Společnost PepsiCo hlásí uspokojivé výsledky

Společnost PepsiCo (NASDAQ:PEP ) oznámila ve čtvrtek 10. února výsledky za čtvrté čtvrtletí a fiskální rok. Celosvětová společnost vyrábějící nápoje a občerstvení dosáhla silného růstu tržeb, ale zisky ovlivnila rozsáhlá inflace.

Pandemie koronaviru ztěžuje fungování společností, jako je PepsiCo. Infekce v jednom z jejích závodů by mohla snížit výrobu, což by snížilo tržby a zisky. Totéž mezitím platí pro dodavatele společnosti PepsiCo, což zvyšuje náklady na zajištění potřebných materiálů. Podívejme se blíže na výsledky společnosti PepsiCo za 4. čtvrtletí.

                                                            Zdroj: Canvo

Spotřebitelská poptávka po výrobcích společnosti PepsiCo je silná

Celkově společnost PepsiCo vykázala ve čtvrtém čtvrtletí končícím 25. prosince růst tržeb o 12,4 %. To je pozoruhodné tempo růstu pro společnost, která v posledních deseti letech zvyšovala tržby složeným ročním tempem pouhých 2 %. Navzdory obnovení ekonomik lidé stále tráví více času doma než před vypuknutím epidemie, což společnost PepsiCo dobře ví a náležitě z toho těží. Společnosti , jenž se zabývají řetězcem potravin a nápojů se právě díky tomuto trendu daří i přes nepříznivé podmínky.

Vedení společnosti očekává, že v roce 2022 se tato dynamika částečně zpomalí, a předpokládá růst tržeb o 6 %. Přesto je toto tempo růstu trojnásobkem typického tempa z předchozího desetiletí. Zde je to, co k tomu řekla v připravených poznámkách, které přišly se zveřejněním výsledků: "Pokračovali jsme ve vítězství na trhu, když jsme si udrželi nebo získali podíl na mnoha našich klíčových trzích, včetně USA, Mexika, Brazílie, Číny, Saúdské Arábie a Polska."

Z 12% růstu tržeb společnosti PepsiCo ve 4. čtvrtletí bylo 5 % skutečně způsobeno zvýšenou spotřebou - jinými slovy, lidé jedli a pili více jejích výrobků. Dalších 7 % připadá na vyšší ceny. PepsiCo, stejně jako mnoho dalších podniků, je zasažena vyššími náklady. Její strategií, jak tyto náklady zmírnit, je přenést je na spotřebitele. Ve 4. čtvrtletí lidé zaplatili za občerstvení a nápoje PepsiCo v průměru o 7 % více a podle finančního ředitele Hugha Johnstona to vypadá, že v roce 2022 se chystá další zvýšení cen. 

Inflace ukusuje ze zisků společnosti PepsiCo

PepsiCo by se zvýšení cen hodilo. Přestože tržby ve 4. čtvrtletí vzrostly o 12,4 %, provozní zisk se snížil o 9,3 %. Nejvýznamnější příčinou poklesu marže provozního zisku byly rostoucí náklady na komodity. Společnost PepsiCo však zaznamenala významné zvýšení nákladů na dopravu a pracovní sílu. Vedení společnosti očekává, že tyto trendy budou přetrvávat i v roce 2022. Dobrou zprávou pro akcionáře je, že společnost PepsiCo se domnívá, že bez ohledu na rostoucí náklady může zvýšit zisk na akcii o 8 %. Tato sebedůvěra je nepochybně výsledkem silné poptávky spotřebitelů a jejich ochoty platit za výrobky PepsiCo vyšší ceny.

 

Můj pohled a zhodnocení společnosti PepsiCo

I přes koronavirovou krizi si společnost Pepsi nevede vůbec špatně. Už jen to , že společnost zvýšila své náklady ( dodavatelské řetězce, potíže skrze virus , nedostatek zaměstnanců) a přesto dokázala předčit své takřka pravidelné tempo růstu 2% ročně a to až na hodnotu 12,4% poukazuje , jak je tato korporace silná a ikdyž porostou ceny jejich produktů , zvládne si s chladnou hlavou udržet svou klientelu a s tím spojené i zvýšené zisky. Dále vidím potenciál v Pepsi i přes pravidelné zvyšování cen produktů , které má pokračovat v následujícím roce v tom , že "rozhodila" sítě do nových zemí a vytváří si tak další klientelu , což společnosti pomůže bojovat s nepříznivými podmínky koronavirové pandemie

Vlastnit nebo nevlastnit tuto akcii?

Z mého pohledu je predikce stabilního růstu tržeb v hodnotě 6-8% reálná a je v ní zohledněn problém s dodavatelskými řetězci a celkovým zdražováním. Držením této akcie rozhodně nic neztratíte pakliže ji máte dobře zanalyzovanou. Pepsi je velkolepá společnost , ne tak ani svými pravidelnými zisky ale postavením na trhu ( počátek této společnosti se píše k roku 1898 , což nám ukazuje 124. let zaběhlou firmu) , kdy nám přináší konzistentní zisky a výsledky , které nás nejspíš milionáři neudělá ale za to určitým zhodnocením nám diverzifikují portfolio v době krize , možných válečných konfliktů a zvyšování sazeb Fedu.

Nejedná se o investiční radu ani doporučení ale o můj názor a vyhlídku pro PepsiCo. Dříve než-li zařadíte tuto společnost do portfolia , je potřeba ji podrobit analýze.

Otázky pro čtenáře :

  1. Držíte akcie společnosti Pepsi?
  2. Vidíte v PepsiCo dobré zhodnocení nebo uspokojivou dividendu?
  3. Zajímáte se o akcie s možným nižším zhodnocením ale větší mírou diverzifikace pro vaše portfolio?

 

Zdroj : The Motley Fool

No comments yet