Tohle je 8 pravidel legendárního investora Petra Lynche, které musíte znát pro váš dlouhodobý úspěch

Od koho jiného se přiučit o investování, než od investičních legend, které překonávají trh s poměrně velkým náskokem. Jednou takovou legendou je Peter Lynch, investor, který po mnoho let dosahoval nadprůměrných výnosů ve výši 29.2%. Co nám tento zkušený investor radí? Jakou zastává strategii?

Peter Lynch

Kdo je Peter Lynch?

Peter Lynch je jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších investorů druhé poloviny 20. století. Fond Fidelity Magellan, který Lynch řídil od roku 1977 až do svého odchodu do důchodu v roce 1990, dramaticky překonal širší akciový trh a během Lynchova funkčního období dosáhl průměrných ročních výnosů 29,2%.

Prvně se v krátkosti podíváme na strategii a výběr akcií dle Petra Lynche 👇

Jak vybrat akcie podle Lynche

Peter Lynch měl při výběru akcií na paměti následující body:

  1. Investujete do předvídatelného odvětví, kterým náhlé trendy jen tak neotřesou.
  2. Společnost přesvědčivě roste.
  3. Společnost má něco navíc než konkurence + šťastné a spokojené zákazníky.
  4. Společnost by měla být poměrně známá, ale ne do té míry, aby o ní všichni analytici jen mluvili a všude se o ni psalo.
  5. Produkty musí být v trvalé poptávce.
  6. Společnost by měla odkupovat akcie, jelikož to ukazuje, že má silný cash flow.

Pojďme se podívat na poznatky a pravidla Petera Lynche 👇

1. Musíte vědět, co vlastníte a proč to vlastníte.

Peter Lynch:

Jsem ohromen, kolik lidí vlastní akcie a nedokážou mi říct, proč je vlastní. Jediné odůvodnění, které mi poskytnout bývá to, že akcie zaznamenává růst. Pokud ve své podstatě nedokážete vysvětlit 10letému dítěti ve 2 minutách to, čím se společnost zabývá a proč vlastníte její akcie, tak byste tuto akcii neměli vlastnit.

2. Nikdy neinvestujte do společnosti, aniž byste rozuměli jejím financím. 

Největší ztráty na akciích pocházejí od společností se špatnou rozvahou. Vždy se podívejte na rozvahu, abyste zjistili, zda je společnost solventní, než do ní vložíte své peníze.

3. Na investování nepotřebujete odborné tituly a ani všechny znalosti světa. Ve skutečnosti zde často vydělávají průměrní investoři, kteří se drží zásad, mají emoce pod kontrolou a především mají ''kachní žaludek''.

Každý má mozkovou kapacitu, aby vydělal peníze na akciích. Ne každý na to má ale žaludek. Pokud jste náchylní k prodeji všeho v panice, měli byste se vyhnout akciím a akciovým podílovým fondům úplně.

4. Vaše investorská výhoda není něco, co dostanete od odborníků z Wall Street. Je to něco, co už máte. Můžete překonat odborníky, pokud využijete svou výhodu investováním do společností nebo průmyslových odvětví, kterým již rozumíte.

Jakmile si koupíte akcie po dlouhém a promyšleném procesu, nehledejte lepší investiční příležitosti. Akciové trhy jsou velké a složité. Pokud budete stále přecházet z jedné společnosti do druhé jen proto, že druhá společnost poskytuje lepší výnosy, skončíte bez skutečných zisků.

5. Ignorujte stádo

Značně můžete ovlivnit výkonnost svého portfolia tím, že se vyhnete stádní mentalitě. Kopírováním cizích investic si častěji spíš ublížíte. V první řadě musí jít u investování o váš výběr a vaši analýzu, nikdo jiný totiž za vaše peníze nezodpovídá.

6. Často neexistuje žádná korelace mezi úspěchem operací společnosti a úspěchem jejích akcií během několika měsíců nebo dokonce let. Z dlouhodobého hlediska však existuje 100% korelace mezi úspěchem společnosti a úspěchem akcií. Jednoduše řečeno - Vyplatí se být trpělivý a vlastnit úspěšné firmy (Jak lehce to zní 😄).

7. Nesnažte se předvídat trh

Snažit se časovat trh je předem prohraná bitva. Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že nebudete investovat na dně. Kupujte akcie, protože chcete podnik vlastnit dlouhodobě, i když cena akcií po nákupu mírně klesne.

8. Krachy trhu jsou skvělé příležitosti

Znalost historie akciového trhu je nutností, pokud chcete být úspěšní.

Z historie se naučíte, že trh může jít dolů, to ale neznamená, že nemůže jít ještě níž. Za 93 let zažil trh 50 poklesů; Jednou za dva roky trh klesá o takových 10%. Z těchto 50 poklesů se 15 zhruba každých šest let snížilo o dalších 25% nebo více –medvědí trh.

"Vše, co potřebujete vědět, je, že trh někdy klesne, a je dobré, když se to stane," řekl Lynch.

Poklesy na akciovém trhu se opakují a můžete je využít, pokud víte, co vlastníte.

(9) Peter Lynch: How To Invest For Beginners | The Ultimate Guide To The Stock Market - YouTube

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Peter Lynch je legenda, je dobré ho poslouchat 🙏🏻