekce se trh dlouhodobě historicky vždy nakonec vrátí do pozitivního zhodnocení.

 

Zajištění na penzi s ETF

Jedním takovým indexovým fondem, kterému není na škodu věnovat trochu pozornosti, je SPDR S&P 500 ETF Trust $SPY , který lze i u nás nakoupit například skrz brokery XTB, RoboMarkets, Degiro či LYNX.

 

Během posledních 15 let dokázal tento ETF vykázat průměrné roční zhodnocení ve výši 9,52 %. Pokud byste tedy ve 25 letech začali spořit a do $SPYinvestovali aspoň 400 dolarů (při aktuálním kurzu asi 8680 Kč), mohli byste reálně stihnout jen díky této jedné investici oslavit 60. narozeniny již jako dolaroví milionáři. S rostoucím věkem zahájení investice přirozeně potřebná měsíční částka roste:

 

Jestli je z této tabulky něco jasné, pak je to rada, abyste nenechávali spoření na penzi na posledních 10 let před odchodem do důchodu...

 

Ještě zajímavější možnost

Alternativou může být posunutí odchodu do penze o pár let. Což vlastně docela dává smysl, s inovacemi v medicíně a se zdravým přístupem k životu byste se za desítky let mohli i ve svých 70 či 80 letech mít čile k světu. Každopádně, čas hraje v případě složeného úročení zásadní roli. Pokud byste se tedy například rozhodli do penze odejít až v 67 letech, může se potřebná měsíční investice snížit i o více než polovinu:

 

Kouzlo složeného úročení - jen 7 let času navíc vám může potřebnou měsíční investici snížit klidně o 50 %

 

Samozřejmě ne každý z vás potřebuje odcházet na odpočinek a mít na účtu v přepočtu přes 20 milionů korun. Možná si říkáte, že by vám polovina této částky více než bohatě stačila. V tu chvíli se bavíme o dalším snížení potřebné měsíčně investované částky. A na to už opravdu nikdo nemůže říct, že si to nemůže dovolit.

 

Možná jste doposud žili v domnění, že odejít do důchodu byť i jen jako korunový milionář je nadliský úkol. Snad jsem vás však tímto článkem přesvědčil, že investováním do těch správných, konzervativnějších aktiv s nižší mírou rizika, avšak zároveň atraktivnější mírou zhodnocení, se z tohoto na první pohled nedosažitelného snu může jednoho dne stát realita.

Sign up and get free access to Bulios content!

Sign up with Google
Sign up with Bulios
Already have an account? Log in
Discussion
Posted by 16 days ago

Poměrně jednoduchá a přímočará cesta, kterou by s trochou snahy a spoření  měl zvládnout i laik.

Posted by 16 days ago

Možnost uspořit na důchod má každý. Jen nevyhazovat prachy za kraviny.

Posted by 16 days ago

Jo no, být mi tak zase 25 😂

Posted by 17 days ago

25 už jsem sice nestihl, ale když trochu posunu odchod do důchodu, dá se to zvládnout 🙏😃