Czy wiesz, które aktywa uchronią Cię przed inflacją? Dane te dają jasną odpowiedź

Martwisz się o inflację? Powinieneś - zwłaszcza jeśli posiadasz zły majątek. Bo niektórzy z nich będą mieli w takiej sytuacji bardzo ciężko. Z drugiej strony, inne są zaskakująco różowe. Jakie są właściwe i niewłaściwe aktywa do posiadania w czasach inflacji? To znaczy, dokładnie taką sytuację, jaką obserwujemy obecnie? Przyjrzyjmy się 15 klasom aktywów w oparciu o historyczne wyniki w okresach inflacji.

Wells Fargo sporządził listę 15 głównych klas aktywów i obliczył, które z nich osiągały najlepsze i najgorsze wyniki podczas okresów inflacji od 2000 roku.

Wyniki są pouczające.

Mówiąc wprost: inflacja jest korzystna dla ropy naftowej i akcji rynków wschodzących. A akcje w ogóle dobrze sobie radziły w okresach rosnącej inflacji. W przypadku większości rodzajów obligacji należy jednak być przygotowanym na straty w przypadku wzrostu inflacji. Jest to dobre przypomnienie, aby nie naciskać automatycznie przycisku sprzedaży na akcje w S&P 500, gdy tylko pojawi się choćby cień inflacji.

Akcje jako grupa przyniosły imponujące zyski w okresach rosnącej inflacji, przy czym poziom zysków znacznie przewyższył wpływ inflacji. Stwierdził to w ubiegłym roku w raporcie Chao Ma z grupy Global Portfolio and Investment Strategies Wells Fargo.

Jeśli chcesz wiedzieć, co warto posiadać w czasie inflacji, musisz znać jedno słowo: ropa naftowa.

To nie jest AMC Entertainment $AMC-4.0% lub GameStop $GME-1.4% akcji!!! Wells Fargo odkrył, że cena ropy naftowej skoczyła o ponad 40% w okresach inflacji od 2000 roku. To z pewnością bije na głowę 10% zysk głównych amerykańskich akcji w okresach inflacji, takich jak S&P 500.

Wzrost cen ropy naftowej w okresach inflacji jest również większy niż w przypadku jakiejkolwiek innej dużej klasy aktywów, którą bank zbadał. Jego zysk w okresie inflacji jest również około trzykrotnie wyższy niż średni 12% zysk ze wszystkich 15 aktywów, które zbadało Wells Fargo.

Klasy aktywów badane przez Wells Fargo. Źródło

Co znamienne, inwestorzy już to wyczuli. United States Oil Fund $USO+0.4%, główny ETF, który śledzi ceny ropy, wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 65%. To także większy skok niż w przypadku wszystkich innych ETF-ów śledzących te klasy aktywów, które przeanalizował Wells Fargo.

Jaka jest więc druga najlepsza klasa aktywów w czasach inflacji? To nie jest złoto - to dopiero trzecia (z 16% wzrostem w czasie inflacji). Według Wells Fargo, akcje rynków wschodzących zyskały 18% w okresie inflacji po 2000 roku. A jeśli tak jest teraz, to może być jeszcze trochę wzrostu. Vanguard FTSE Emerging Markets $VWO+0.3% ETF wzrósł w ciągu ostatniego roku o 8,2%.

Co robi inflacja z akcjami z indeksu S&P 500 i innych? Małe akcje osiągają lepsze wyniki niż duże. A akcje wzrostowe w indeksie S&P 500 przewyższają akcje wartościowe.

Jest to nieco sprzeczne z intuicją, ponieważ akcje sektora energetycznego są zazwyczaj uwzględniane w indeksach wartości i funduszach ETF. A jednak wartość akcji w indeksie S&P 500 wzrosła tylko o 8% w okresie inflacji. Jest to dość słaby wynik w porównaniu do 12% wzrostu akcji wzrostowych.

A kiedy wzrost jest dobry, małe akcje są jeszcze lepsze. Od 2000 r. akcje amerykańskich spółek o małej kapitalizacji wzrosły o 15% w wyniku inflacji.

Wniosek: bądź mądry

Nie pozwól, aby ryzyko inflacji wypchnęło Cię z akcji z indeksu S&P 500. Albo akcje w ogóle. Nagłówki są przerażające, ale dane od 2000 r. pokazują, że akcje mogą osiągać imponujące zyski nawet przy inflacji.

Jakie jest zdanie Warrena Buffetta na temat inwestowania w inflację?

https://www.youtube.com/watch?v=2NdCZKcU-68

To nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moja opinia oparta na danych Wells Fargo i analizie Matta Krantza.


No comments yet
Timeline Tracker Overview