Dwie akcje, które są oczywistym wyborem w czasie spadku koniunktury na rynku

Na szczęście rynek niedźwiedzia jeszcze nie nadszedł. Czysto z definicji, wciąż jesteśmy w korekcie. Nowicjusze mogą panikować, ale doświadczeni inwestorzy umywają od tego ręce. Doskonale wiedzą, że to jest czas na zakup. Przyjrzyjmy się dwóm akcjom, które dzięki spadkowej korekcie stały się jeszcze bardziej kuszącym wyborem niż kiedykolwiek wcześniej. Na pewno nie stracisz na tych dwóch akcji!

Kiedy akcje lub indeks spadają o 10% od swojego rekordowego poziomu, mówi się, że są w korekcie. Choć nie brzmi to tak strasznie jak rynek niedźwiedzia, który charakteryzuje się spadkiem o 20%, to powinno dać inwestorom do myślenia. Korekty często pojawiają się w wyniku jakiegoś wydarzenia i akcje są sprzedawane na całym rynku.

Szeroko zakrojona wyprzedaż daje inwestorom okazję do chwytania akcji, które mogą być dotknięte szałem rynkowym, ale na których działalność nie będzie to miało wpływu. Dwie akcje, które są świetnymi kuponami w takiej okazji - Shopify $SHOP+4.6% i Alphabet $GOOG+0.9%. Każda z tych firm odnotowała ostatnio spadek cen akcji, ale ich firmy nadal dobrze prosperują.

1. shopify $SHOP+4.6%

Założenie firmy może być trudne, sprzedaż produktu online może być jeszcze trudniejsza. Shopify ułatwia proces, zapewniając szablony stron internetowych, przetwarzania płatności i rozwiązań wysyłkowych dla przystępnej cenie 29 dolarów miesięcznie. Kiedy firma się rozwija i może sobie pozwolić na rozszerzenie swojego zestawu narzędzi ecommerce, Shopify przenosi ją na wyższy poziom dzięki rozszerzonym funkcjom.

To nie jest tylko narzędzie dla małych firm. Z jej oprogramowania korzysta wiele dużych marek, takich jak Kraft Heinz czy KKW Beauty - linia kosmetyków Kim Kardashian. Shopify niedawno ogłosił, że rozszerza swoją ofertę dla większych firm o wysyłkę następnego dnia i łatwe zwroty. Takie przedsięwzięcie wymaga znacznych inwestycji w powierzchnię magazynową. Na szczęście Shopify myśli przyszłościowo i już nabył 6 River Systems - firmę zajmującą się zrobotyzowanym magazynem - aby zapewnić najnowocześniejszą automatyzację na miejscu. Shopify dostarcza najlepsze w swojej klasie rozwiązania ecommercedla firm każdej wielkości, a ten ostatni ruch wzmacnia tę ideę.

https://www.youtube.com/watch?v=gAkWsGlofyU

Spółka dzieli swoje przychody na dwa segmenty: rozwiązania handlowe i subskrypcje. Rozwiązania abonamentowe to pieniądze, które klienci płacą co miesiąc za dostęp do narzędzi, które oferuje Shopify. Wzrost w tym segmencie może przebiegać dwoma głównymi drogami: nowi klienci lub modernizacja klientów. W trzecim kwartale rozwiązania subskrypcyjne Shopify wzrosły o 37% rok do roku do 336 milionów dolarów, ale stanowiły tylko 30% przychodów.

Większy segment, merchant solutions, rośnie wraz ze wzrostem sprzedaży sklepów na jego platformie. W miarę jak klienci Shopify radzą sobie coraz lepiej, firma radzi sobie coraz lepiej. Wartość rozwiązań dla handlowców wzrosła o 51% rok do roku do 788 milionów dolarów, więc jasne jest, że niezliczone sklepy na platformie Shopify odnoszą sukcesy.

Po podwyższonych wycenach przez większość 2020 i 2021 roku, wskaźnik PS Shopify powrócił do poziomów sprzed pandemii po ostatniej wyprzedaży. Inwestorzy nie powinni oczekiwać, że Shopify powróci do poprzednich wysokich poziomów wyceny, jednak przyszły wzrost przychodów powinien być bezpośrednio związany z ceną akcji, jeśli utrzyma obecne poziomy wyceny. Przy ogólnym wzroście przychodów o 46% i ekspansji Shopify na większe firmy, przyszłość akcji spółki rysuje się w jasnych barwach.

2. Alphabet $GOOG+0.9%

Kontrastem dla wysokiego wzrostu i nierentowności Shopify jest Alphabet - firma macierzysta Google i YouTube - która również ma wysoki wzrost, ale jest szalenie rentowna. Ze swojądominacją na rynku wyszukiwarek i udostępniania wideo, podstawowa oferta Alphabet jest mało prawdopodobne, aby została zakłócona przez konkurencję.

https://www.youtube.com/watch?v=VSgQTlPkxyA

Alphabet może zaoferować reklamodawcomzróżnicowaną grupę odbiorców, co czyni go wartościowym partnerem reklamowym. O ile w 2020 roku wydatki na reklamę nieznacznie wzrosły, to w 2021 roku było już zupełnie inaczej. Przychody Google z reklam w wyszukiwarce w Q3 wzrosły o 44% do 37,9 miliardów dolarów - dla kontekstu, wolumen towarów brutto Shopify w Q3 wyniósł 41,8 miliardów dolarów. Porównując ogromny 44% wzrost do zaledwie 3% w Q3 2020 pokazuje, jak firmy reklamowe prosperują w trudnych czasach gospodarczych. Po stronie YouTube wzrost był podobny i wyniósł 43%, ale przychody były znacznie niższe niż w przypadku działu wyszukiwarek i wyniosły 7,2 mld dolarów.

Bardzo ładny widok - szczególnie dla posiadaczy tej akcji

Alphabet jest firmą zajmującą się reklamą. Biorąc pod uwagę, że płatności reklamodawców za reklamy mają tendencję do spadku w czasie recesji (spadły o 13% w czasie recesji 2008), Alphabet prawdopodobnie będzie miał niższą wycenę z powodu tego ryzyka.

Wskaźnik cena do zysku na poziomie 29 jest jednak bardzo tani jak na spółkę, której zyski rosną o 71%. Dopóki gospodarka nie stanie, biznes reklamowy Alphabetu będzie nadal dostarczał absurdalnych liczb wzrostu.

To nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to moja opinia oparta na analizie Keitha Drury'ego.


No comments yet
Timeline Tracker Overview