Nový kryptoskandál na obzoru? Legendární miliardář Mark Cuban očekává další obří problém. Kde ho vidí?

Propadlá cena Bitcoinu, Celsius a FTX skandály a mnoho dalšího. Kryptoměny nemají na nyní na růžích ustláno. A tím to nekončí. Podle legendárního miliardáře se na svět s virtuálními měnami řítí další pohroma.

Miliardář a legendární podnikatel očekává pro krypto další problémy

Jaká je situace?

Kryptosvět drtí jeden skandál za druhým. Vše začalo loni v květnu, kdy se zhroutily sesterské projekty Luna a Terra - UST.

Oba tokeny se zhroutily poté, co UST ztratil vazbu na dolar, což byl základ kvalifikující ho jako stablecoin. Takové kryptoměny jsou vázány na stabilnější aktiva, jako je americký dolar nebo zlato. UST však byl algoritmický stablecoin, který nebyl krytý dolarovými rezervami, ale spíše sesterským aktivem Luna.

Znehodnocení UST společnosti Terra a krach společností Celsius a Three Arrow Capital způsobily investorům obrovské ztráty. Konkrétně 33 miliard USD v případě Celsius a Three Arrow.

https://www.youtube.com/watch?v=1EqOExHfUZY

Tato krize odhalila především vzájemné vazby a expozici kryptografických firem, podobně jako tomu bylo u bank během finanční krize v roce 2008. A také značná neprůhlednost a komplexnost provázání kryptospolečností. To vše vyvrcholilo v sérii krachů.

FTX

Tím nejznámějším z nich byl určitě krach FTX. Kryptoměnová burza a její sesterská společnost Alameda Research, hedgeový fond, který slouží také jako obchodní platforma, se staly společnostmi, jejichž prostřednictvím jejich zakladatel Sam Bankman-Fried využil krize důvěry v kryptografický průmysl. Konsolidoval moc a stal se novým silným hráčem kryptosvětě: Nejšílenějších 24 hodin v historii kryptoměn? Krach FTX drtí celý kryptoměnový trh

Bankman-Fried využil tyto dvě společnosti k záchraně dalších firem, které se potýkaly s problémy, ale jak se později ukázalo, některé z těchto obchodů byly pochybné. O necelé tři měsíce později Bankman-Friedovo impérium zkrachovalo.

To opět způsobilo klientům miliardové ztráty. A nyní se známý investor, podnikatel a miliardář obává, že řetězová reakce pokračuje.

Mark Cuban vidí obrovský problém

Se začátkem roku 2023 se nabízí otázka, zda i v tomto novém roce nebude kryptografický průmysl poznamenán skandály. Pro miliardáře a investora do kryptoměn Marka Cubana je otázkou kdy, nikoli zda.

Tento nový skandál se podle něj objeví v podobě imploze takzvaných wash trades na centralizovaných burzách.

"Myslím, že další možnou ránou pro krypto je odhalení a odstranění wash trades na burzách," řekl známý investor. "Údajně existují desítky milionů likvidních dolarů v tokenech, které mají velmi malé nebo žádné využití. Nechápu, jak mohou být tak likvidní."

Upozornil ale: "Nemám žádné konkrétní údaje, které bych mohl nabídnout na podporu své domněnky."

A co je vůbec ten wash trade? To je nelegální praktik - spočívá ve vytváření umělého zájmu kolem finančního produktu - v tomto případě krypto tokenu nebo mince - za účelem dosažení zisku. V podstatě klasický pump and dump.

https://www.youtube.com/watch?v=YJVtgv6Zmq4

Podvodník v podstatě nakupuje a prodává stejné tokeny, čímž vytváří umělé objemy obchodů kolem dané kryptoměny. Podporuje pozitivní komentáře o tokenu na sociálních sítích, čímž vyvolává u ostatních obchodníků dojem, že je token populární a je po něm velká poptávka. To následně vyvolává větší zájem o token a zvyšuje jeho cenu. Podvodníci pak své pozice likvidují na vrcholu poptávky. Dost možná jste to zaznamenali ve spojení s nejrůznějšími YouTubery a celebritami, které se do pump and dump schémat zapojily. Ať už vědomě, nebo ne.

Tak přesně toho se Cuban obává. A nejde podle něj jenom o pochybné tokeny a projekty.

Podle všeho totiž ani král krypta - $BTCUSD+0.3% - není proti wash tradům imunní. Vezměme si údaje různých datových firem týkající se objemů obchodování s bitcoinem. Každý údaj se totiž občas liší i o desítky miliard dolarů za posledních 24 hodin.

Tyto rozdílné údaje ukazují, že ani nejrenomovanější výzkumné firmy nedisponují stejnými údaji o bitcoinu, který je z hlediska tržní hodnoty nejvyšší kryptoměnou. To naznačuje, že klíčovým slovem je neprůhlednost, a vyvolává ještě větší otázky ohledně údajů o objemech obchodování méně populárních a méně exponovaných kryptoměn.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet