Bitcoin w 2022 roku: Czy w tym roku zobaczymy $10,000, $50,000 czy $150,000?

Inwestorzy w bitcoina mogą teraz odetchnąć z ulgą, ponieważ ceny, które spadły do najniższego poziomu od miesięcy, odbiły się od dna. Co więcej, większość inwestorów ufa bitcoinowi na dłuższą metę. To ma sens - stresowanie się takimi wahaniami cen jest naprawdę niepotrzebne. Są jednak jeszcze ludzie w drugim obozie. Niedźwiedzio nastawieni inwestorzy, którzy nie życzą sobie niczego innego niż krachu kryptowaluty. I mają na to bardzo ważne argumenty.

Bitcoin jest zdecydowanym królem kryptowalut

Rynki kryptowalut stały się bardziej zmienne i ściślej skorelowane z akcjami, ponieważ inwestorzy starają się ocenić wpływ rosnących stóp procentowych i zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną. Analiza techniczna okazała się w dużej mierze daremna - ceny bitcoina przebiły się przez wsparcia i opory w ciągu ostatnich kilku tygodni, przecząc założeniom, które próbowały przewidzieć jego następny ruch.

Nawet Wall Street nie może się zgodzić co do tego, gdzie zmierza największa kryptowaluta. Strategowie Stifel i J.P. Morgan $JPM+0.7% przedstawili w tym tygodniu bardzo rozbieżne opinie, podkreślając wyzwania związane z próbą modelowania cen dla tak dzikiego aktywa.

Z jednej strony mamy obóz niedźwiedzi. Szef Stifel Barry Bannister widzi krach w 2023 roku, kiedy to ceny spadną do 10 tys. dolarów. Przewiduje on, że bitcoin ulegnie krachowi z powodu wysiłków Fedu mających na celu okiełznanie inflacji, co spowoduje wzrost rentowności obligacji i znacznie mniej kapitału do zainwestowania w aktywa wysokiego ryzyka. Kryptowaluty historycznie reagowały na zmiany w polityce Fed, powiedział, sugerując, że dno może być znacznie głębsze niż ostatnie ceny.

"Fed mówi: Nie będziemy dawać wam darmowych pieniędzy na zawsze" - mówi Bannister. "To może mieć tylko marginalne konsekwencje w tym roku, ale w 2023 roku Fed prawdopodobnie pójdzie za daleko i Bitcoin $BTCUSD+4.5% zostanie zmiażdżony".

J.P. Morgan ma bardziej mieszane poglądy. Według stratega rynków globalnych Nikolaosa Panigirtzoglou, wartość godziwa Bitcoina wynosi obecnie 38 000 USD. Osiąga on ten cel w oparciu o oczekiwanie, że kryptowaluta stanie się cztery razy bardziej zmienna niż złoto, z obecnych pięciu razy. Zmienność Bitcoina jest jego największym atutem, dzięki któremu może on trafić do portfeli instytucjonalnych jako alternatywa lub uzupełnienie złota - zauważa. Przy mniejszej zmienności, popyt i ceny wzrosłyby.

Przy trzykrotnej zmienności złota, jeden z byczych scenariuszy Panigirtzoglou, bitcoin byłby wart 50 000 dolarów. To znacznie poniżej jej górnej "teoretycznej" ceny docelowej 150 000 USD, która zakłada, że zmienność Bitcoina dorównuje złotu i przewyższa metal szlachetny jako aktywo inwestycyjne. "Nie trzeba dodawać, że taka konwergencja ... jest mało prawdopodobna w przewidywalnej przyszłości" - mówi.

Ile więc będzie wart bitcoin za rok? "To ostatnie pytanie, na które próbowałbym odpowiedzieć" - mówi Michael Cembalest, prezes ds. rynków i strategii inwestycyjnych w J.P. Morgan.

Jednak argumenty przemawiające za bitcoinem jako walutą transakcyjną zgrzytają, głównie dlatego, że jest on zbyt zmienny, mało popularny, a jego ceną łatwo manipulować. "Wierzę w argument zachowania wartości", mówi, "ale nie mam narzędzia do wyceny, a zmienność jest wciąż zbyt wysoka". Zauważa on, że nieruchomości i akcje mogą być mierzone przez oczekiwane przepływy pieniężne, podczas gdy rentowność obligacji opiera się na inflacji, a towary na krzywych podaży i popytu.

https://www.youtube.com/watch?v=qIJ788gJdNo

Wszystko to oznacza, że Bitcoin może w coraz większym stopniu konkurować ze złotem i innymi bezpiecznymi aktywami. Niezmienny kod oprogramowania Bitcoina zwiększa podaż tokenów w podobnym tempie jak wzrost podaży złota, przy czym obie wartości rosną o 0,5% do 1% rocznie. Ta rzadkość pomaga złotu utrzymać się w czasach stresu gospodarczego i wysokiej inflacji, i nie jest nierozsądne myślenie, że Bitcoin może pełnić tę samą funkcję w erze cyfrowej. Cembalest zauważa, że Bitcoin mógłby również stać się magazynem wartości w krajach, w których istnieją kontrole wymiany walut, systemy podwójnej waluty, problemy z zarządzaniem i korupcja.

Kluczowe znaczenie będzie miała zmienność - im wyższa, tym mniejszy popyt ze strony długoterminowych funduszy instytucjonalnych. Z drugiej strony, spadająca zmienność mogłaby zwiększyć popyt i ostatecznie wesprzeć wyższe ceny bitcoina jako alternatywy dla złota.

Analitycy odbijają się echem w działaniach górników kryptowalut. Czy Ty też popłyniesz na tej fali?

To nie jest rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie mój amatorski pogląd oparty na analizie Daren Funds.

Které hodnotě se letos bitcoin nejvíc přiblíží?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet