@dezerth

Evropa usiluje o elektrifikaci, která by mohla do dvou desetiletí vést k zákazu prodeje automobilů na benzin a naftu. Zákonodárci v Evropské unii (EU) podle agentury Reuters navrhli nová opatření, která urychlí zákaz spalovacích motorů.

 

Velký reset dopravy, či spíše čistá obměna vozidel, je součástí nových opatření, která mají do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 55 % oproti úrovni z 90. let. Evropa se chce do roku 2050 stát prvním kontinentem na světě s nulovými emisemi. 

 

 

Hodně štěstí při plnění těchto cílů - zákonodárci obvykle slibují příliš mnoho a neplní tolik, kolik by měli. Obecně se ví, že cíle zelené energetické politiky EU jsou nesmyslné a pravděpodobně nebudou splněny. 

 

Evropská komise (EK), výkonná složka Evropské unie odpovědná za navrhování právních předpisů, představila závazné emisní cíle, které by mohly do roku 2035 nebo 2040 znemožnit prodej spalovacích motorů v celém bloku 27 zemí.

 

Nick Parker, výkonný ředitel poradenské společnosti AlixPartners, uvedl, že většina modelů automobilových výrobců bude za dvacet let "elektrifikovaná". Řekl, že "je otázkou, zda se (EU) pokusí tuto cestu vynutit, nebo zda to ponechá na jednotlivých automobilkách, aby se pro tuto cestu rozhodly samy".

 

Agentura Bloomberg uvedla, že "nové emisní cíle pro automobily by znamenaly výrazné zpřísnění ve srovnání se stávajícími cíli pro celý vozový park, které vyžadují snížení emisí o 37,5 % od roku 2030 pro automobily. Osobní automobily se na celkových emisích CO2 v EU podílejí přibližně 12 %."

 

Společnost Barclays Plc má o navrhovaném cíli snížení emisí do roku 2030 pochybnosti. Banka považuje za náročné, aby výrobci automobilů dosáhli 55% snížení emisí uhlíku do roku 2030, a to i v případě hybridů, a dodává, že budoucí vládní politika by mohla podpořit další zavádění bateriových elektrických vozidel.

 

"Tyto cíle by neměly být překvapením, ačkoli zjevně vyžadují urychlený vývoj," napsal minulý týden Kai Alexander Mueller, analytik automobilového průmyslu Barclays.

 

Jeden z nejvýznamnějších výrobců v EU, Volkswagen, plánuje do roku 2030 snížit prodej vozidel se spalovacími motory nejméně o 70 %. Také Renault a Ford mají snahu o to, aby do konce desetiletí tvořily většinu prodejů elektrifikované vozy. Očekává se, že další automobilky budou následovat jejich rozhodnutí, jakmile budou nová opatření odhalena.

 

Navrhovaná nová opatření zpřísnění cílů v oblasti emisí uhlíku by mohla být pro trh s elektromobily v EU obrovskou vzpruhou. Postupné vyřazování spalovacích motorů je součástí velkého resetu, který je v plném proudu.

 

BBC přiblížila tucet návrhů, které zahrnují zákaz spalovacích motorů v automobilech, daně z leteckého paliva i emise na lodích.

 

O návrzích se bude v nadcházejících měsících pravděpodobně hodně diskutovat.

 

"Budeme od našich občanů požadovat hodně," řekl šéf klimatické politiky EU Frans Timmermans.

 

"Budeme také chtít hodně po našem průmyslu, ale děláme to pro dobrou věc. Děláme to proto, abychom dali lidstvu šanci bojovat s emisemi"

 

Opozice bude pravděpodobně v plném proudu, protože vedoucí představitelé průmyslu, jako jsou letecké společnosti a výrobci vozidel a země z východního regionu EU, které jsou silně závislé na fosilních palivech, budou proti takovým návrhům.

 

Francie se již nyní staví proti zákazu spalovacích motorů v automobilech v roce 2035 nebo 2040.

 

Bývalý prezident Trump byl alespoň upřímný, pokud jde o jeho podporu ropného a plynárenského průmyslu, protože prostě není možné, aby zelené energetické projekty měly dostatečnou energetickou kapacitu pro pohon ekonomiky zítřka, když se odhaduje, že do roku 2050 se počet obyvatel Země zvýší nejméně o 1,9 miliardy lidí.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Discussion
@thefinsider 10M

Jsem pro, to by ale musel přijít nějaký sakra velký technologický průlom, abych na jedno nabití baterie v autě nebo skútru najel to samý co nyní s plnou nádrží a abych takto výkonnou baterii netáhl na přívěsným vozíku za sebou. Nakonec to skončí jako ve Francii v roce 2018. Tehdy si prezident Emmanuel Macron naivně myslel, že získá srdce Francouzů zelenou reformou. Místo toho se ale proti zdražování nafty a dalším opatřením vzepjalo hnutí Žlutých vest, nejnásilnější protest od roku 1968, z něhož se Macron dosud nevzpamatoval. A mimochodem, Francie a Německo jsou největšími výrobci aut na světě.

@dezerth 10M

Je to tak jak říkáte. Průlom přijde, až tak někdy za 15 let :) Hlavně nebude elektřina, takže ty auta budou na okrasu :D Stačí si udělat výpočet, kdyby celá Praha nabíjela EV. A elektrárny se staví mnoho let.

@biglebowski 10M

Jak se to říká? Fuck them! 😉

@dezerth 10M

Přesně, jen politická masáž.

@marco 10M

Co se týče CO2, tak stačí nasadit stromy tam, kde jsou vykácené plochy, které vypadají jako po výbuchu. Zajímavé, že EU trápí jen CO2 ale taková kontaminace vody a půdy nikoho nezajímá. Přitom CO2 je přirozené, těžké kovy ve vodě už moc ne a pokud si otrávíme vodu, tak může být všem u prdele, nějaké snižování emisí...

@petrkomarek 10M

Nejlepsi by bylo, kdyby EU prestala kecat automobilkam do vyvoje. Elektrifikace z dlouhodobeho hlediska smysl dava, kvuli tem emisim, ale pokud maji auta jako $TSLA vyssi emise v celem ziv. cyklu, jak rika @Stark tak je zhovadilost hazet klacky pod nohy spalovakum. Navic se ted pracuje s bioDieselem a vyssi efektivitou spalovani, coz muze emise jeste snizit...

@stark 10M

Elektrické vozidla jsou tak emisně nízké, že EV musí najezdit přes 100 000 km, aby se vyrovnaly emisím dieselových aut. (beru emise od výroby do konce životnosti auta).. Toto je elektro buzerace.

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