5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu

Obawy o napięcia między Rosją a Ukrainą, wraz z niepewnością co do tego, jak agresywnie Rezerwa Federalna będzie podnosić stopy procentowe, będą dominować w nastrojach rynkowych w nadchodzącym tygodniu. W tym artykule dowiesz się, co warto wiedzieć i obserwować w nadchodzącym tygodniu.

Giełda papierów wartościowych

1. napięcia geopolityczne

 • Trzy główne indeksy na Wall Street zamknęły się gwałtownie niżej w piątek po tym, jak Biały Dom ostrzegł, że rosyjski atak na Ukrainę może rozpocząć się lada dzień. Podczas gdy akcje ucierpiały, ceny obligacji rządowych, dolara i innych bezpiecznych aktywów, takich jak złoto, wzrosły.
 • Ceny ropy naftowej również wzrosły, ponieważ perspektywa sankcji przeciwko Rosji, wiodącemu producentowi, zwiększyła obawy o już i tak ograniczone światowe dostawy.
 • Niektórzy analitycy uważają, że gwałtowny wzrost cen ropy może pogorszyć i tak już wysoką inflację i zwiększyć presję na Fed do bardziej agresywnych podwyżek stóp.

"Pchając ceny energii jeszcze wyżej, rosyjska inwazja prawdopodobnie pogorszyłaby inflację i podwoiła presję na Fed, aby podnieść stopy procentowe".

"Z perspektywy Fed, inflacyjne skutki rosyjskiej inwazji i wyższych cen energii prawdopodobnie przeważyłyby nad negatywnymi konsekwencjami szoku dla globalnego wzrostu"

Bill Adams - Główny Ekonomista w Banku Comerica

2. Protokół Fed

 • W sytuacji, gdy rynki oceniają jako wysoce prawdopodobne, że Fed podniesie stopy o pół punktu procentowego na najbliższym posiedzeniu w marcu, środowy protokół ze styczniowego posiedzenia Fed będzie uważnie analizowany pod kątem tego, jak duży ruch rozważają urzędnicy.
 • W zeszłym miesiącu prezes Fed - Jerome Powell zasugerował podwyżkę w marcu i powiedział, że jest "sporo miejsca" na podniesienie stóp procentowychbez narażania na szwank ożywienia na rynku pracy.
 • W piątek Goldman Sachs podał, że bank oczekuje obecnie siedmiu podwyżek stóp procentowych w tym roku, wobec poprzedniej prognozy pięciu, aktualizując swoje przewidywania po czwartkowych danych o indeksie cen konsumpcyjnych w USA.
 • W tym tygodniu ma przemawiać kilku przedstawicieli Fed, którzy również będą uważnie obserwowani. W czwartek wystąpią Bullard z St. Louis i Loretta Mester, prezes Fed z Cleveland. W piątek przemawiać będą gubernator Fed Lael Brainard, prezes nowojorskiego Fed John Williams, prezes Fed Christopher Waller i prezes Fed z Chicago Charles Evans.
 • W miniony czwartek Bullard powiedział, że w świetle ostatnich danych o CPI chce, aby stopy procentowe wzrosły o cały punkt procentowy w ciągu trzech najbliższych posiedzeń Fed.

3. dane gospodarcze w USA

 • Rynki otrzymają kolejne informacje na temat inflacji wraz z wtorkowym wydaniem danych o inflacji cen producentów, które powinny pozostać na wysokim poziomie.
 • Nastroje konsumentów pogorszyły się w wyniku gwałtownego wzrostu inflacji, dlatego też środowe dane o sprzedaży detalicznej będą również w centrum uwagi w tym tygodniu. Oczekuje się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w ubiegłym miesiącu o 1,8%, do czego przyczyniła się wyższa sprzedaż samochodów.
 • Kalendarz ekonomiczny zawiera raporty o produkcji przemysłowej, pierwsze wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaż istniejących domów, pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów.

4. Zarobki

 • Sezon wyników finansowych dobiega końca, ale w tym tygodniu pojawi się jeszcze wiele ważnych raportów. Airbnb Inc. przedstawi raporty we wtorek, a następnie gigant półprzewodników NVIDIA i Cisco Systems w środę po zamknięciu notowań.
 • Sieć detaliczna Walmart, znana z niskich cen na co dzień, przedstawi w czwartek raport i jest lepiej przygotowana niż inni detaliści, by wytrzymać rosnącą presję cenową. Pandemia wywołała inflację w całym łańcuchu dostaw, od pracy po surowce, zmuszając firmy do przeniesienia wyższych cen na konsumentów. Jednak wiele firm nadal nie jest w stanie w pełni zrównoważyć jego skutków, co uderza w ich zyski.
 • Deere, największy na świecie producent sprzętu rolniczego, również przedstawi swoje sprawozdanie w piątek.

5) Dane Zjednoczonego Królestwa

 • To pracowity tydzień w brytyjskim kalendarzu ekonomicznym, znajnowszymi danymi o zatrudnieniu we wtorek, danymi o inflacji w środę i sprzedażą detaliczną w piątek.
 • Bank Anglii właśnie dokonał pierwszej od 2004 r. podwyżki stóp procentowych w kontekście gwałtownie rosnącej inflacji, która zgodnie z oczekiwaniami ma osiągnąć poziom powyżej 7%. Rynki wyceniają obecnie kolejną podwyżkę stóp o 130 punktów bazowych do końca roku.
 • Oczekuje się, że raport o zatrudnieniu pokaże, że stopa bezrobocia pozostanie bez zmian w stosunku do zeszłego miesiąca i wyniesie 4,1%, natomiast roczna stopa inflacji utrzyma się na poziomie 5,4%.
 • Oczekuje się, że sprzedaż detaliczna odbije się od grudniowego spadku o 3,7%, ale inflacja, rosnące rachunki za media, wyższe stopy procentowe i podwyżki podatków będą miały wpływ na prognozy.
Bank Anglii

Obecnie wiele się dzieje i jest wiele czynników, które mogą poruszyć rynkami. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność przy inwestowaniu i zawsze dokładnie przemyśleć decyzje, które zamierzamy podjąć.


No comments yet
Timeline Tracker Overview