Dywersyfikacja portfela poprzez keynotes lub nieruchomości?

Często mówi się, że bardzo ważne jest posiadanie zdywersyfikowanego portfela i że im bardziej zróżnicowane są udziały, tym większą ochronę uzyskamy w okresach zawirowań na rynku. Gdzie więc dywersyfikować poza akcjami i dlaczego?

Kryptowaluty vs Nieruchomości

Z pewnością nie jest złym pomysłem budowanie swojej strategii inwestycyjnej wokół akcji. Nie tylko szeroki rynek radził sobie dobrze przez dziesięciolecia. Każdy, kto posiadał akcje przez wiele lat, wie, że rynek wzrastał i spadał przez lata, ale w końcu udało mu się wyjść z załamań w przeszłości i nagrodzić inwestorów, którzy trzymają się go.

Akcje mogą jednak nie być jedynym aktywem w portfelu. Kryptowaluty stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach i wielu inwestorów odniosło dzięki nim sukces. Podobnie, zawsze istnieje możliwość zdywersyfikowania swojego portfela poprzez inwestowanie w nieruchomości.

Dwie bardzo różne bestie

Zadaj sobie pytanie, czy powinieneś dywersyfikować za pomocą nieruchomości, czy za pomocą kryptowalut. Są to dwie zupełnie różne drogi inwestycyjne i byłoby niesprawiedliwe twierdzić, że jedna z nich jest lepszym wyborem niż druga.

Należy jednak wiedzieć, że każda opcja niesie za sobą ryzyko. Trzeba będzie ocenić to ryzyko, aby określić, jaką ścieżkę wybrać w swoim portfelu.

1. kryptowaluty

Kryptowaluty mają tę zaletę, że można na nich zarobić dużo pieniędzy, jeśli wartość waluty cyfrowej gwałtownie wzrośnie. Minusem jest podjęcie ryzyka dużej zmienności i inwestycji, która pewnego dnia może okazać się bezwartościowa.

Jeśli kryptowaluty nie staną się szerzej akceptowaną formą waluty, ich wartość może spaść. Podobnie, jeśli jest on zbyt mocno regulowany lub ograniczony, popyt na niego może się zmniejszyć, pozostawiając duże straty w portfelu.

Oczywiście, można argumentować, że można kupić akcje, które pewnego dnia nie będą miały żadnej wartości. Ale jeśli tak by się stało, to najprawdopodobniej z powodu tej konkretnej firmy, a nie dlatego, że cały rynek skurczy się w zapomnienie. A ponieważ kryptowaluty istnieją dopiero od nieco ponad dekady, a ich przyszłość jest tak spekulacyjna, istnieje szansa, że w pewnym momencie waluty cyfrowe staną się bezwartościowe lub wręcz przeciwnie.

2. Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości ma również swoje ryzyko, ale można je złagodzić w zależności od podejścia, które podejmiesz. Jeśli kupujesz nieruchomość dla pasywnego dochodu, narażasz się na szereg ryzyk - takich jak szkody wyrządzone przez lokatorów, pustostany, rosnące podatki od nieruchomości i bieżące koszty napraw. Ale czy podejmiesz ryzyko, że pewnego dnia Twoja nieruchomość nie będzie miała żadnej wartości? Prawdopodobnie nie.

Nieruchomości, podobnie jak akcje, mają długą historię wzrostu wartości w czasie, więc jeśli kupisz nieruchomość z dochodu i trzymać go przez wiele lat, może skończyć się trzymając całkiem ładny zysk.

Ale piękno dostać się do nieruchomości jest to, że nie trzeba nawet kupić nieruchomość i podjąć ryzyko posiadania go do oddziału w tej dziedzinie. Zamiast tego możesz dodać do swojego portfela REIT-y, czyli fundusze powiernicze inwestujące w nieruchomości.

REITs to spółki, które osiągają dochody z nieruchomości. Są one podobne do akcji, ponieważ wiele z nich znajduje się w obrocie publicznym, wypłaca dywidendy i może potencjalnie zyskać na wartości w czasie. Ponieważ jednak wartość REIT-ów nie zawsze rośnie i spada wraz z rynkiem akcji, są one dobrym sposobem na dywersyfikację.

Podobnie jak akcje, REIT-y mogą tracić na wartości. Można jednak również monitorować wyniki finansowe REIT-ów i szukać sygnałów ostrzegawczych świadczących o tym, że REIT spada. Z kryptowalutami jest trudniej.

Jaki jest właściwy wybór?

Zdywersyfikowany portfel inwestycyjny może być przepustką do bezpieczeństwa finansowego i długoterminowego bogactwa. Ale to, czy zajmiesz się nieruchomościami, kryptowalutami czy kombinacją obu, zależy ostatecznie od Ciebie.

Zawsze ważne jest, aby przeprowadzić badania przed poszerzaniem horyzontów. Istnieją tysiące walut cyfrowych, więc jeśli zamierzasz pójść drogą kryptowalut, dowiedz się, która z nich ma sens dla Twojego portfela. A w nieruchomościach, zdecyduj czy masz apetyt na fizyczne nieruchomości - jeśli nie, spójrz na różne sektory REIT, aby zawęzić swój wybór.

Kupując kryptowaluty i nieruchomości, możesz wiele zyskać, ale też wiele stracić. Jednak im lepiej przemyślisz swoją decyzję, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu będziesz z niej zadowolony.

Osobiście wolę nieruchomości, ale jeśli chcesz mieć fizyczną nieruchomość, musisz mieć większą ilość dostępnych pieniędzy niż w przypadku inwestowania w kryptowaluty. Kryptowaluty jednak, w przeciwieństwie do nieruchomości, mogą przynieść większe zyski, co jest po części powodem, dla którego również mam je w swoim portfelu. Ale ja osobiście chcę skupić się bardziej na nieruchomościach ze względu na pasywny dochód i wartość, jaką może mi przynieść.


No comments yet
Timeline Tracker Overview