Pięć akcji, które będą rosły zarówno na rynkach byka, jak i niedźwiedzia

Znalezienie akcji, których ceny rosną na rynku byka nie jest niczym cudownym. Jest to jedna z prostszych dyscyplin, a może sprawić, że każdy poczuje się jak genialny inwestor. Znacznie trudniej jest wybrać akcje, które mogą wzrosnąć na rynku niedźwiedzia. Często są to firmy, które osiągają najlepsze wyniki w swojej dziedzinie i mają dominującą pozycję. Firmy te dostarczają towary i usługi, które są wszechobecnie konsumowane. Jest to recepta na silny biznes, który następnie przekłada się na silne akcje, które przetrwają wszystkie warunki rynkowe.

1. Coca-Cola $KO+0.0%

Pięciokrotna ewolucja kursu akcji Coca-Coli, źródło: Google

Kiedy myślę o akcjach Coca-Coli, od razu przychodzi mi na myśl Warren Buffett i Berkshire Hathaway. Buffett jest prawdopodobnie jej najbardziej zagorzałym i znanym zwolennikiem. Akcje koksu są czwartym co do wielkości pakietem w portfelu Berkshire Hathaway, liczącym 400 milionów akcji.

Kiedy myślisz o Coca-Coli, z pewnością przychodzi Ci na myśl jej kultowa czerwona puszka. To klasyczna marka konsumencka, która nigdy nie wyszła z mody. To król napojów, dlatego wydaje się, że wygrywa bez względu na to, jak radzi sobie rynek.

Ale kiedy Covid-19 pojawił się w połowie lutego 2020 r., akcje Coli runęły wraz z całą resztą.

Ale oto dobra wiadomość: Coca-Cola niedawno przekroczyła poziom, na którym była notowana bezpośrednio przed wybuchem pandemii. Częściowo powodem, dla którego Covid-19 uderzył w akcje KO szczególnie mocno jest to, że opiera się on w dużej mierze na sprzedaży w restauracjach. Wraz z ich zamknięciem zmniejszyły się ważne źródła dochodów.

Analitycy Guggenheim zauważają jednak, że sprzedaż w restauracjach poprawia się szybciej niż wcześniej sądzono. Jest to jeden z powodów, dla których akcje KO tak dobrze się odbijają i dlaczego analitycy uważają, że zysk na akcję (EPS) wzrośnie w tym roku o 12%.

W tym wpisie można znaleźć również inne możliwe powody, dla których warto kupić akcje Coca-Coli: Dwie akcje Warrena Buffetta, które warto trzymać przez długi czas.

2. Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM+1.4%

Pięciomiesięczny trend cen akcji Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, źródło .

TSMC dominuje w branży odlewni półprzewodników, co oznacza, że produkuje chipy dla najważniejszych marek półprzewodników na świecie. Kwestie związane z łańcuchem dostaw tylko ponownie podkreśliły znaczenie tych chipów dla gospodarki, więc widzisz, dokąd zmierzam.

Firma ma silną pozycję w tym sektorze, posiadając ponad połowę rynku odlewniczego. Innymi słowy, wygra niezależnie od tego, czy będzie to rynek niedźwiedzia, czy rynek byka.

Mówiąc ogólnie, chciałbym zwrócić uwagę na kilka ważnych statystyk dotyczących jego atrakcyjności. Szczególnie podoba mi się to zdanie z jej strony internetowej:"Od wejścia na giełdę w 1994 roku osiągnęła 17,5% wzrost przychodów i 17,1% wzrost zysków."

Co więc sprawia, że Taiwan Semiconductor Manufacturing jest w stanie utrzymać tak dominującą pozycję w tej ważnej branży? To jest przywództwo technologiczne. TSMC jest pionierem i liderem w produkcji półprzewodników w technologii siedmiu nanometrów. Ma to kluczowe znaczenie dla nowych dziedzin, takich jak sztuczna inteligencja (AI), 5G i wiele innych. Dzięki temu znajdują się w czołówce innowacji.

3. Visa $V+0.9%

Pięcioletni trend cen akcji Visa, źródło .

Przyjrzyj się zmianom ceny akcji Visa. Coś w tym jest dość oczywistego. Po prostu z czasem maszeruje w górę. W momencie pisania tego tekstu, jego historyczny wynik wynosił około 1,322%.

