2 akcje Warrena Buffetta do kupienia i trzymania w 2022 roku

Warren Buffett jest bez wątpienia jednym z największych ekspertów giełdowych i przedsiębiorców naszych czasów. A dziś przyjrzymy się dwóm akcjom w jego portfelu, które stanowią jego znaczną część.

Portfel Buffetta

Podczas swojej kadencji jako prezes Berkshire Hathaway, Buffett wykorzystał holding do sfinansowania wielu przejęć i inwestycji, budując imperium, które przyniosło ogromne bogactwo akcjonariuszom. Od 1965 r. akcje Berkshire zwracały około 20% rocznie, przewyższając indeks S&P 500.

Tajemnicy sukcesu Buffetta nie da się streścić w jednym zdaniu, ale kiedyś wyjaśnił on swoją filozofię inwestycyjną w następujący sposób:

"W biznesie szukam ekonomicznych zamków chronionych nieprzeniknionymi fosami".

Innymi słowy, lubi inwestować w firmy, które mają trwałą przewagę konkurencyjną. Apple i Visa są tego doskonałym przykładem. I choć obie firmy osiągnęły już ogromny sukces, ich akcje wciąż warto dziś kupować.

1. Apple (AAPL)

  • Stanowi 42,78% portfela Berkshire Hathaway.
  • Posiada łącznie 887,14 mln akcji
  • Cena tych akcji wynosi 125,53 mld dolarów.
Siedziba główna Apple

Apple stworzyło niesamowity wizerunek marki. Zdolność firmy do wprowadzania innowacji i gama modnych urządzeń - od iPhone'ów i słuchawek AirPods po MacBooki i iPady - stale zwiększają popyt wśród konsumentów. W ostatnim kwartale firma Apple osiągnęła rekordowy wynik 1,8 miliarda aktywnych urządzeń, a każdy z jej głównych produktów znalazł się na szczycie rankingów satysfakcji klientów.

Na szczególną uwagę zasługuje zadowolenie z iPhone'ów, które w najnowszym badaniu 451 Research osiągnęło poziom 98%, dzięki niezwykle popularnemu modelowi iPhone 13. W ostatnim kwartale Apple zdobyło 22% udziału w rynku sprzedaży smartfonów, wyprzedzając o cztery punkty procentowe zajmującego drugie miejsce Samsunga.

Nic dziwnego, że popularność Apple wśród konsumentów przełożyła się na dobre wyniki finansowe. Pomimo swoich ogromnych rozmiarów, firma w ciągu ostatnich czterechlat szybko zwiększała swoje zyski

Działalność usługowa Apple. Segment, który obejmuje Apple Pay, App Store i produkty subskrypcyjne, takie jak Apple TV+ i Apple Music, stał się ważną częścią strategii rozwoju firmy, ponieważ pozwala firmie lepiej zarabiać na swojej ogromnej bazie użytkowników. Najnowszą innowacją Apple w tej dziedzinie jest Tap to Pay na iPhonie - platforma, która umożliwia sprzedawcom przyjmowanie płatności z kart zbliżeniowych i portfeli cyfrowych bez dodatkowego sprzętu. Programiści mogą zintegrować ten produkt z innymi platformami płatniczymi i aplikacjami mobilnymi. Procesor płatności Stripe będzie oferował Tap to Pay na iPhone'a swoim klientom (wśród których jest Shopify) od wiosny tego roku.

Co ważniejsze, segment usług Apple osiągnął w pierwszym kwartale rekordowe przychody w wysokości 19,5 miliarda dolarów i marżę brutto na poziomie 72%. To znacznie więcej niż 38% marży brutto w działalności produktowej. W przyszłości Apple powinien być coraz bardziej rentowny, ponieważ jego działalność usługowa rozwija się.

2. Visa (V)

  • Stanowi on 0,73% portfela Berkshire Hathaway.
  • Posiada łącznie 9,56 mln akcji
  • Cena tych akcji wynosi 2,13 mld dolarów.
Visa

Rozpoznawalność marki i zaufanie są kluczowe w branży finansowej. Kiedy konsument używa karty kredytowej przy kasie, sprzedawca musi ufać, że jego pieniądze zostaną przelane na konto. A Visa zdobyła zaufanie akceptantów na całym świecie. Karty tej firmy są akceptowane w 80 milionach punktów handlowych, a jej technologia obsługuje około 40% wszystkich transakcji zakupu. Visa jest największą siecią płatniczą na świecie i ta skala daje jej znaczącą przewagę.

Handlowcy są zasadniczo zobowiązani do akceptowania Visy, a zdetronizowanie jej przez mniejszego konkurenta byłoby praktycznie niemożliwe -jej sieć płatnicza jest już połączona z tysiącami instytucji finansowych, milionami handlowców i 99% kont bankowych w 88 krajach. Konkurent musiałby wydać miliardy na budowę podobnej sieci, a w tym czasie Visa mogłaby dostosowywać swoje ceny, aby wywierać presję na konkurencję. Nawet firmy z branży fintech, takie jak PayPal i Block, w pewnym stopniu polegają na infrastrukturze płatniczej Visy. Ta niezachwiana pozycja konkurencyjna przekłada się na dobre wyniki finansowe w długim okresie.

Patrząc w przyszłość, zarząd widzi wiele miejsca na rozwój. Na przykład, gotówka i czeki nadal stanowią 18 bilionów dolarów płatności konsumenckich rocznie, dlatego firma pracuje nad rozszerzeniem dostępu do danych uwierzytelniających płatności Visa. Należy dodać, że Visa ułatwia również inne rodzaje transakcji, takie jak płatności między przedsiębiorstwami a konsumentami oraz między przedsiębiorstwami (B2B). Razem stanowią one jeszcze większy rynek, wart 185 bilionów dolarów. Produkty stworzone z myślą o wykorzystaniu tej możliwości - Visa Direct i Visa B2B Connect - cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorstw. W ostatnim kwartale wolumen transakcji Visa Direct wzrósł o 35%, a wolumen płatności B2B o 28%.

Krótko mówiąc, rynek, do którego adresowana jest Visa, przekracza 200 bilionów dolarów - to 18 razy więcej niż 10,9 biliona dolarów w wolumenie płatności przetworzonych przez Visę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dlatego też akcje te wydają się być dobrą inwestycją długoterminową. A ponieważ podróże wracają do normy i rośnie wolumen płatności transgranicznych, wydaje się, że jest to dobry moment na zakup.

Obie firmy są liderami w swojej dziedzinie. Jednocześnie są to giganci, którzy są na rynku od jakiegoś czasu i mają bardzo przyzwoite osiągnięcia. Można również oczekiwać ich przyszłego wzrostu i stabilności.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet