Tato nezastavitelná růstová akcie je právě ve výprodeji

Není žádným tajemstvím, že technologický sektor v posledním měsíci zaznamenal korekci, zejména u spekulativnějších jmen. Částečně je to způsobeno dlouhodobě přemrštěným oceněním a realističtějším hodnocením vyhlídek růstu technologických akcií. Pro investory to ale znamená, že můžou najít za velmi příznivou cenu akcie společností, kterým ale tento potenciál pochopitelně stále zůstal.

 

Jednou takovou by mohla být společnost PTC $PTC+0.2% , která se zabývá průmyslovým softwarem. Nejprve se podívejme na tuto investiční nabídku ve světle nedávných výsledků.

PTC v roce 2021

Vzrušení kolem společnosti je soustředěno na její portfolio růstových produktů, konkrétně na její software pro internet věcí (IoT) a rozšířenou realitu (AR). Ty by měly v roce 2024 podpořit růst směrem k volnému peněžnímu toku (FCF) v rozmezí 700 až 750 milionů USD. Zlepšení portfolia růstových produktů však bohužel nebylo takové, v jaké investoři možná doufali.

Provozní výsledky společnosti PTC ve fiskálním roce 2021 byly dobré, ale za daných okolností by investoři mohli očekávat trochu více. ARR společnosti ve výši 12 % v roce 2021 se dostal na horní hranici původního výhledu 9-12 %, ale ve fiskálním roce 2021 došlo u PTC k několika mírným zklamáním. Dost ale bylo zklamání - růst v průmyslovém sektoru v roce 2021 byl lepší, než mnozí prognostici očekávali, takže je rozumné očekávat, že výdaje zákazníků na produkty společnosti PTC byly zvýšeny.

Společnost PTC ale ještě musí vykázat "průlomové čtvrtletí", které by ukázalo, že její portfolio růstových produktů zaznamenává dramatický nárůst přijetí a růst ARR.

 

Během hovoru k výsledkům byl generální ředitel Jim Heppelmann dotázán, zda mohly mít určitý vliv hojně dokumentované problémy s dodavatelským řetězcem. Odpověděl: "Mluvili jsme ve vedení o tom, že COVID měl možná vliv na internet věcí. Možná taky trochu i na dodavatelský řetězec, i když si myslím, že ve srovnání s jinými společnostmi nás tento problém postihl relativně mírně. Podle mě je záležitost dodavatelského řetězce poměrně malým faktorem v našich výsledcích."

Heppelmann na základě silného růstu rezervací očekává, že portfolio růstových produktů zaznamená "zrychlení růstu, jakmile se dostaneme do druhé poloviny roku".

https://www.youtube.com/watch?v=J3RCBkOFd5k

Celkově se předešlé čtvrtletí stalo obdobím naprosto přijatelných, ale ne skvělých výsledků společnosti PTC a investoři budou pravděpodobně stále v režimu "ukažte co umíte".

Výhled do budoucna

Otázka se tedy obrací k tomu, zda investoři chtějí kupovat akcie, které se v současnosti obchodují za necelý 29 násobek odhadu managementu pro FCF ve výši 450 milionů USD ve fiskálním roce 2022. Je pochopitelné, pokud se mu investoři v současném prostředí vyhýbají.

Na druhou stranu PTC i nadále plní své sliby a model FCF v roce 2024 ze strany managementu se i nadále pohybuje na úrovni již zmíněných 700 až 750 milionů dolarů. Spodní hranice tohoto rozpětí by znamenala, že PTC bude mít v roce 2024 18,6násobek FCF. To by bylo mimořádně atraktivní ocenění pro společnost, která by měla pravděpodobně zaznamenat zrychlení tempa růstu, protože její růstové produkty se stávají významnější částí jejích příjmů (v současnosti pouze 13 %).

Celkově vzato zůstávají akcie atraktivní zejména pro investory, kteří věří v růstový potenciál internetu věcí a rozšířené reality jako součásti čtvrté průmyslové revoluce. Pro ty, kteří se ale navíc nebojí vsadit právě teď na slibné výsledky ve vzdálenější budoucnosti. V takovém případě je aktuální sleva PTC výbornou příležitostí.

Více růstových akcií? Že by loňských 102% nestačilo? Roblox vaše peníze ještě znásobí, tvrdí analytik

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o můj pohled inspirovaný analýzou Lee Samaha


Za mě super sleva. Jsou i společnosti s mnohem horším fundamentem, které se obchodují za x set násobky a nikdo to neřeší... :D

Firma solidní. Ale jako každá růstová společnost - ukrutně nejistá sázka

Šílenost. To ohodnocení je pořád přestřelený

Timeline Tracker Overview