I nadal się rozwija. Po pierwsze, w pierwszym kwartale 2022 r. zanotowała wysokie zyski. Skorygowany zysk na akcję wyniósł w tym kwartale 1,81 USD, o 11 centów lepiej od prognoz. Przychody wzrosły o 24% do 7,1 mld USD. Oczekuje się, że i tak już silny biznes Visy jeszcze bardziej przyspieszy.

Liczba płatności cyfrowych rośnie wraz ze wzrostem liczby podróży międzynarodowych. To oczywiście oznacza wzrost wykorzystania kart. Ponadto Visa ponownie poinformowała, że spodziewa się wzrostu sprzedaży w dziesiątkach procent w pozostałej części roku fiskalnego.

Visa ma dominującą pozycję mierzoną liczbą transakcji dokonywanych przy użyciu kart kredytowych oraz liczbą kart w obiegu. Według Wall Street, Visa pozostaje"kupuj".

Potencjalni inwestorzy mogą się obawiać, że Visa jest zbyt wysoko wyceniana. Jego wskaźnik ceny do zysków(P/E) wynosi 32. Brakuje mu jednak ryzyka kredytowego, które występuje w przypadku akcji finansowych takich jak banki. Ponadto, ma ogromną szansę w związku z rosnącą akceptacją płatności cyfrowych.

4)The Walt Disney Company $DIS+0.0%

Pięcioletni trend cen akcji TheWalt Disney Company, źródło .

Status Coca-Coli jako ikony amerykańskiej marki wywołuje pewne obrazy i uczucia. Jeśli to jest część jego powabu inwestycyjnego, to tak samo jest z Disneyem. To legendarna marka rozrywkowa, która poruszyła nas wszystkich.

Ale wracając do bardziej pilnych spraw. Akcje Disneya tymczasowo spadły na wieść o tym, że Netflix $NFLX+1.5% ma słabe prognozy dotyczące liczby abonentów w pierwszym kwartale. W dłuższej perspektywie czasowej nie ma to prawdopodobnie większego znaczenia.

To samo jest prawdopodobnie prawdą o ciągłym spadku akcji Disneya od marca 2021 r. W rzeczywistości uważam, że jest to klasyczna okazja do kupna z dyskontem.

Akcje Disneya gwałtownie wzrosły w głębi pandemii. Usługa streamingowa Disney Plus firmy wystartowała w wielkim stylu po uruchomieniu w 2019 roku. Potem pojawiły się oznaki spowolnienia, a akcje Disneya oddały znaczną część wcześniejszych zysków.

Nie pomogły też słabsze wyniki listopada. Moja myśl jest następująca: W wynikach Disneya z 9 lutego inwestorzy znajdą pozytywy i szala przechyli się na korzyść spółki.

5. Procter & Gamble $PG+0.6%

Pięcioletni trend cen akcji Procter & Gamble, źródło: Google

Procter & Gamble stara się pokazać inwestorom, że wygrywa na każdym rynku. Firma posiada kilka wszechobecnych marek skupiających się na różnych potrzebach, od pielęgnacji włosów i skóry po środki czyszczące i piorące.

Ogólnie rzecz biorąc, firmy produkujące podstawowe dobra konsumpcyjne dobrze sobie radzą w trudnych ekonomicznie czasach. Dotyczy to również firmy Procter & Gamble, która wytwarza takie produkty jak proszek do prania Tide i pieluchy Pampers.

Przy inflacji na historycznie wysokim poziomie, analitycy już spodziewali się dobrych wyników Procter & Gamble. Na szczęście dla firmy,przekroczyła ona te oczekiwania, notując sprzedaż na poziomie 21 mld USD i zysk na akcję w wysokości 1,66 USD. Oczekuje się, że organiczny rozwój kultowych marek będzie kontynuowany nawet w miarę wzrostu cen.

Procter & Gamble jest również arystokratą dywidendowym. Spółka może pochwalić się 65 latami wzrostu dywidendy z rzędu.

Disclaimer: Zainspirowany tekstem Alexa Siroisa, nie jestem profesjonalnym inwestorem. To nie jest rekomendacja inwestycyjna.


No comments yet
Timeline Tracker Overview